Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » A bátyám nem akar részt...

A bátyám nem akar részt vállalni az édesanyánk temetési költségeiből, szerintetek jogosan?

Figyelt kérdés

Azzal érvel, hogy amikor 20 éve meghalt az édesapánk, akkor ő pénzben megkapta előre az anyai örökségét is, úgymond ő ki lett fizetve teljesen. Cserébe én megkaptam az édesanyánk gondozásának feladatát és a szülői házat. Szerinte neki nem kell részt vállalnia az édesanyánk temettetésében.

20 éve balesetben meghalt az édesapánk. A hagyatéki eljárásnál az alábbi megegyezés született: a szülők lakását átírtuk a nevemre, természetesen az anyánk haszonélvezeti jogával terhelve. Cserébe vállaltam, hogy amiért megkaptam a lakást, édesanyánk mindennapi ápolását, gondozását egyedül ellátom. Megegyeztünk továbbá abban is, hogy mindezeken kívül X ezer forintot kap a bátyám, amit akkor ki is fizettem neki. Ez az összeg lett az öröksége mind anyai, mind apai részről. Mivel ez 20 éve történt, az összeg mai értéke szinte nevetséges, de 20 éve tisztességesnek számított. Jakab 20 évvel ezelőtt, az örökség kifizetése után kijelentette, hogy innentől ő már csak vendégként jön a szülői házba. Jakab hűen ígéretéhez, a gondozásban semmilyen formában nem vett részt, de hetente hívta telefonon és kizárólag évente 1-szer vagy 2-szer meglátogatta az anyját. Most hosszú betegeskedés után meghalt az édesanyánk is.

Kérdésem: A temetés költségeibe szerintetek Jakabnak is be kell szállnia? Kötelezhető e Jakab a temetés felének átvállalására, vagy csupán erkölcsi kötelessége ez? Segítsetek! Köszi!


2012. ápr. 12. 19:19
 1/9 anonim ***** válasza:
94%
Nem kötelezheted, mert ő nem örökölt, ha örökölt volna akkor igen. inkább erkölcsileg lenne kötelessége, de azzal te nem mész sokra.
2012. ápr. 12. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
89%
Jogilag a temetésre senki nem kötelezhető, ebben az esetben pedig különösen csak erkölcsi kötelességről beszélhetünk.
2012. ápr. 12. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
17%
Szerintem mivel ő is örökölt az anyai vagyonból, fizetnie kellene a felét. Nyilván ki lett korábban fizetve, tehát többet ért az akkor, mintha most kapná meg, mivel sok évig használhatta.
2012. ápr. 12. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
77%
Mivel itt csak te örökölsz egyedül neki nem kötelessége a temetéshez hozzájárulni mivel te megkaptad az egész részt ő csak az apai részt kapta meg.
2012. ápr. 12. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
59%
Az anyai vagyonból ő nem örökölt! Az apai részből kapott.
2012. ápr. 12. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Mi is ebben a helyzetben voltunk pár éve.A páromék 3-an testvérek.Amikor az apjuk meghalt az egyik bátyó ki lett fizetve apai és anyai örökségből.6 évvel később meghalt az anyósom.A temetési költségekbe hasonló okok miatt nem szállt bele a báty,arra hivatkozva,hogy ő bár ki lett fizetve,de lemondott a másik két srác javára a családi házról,és ingó vagyonról.A párom másik bátyja jogi útra akarta vinni az ügyet,de az ügyvédje lebeszélte róla.Nem köteles fizetni,hiszen lemondott a nagy örökségről a testvérei javára.Ha mégis ki akarja harcolni a temetési költség 1/3-ad részét,akkor a báty is perelhet azzal,hogy 6 évvel ezelőtt kevesebb értékben kapott pénzt,mint amennyi most járna neki.Akár a különbözetet is kérheti.Végül a 2 testvér fizette ki,nem foglalkoztak vele.
2012. ápr. 12. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
75%
Jogok, kötelességek,örökségek-ezek röpködnek itt mindenkitől!És ha nem örököltök semmit,akkor el sem temetitek a saját szülőtöket,aki becsülettel felnevelt?
2012. ápr. 12. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
66%

Hagyjuk már ezt a "becsülettel felnevelt" témát, jó? Lehet, hogy téged, kedves válaszadó, becsülettel felneveltek, ami nagy szerencse és nagy áldás. Természetes, hogy te másként gondolkodsz erről a témáról, mint az, akinek rossz családja volt.


Kérdező: nem, nem kötelezhető. Jogilag biztosan nem. Ha ő maga nem érzi úgy, hogy szeretne részt vállalni a temetési költségekből, akkor nem lehet rákényszeríteni.


A férjemet a drágalátos testvérei nem várták meg az édesanyja temetésével, holott kértük. A remekbeszabott tesvérek és a kedves halálra sértődött, irigy és buta apuka képtelenek voltak egy héttel eltolni a temetést, holott nem került volna semmibe, mert csak puszta formalitás volt az egész. Anyuka hamvait azóta is apuka őrzi a könyvespolcon.


Ennek ellenére a közjegyző szó nélkül rávágta a férjem örökségére teherként a temetési költéség rá eső részét, mert azt ugyebár a drága testóknak volt pofája ráterhelni.


Hát ennyit az erkölcsökről.

2012. ápr. 12. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
57%
Nem tudom, jogilag hogy van ez, de nekem fura a szitu... Nem tudom, hogy jut eszébe valakinek nem eltemettetni a saját anyját. Jó, el tudom képzelni, ha nagyon rosszban voltak, de akkor miért hívta telefonon hetente? Inkább az jön le belőle, hogy Jakab nincs jó anyagi helyzetben, akkor viszont átvállalnám tőle a helyedben.
2012. ápr. 13. 05:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!