Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » "Ha szeretsz, megteszed" vs....

"Ha szeretsz, megteszed" vs. "ha szeretnél, nem kérnél olyat, amit én nem szeretnék"?

Figyelt kérdés
Ti hogy gondoljátok? Melyik helyénvaló egy párkapcsolatban, vagy bármilyen más emberi kapcsolatban?

2012. szept. 7. 10:22
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
67%
Egyik sem. Mindkettő érzelmi zsarolás, csak az első durvábban. A másodiknak van egyszerű megoldása, ha olyat kérnek amit nem szeretnék, akkor nemet mondok, ilyen egyszerű. A "ha szeretsz", "ha szeretnél" kezdetű mondatok mind irányítgatni akarják a másikat.
2012. szept. 7. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
A válaszom: Pont azért nem szeretlek, mert ezt kéred. Ha nem kéred, akkor szeretlek.
2012. szept. 7. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Én egyik megfogalmazást sem használnám, mindkettőnek van egy enyhe zsarolásos/kikötéses hangneme, ami nekem nem tetszik. Persze sok függ attól, hogy milyen helyzetben/hangsúllyal/kitől hangzik el.


Pl. az első elmegy ebben az esetben: a fiú drogozik, és a szerelme kéri, hogy menjen elvonóra (de lehet ezt sokkal célravezetőbben és helyénvalóbban megfogalmazni).

Így már viszont nagyon "gáz": "ha szeretnél, mindig kielégítenél orálisan".


A másodikat olyan esetben tudnám elképzelni, hogy pl. a gyerek nem akar x egyetemre menni (tehát az ő szájából hangzik el), mert más érdekli, a szülő meg a jövője szempontjából mégis erőlteti. De ebben az esetben is célravezetőbbnek tartanék egy érvekkel alátámasztott bővebb kifejtést a gyerek részéről, mint egy ilyen kijelentést.

Ilyen esetben pedig ez is abszolút helytelen megfogalmazás lenne: a férfi nem akar semmilyen házimunkában segíteni (csak példa, senki ne vegye magára :D), és ezzel akarja leszerelni élete párját.


A lényeg, hogy egy-egy esetben mindkettő ELMEGY, de semmiképp sem helyénvaló, ideális megfogalmazás egyik sem, szerintem. Jól kommunikálni nem így kell.

2012. szept. 7. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:

"Az első érzelmi zsarolás. Persze némely esetben lehet létjogosultsága, de csak akkor, ha biztosan rossz az adott személynek, ha nem tesz meg valamit, de az adott pillanatban ő ezt nem látja be. (Pl. menjen el orvoshoz, kérjen bocsánatot, stb.) "


Még ilyen helyzetben sem ezzel próbálnám ösztönözni az illetőt. Legfeljebb nagyon-nagyon végső esetben, amikor az égvilágon semmilyen észérv nem hat. A másodiknak is van zsarolás jellege, de ha valaki nekem szegezné az első mondatot, lehet, hogy azonnal a másodikkal vágnék vissza.

2012. szept. 7. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

#13-nak igaza van. Vannak esetek ahol helyénvalónak tűnhet, amíg az ember bele nem gondol, hogy a fenti két példában az ember a szeretettel próbál üzletelni. Az pedig semmilyen esetben nem lehet célravezető. Meg eleve, az már nem szeretet. Pl. a drogos példában nem azért kellene az illetőnek elvonóra menni, mert szereti vagy nem szereti a másikat, hanem mert rengeteg észérv szól amellett, hogy ezt válassza. Ahogy az őt küldő párja se azért küldje, "mert ha szeretsz megteszed", hanem mert szereti és jót akar neki. De a szeretetben benne van az is, hogy ha szeretem és ő nem akar menni, akkor elfogadom az ő döntését. És nem zsarolgatom azzal, hogy én mit érzek, vagy neki mit kellene éreznie és emiatt megtennie.

Na most ebbe még én is belekavarodtam, de talán valaki azért érti! :)

2012. szept. 7. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem az érzelmi zsarolásnak semmilyen esetben nincs létjogosultsága, nem is tenném, meg elvből NEM-et mondanék rá, függetlenül a dolog igazság-tartalmától. Ha valaki szeretne valamit tőlem, az mondja el az érveit, és hagyja, hogy én hozzak döntést, ne akarja jobban tudni, hogy nekem mi a jó, mint én magam.
2012. szept. 7. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Nem. Az ilyen mondat mindig érzelmi zsarolásra utal.

A szeretethez nem kapcsolódhat semmiféle "ha".

2012. szept. 7. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!