Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mi a tisztelet, és minek kell...

Mi a tisztelet, és minek kell tisztelni a családtagokat, ha nem érdemlik meg?

Figyelt kérdés

Sajna, már elég idős vagyok, és még sem tudom pontosan, hgy mi is az a tisztelet...


Milliószor hallottam már ezt a szót. Megkérdeztem kb. 500 embert minimum, akiktől hallottam, hogy mi az, hogy nyilvánul meg Senki nem tudta rendesen elmondani, vagy ha megpróbálták, nem ment nekik, és mondták, hogy olvassak utána a neten...

Azzal jönnek, hogy "tiszteld a szüleid!" Én meg kérdezem, tőlük, hogy miért? Jön a válasz: "Mert tisztelned kell!"

De miért? Apám egy alkoholista, akinek a szabadidős programja az ivás, és részegen kötözködés, veszekedés anyám meg egy "idegroncs" aki folyton ordít, kiabál, veszekszik...

1. Mi a tisztelet? Miért nem tudja senkl megfogalmazni, csak papolni róla?

2. Miért tisztelünk valakit, csak "instant"?

3.Miért kellene tisztelnem azokat, akik nem kedvesek hozzám?

4. A szüleim vajon tisztelnek engem, a gyereküket?



2013. márc. 16. 16:26
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
95%

Nem kell tisztelni mindenkit. Egyértelműen nem kierőszakolható érzés, ahogy a szeretet sem.


A tisztelet azt jelenti, hogy a tisztelt személy felé megbecsülést, elismerést érzel, jó értelemben magad felett állónak érzed, felnézel rá. Feltételez olyan tulajdonságokat, ami miatt tisztelhető valaki: következetesség, jámbor viselkedés, szerénység, tudás, mások önzetlen segítése, önkontroll.


A tiszteletet tiszteletet érdemlő viselkedéssel lehet elérni.

2013. márc. 16. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
28%

Tisztelni valakit:

-Kedvesnek lenni hozzá

-Tolerálni a hibáit

-tudni neki megbocsájtani (jobban mint egy idegennek)

-Tisztelettel beszélni róluk másoknak, elfedezve a hibáit

-Segítőkésznek lenni velük szemben még akkor is, ha ezt emberileg nem érdemlik meg

-mindig szem előtt tartani azt az okot, amiért őt/őket tisztelned kell (jelen esetben a szüleidet azért, mert tőlük származol, ők adták az életet Neked)

Most hirtelen ennyi jutott eszembe, de biztos h ennyiben nem merül ki a tiszteletadás fogalma.

2013. márc. 16. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
80%

#2 - amit leírtál, az a tiszteletteljes viselkedés. Maga a tisztelet egy érzés.

A viselkedést lehet erőltetni, megjátszani (ahogy egy eladó is kedves a vevővel akkor is, ha amúgy nem szimpatikus neki), de az érzést nem lehet irányítani.


Én úgy értelmeztem, hogy a kérdező kérdése az érzésre irányult, nem a viselkedésre, de lehet, hgy félreértettem.

2013. márc. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
16%
Második vagyok! Utolsó kérdésedre: Az az általánosan elfogadott nézet, h a gyerekek tisztelik a szülőket, nem fordítva.
2013. márc. 16. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
26%
Második vagyok, harmadiknak: Már megbocsáss, de valakit tisztelni nem feltétlenül egy érzés, hanem sokkal inkább egy viselkedésforma. Pl. a kérdező is tisztelheti a szüleit, annak ellenére h nem érez semmi rokonszenvet irántuk. a tisztelet, illetve a "tisztelet megadása" távolról sem egy érzés, hanem egy cselekedet.
2013. márc. 16. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
26%
a "végső tiszteletet" is megadják az elhunytnak még akor is, ha világéletében mindenki útálta. És nem azért mert éreznek iránta valamit:)
2013. márc. 16. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
16%
Vagy ha írok egy hihatalos levelet, és a végére odabiggyesztem h "tisztelettel: Gipsz Jakab" azt sem érzelmektől vezérelve teszem:D
2013. márc. 16. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
16%
A "tisztelettudó" jelző sem egy érzés megélésére alkalmas személyt jelöl, hanem egy a viselkedésében tiszteletadást gyakorló személyt.
2013. márc. 16. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
100%

Tisztelet és tisztelet közt is van különbség.


Az egyik az például, amikor meghallgatom a másik véleményét, és elfogadom, ha esetleg eltér az enyémtől. Nem támadom le, hanem felfogom, hogy ő is egy emberi lény, mint én, és nem ér kevesebbet nálam. Nem vágom félbe a szavát, nem hülyézem le, stb.


A másik tisztelet az, amit például az egyik volt tanárom iránt érzek. Okos volt, becsületes és fel tudtam rá nézni. Jobb ember lettem, hogy ismerhettem.


Az elsőt ki lehet kényszeríteni - pl. mikor a gyerek unottan és durcázva köszön a felnőttnek. A másodikat nem lehet, azt ki kell érdemelni.

2013. márc. 16. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
91%

Nagyon szerencsésnek tartom magam,hogy mindig is olyan környezetben éltem,ahol a tisztelet nem azért van valaki iránt,mert gyereket nemzett,hanem az alapján,ahogy viselkedett és ,amit tett.

Én a primitív és nem gondolkodó ember reakciójának tartom azt,ha egy olyan emberre,aki nap,mint nap állatias mivoltjában lealacsonyodva és a környezetét nem tisztelve mutatkozik meg!

2013. márc. 16. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!