Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ilyen esetben illik elmondani?...

Ilyen esetben illik elmondani? Sértheti ez a vallási nézeteit?

Figyelt kérdés

Kissé bonyolult a hátterem. Hivatalosan katolikus vagyok, ez annyit jelent, hogy fél évesen megkereszteltek, kész.

Ténylegesen ateista, vallástalan. Származásilag zsidó.


A valláshoz az a hozzáállásom, hogy teljes mértékben tiszteletben kell tartani mások nézeteit, legyen az bármelyik vallás vagy akár vallástalanság.


Az egyik legjobb barátom izraeli vallásos zsidó, de a normális fajtából, kölcsönösen tiszteletben tartjuk egymás világnézetét. A családjával is jóban vagyok, rettentően tisztelem őket.

Tudja rólam, hogy meg vagyok keresztelve és azt is, hogy nem hiszek istenben, illetve a vallás csak kulturális szempontból érdekel.

Bár nem vallási szempontból, hanem "hagyomány" miatt természetesen tartok karácsonyt, húsvétot, de nekem ez inkább a családi összejövetelről szól, fenyőről, nyusziról, nem Jézusról és a kereszténységről.

A zsidó ünnepekre küldök nekik jókívánságokat (Boldog XXX Ünnepet!), illetve a srác is szokott udvariasságból boldog karácsonyt vagy húsvétot kívánni, szintén udvariasságból, nem azért, mert tartaná.


Sok zsidó vallással kapcsolatos dolgot tanultam tőle (nem úgy, hogy gyakorlom a vallást, hanem csak értem, ismerem). Kultrális szempontból őt is érdekelte a kereszténység, én mutattam neki elsőként templomot belülről, meséltünk neki történeteket. Érdekli, de érthető módon nem hisz benne, csak érteni szerette volna, hogy nálunk mikor mit, miért ünnepelnek, illetve az európai kultúra is vastagon a keresztény értékeken nyugszik, tényleg érdemes nagy vonalakban ismerni Jézus történetét ahhoz, hogy helyi szokásokat megértsen.


Ennyit a háttérről.

Felkért rokon, hogy legyen a gyerekük keresztszülője. Meg is volt a keresztelő.


Viszont gondban vagyok, hogy ha ezt elmondom a barátomnak, akkor azzal nem gázolok-e bele a vallási meggyőződésébe, nem érintené-e rosszul, hogy ateistaként mégis belementem egy keresztény rítusba. Ő és a családja engem zsidónak tekint a származásom miatt, de tisztában vannak vele, hogy nem vagyok vallásos - és ezzel semmi bajuk nincs.


Ha esetleg van köztetek vallásos zsidó (ortodox), érdekelne, hogy kit hogyan érintene egy ilyen hír.


A rokonom is tisztában van a világnézetemmel, részéről inkább ez egy gesztus volt (és nagyon megtisztelő!), hogy szorosabbra fűzzük a családi kapcsolatot a két család között.


2013. ápr. 2. 12:45
 1/7 anonim ***** válasza:

Szerintem mivel jóban vagytok és ismeri a nézeteidet, meg fogja érteni hogy azért lettél keresztszülő hogy szorosabbá fűzzétek a családi kapcsolatotokat.

Nem hinném hogy megsértődne, hiszen nincs miért. Sok olyan megkeresztelt ember lesz keresztszülő aki nem gyakorolja a vallást napi szinten.

2013. ápr. 2. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
95%

Hat az ilyet sosem ertettem. Marmint a divatbol valo, keresztelest, hiszen itt errol van szo. A keresztszulo megfogadja, hogy vallasos eletre tanitja a keresztgyermeket....

Elegge ellentmondasos szemelyiseg lehetsz, ha ateistakent erre hajlando voltal....

2013. ápr. 2. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Azt szeretném ha a földön minden ember ilyen intelligens lenne mint a kérdező.
2013. ápr. 2. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Szerintem is meglehetősen fura az, hogy hirdeted, hogy ateista, vallástalan vagy, még is első kérésre beleugrasz a keresztszülőségbe, amivel gyakorlatilag megfogadod, hogy kereszténységre neveled a keresztgyermekedet. Hogyan, ha te sem hiszel benne?

Szorosabbra anélkül is lehet fűzni két család viszonyát, hogy papíron bármi közötök is lenne egymáshoz. Ergo, lehet én vagyok "érdekes" személyiség, de nekem fura lenne ez a lépésed azok után, hogy ismerve a nézeteidet, te abszolút nem vagy vallásos. Amint mondták ellentmondásos, logikátlan lépés, de nyilván nem haragudnék meg, a te dolgod.

2013. ápr. 2. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:
34%
Nem, szerintem nem ellentmondásos. Úgy mondta el, hogy közben mást gondolt és érzett!!! És ezt ugye nem lehet másképp. A keresztény vallásokabn ez a rítus része. Ha keresztszülő akarsz lenni, vagy udvariasságból ezt a felkérést nem utasítod vissza, akkor ennek alá kell vetnie magát az embernek! Szerintem a kérdező nagyon körültekintő és más értékrendjét, érzésvilágát figyelembe véve probál cselekedni nem öncélúan! Helyesen cselekszel. Nem neked kell tanács, hanem ilyen gondolkodással te kéne taácsokat osztogass! hajrá!!!
2013. ápr. 2. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Bizonyos tekintetben lehet, hogy ellentmondásos. Ateista verzió nem létezik a keresztelőre.


A rokon unokatestvérem, de testvérként tekintünk egymásra (sajnos neki a testvérével nem annyira fényes a viszonya, nekem nincs testvérem), illetve nekem még nincs gyerekem.


Amikor felkért, tisztában volt vele, hogy nem fogom misére hordani a keresztlányomat és ez nem is zavarta. Ellenben, ha velük bármi történne, valóban saját gyerekemként lennék hajlandó akár fel is nevelni a kislányt.

A szituációról a papot is tájékoztatta, neki sem volt ellenvetése, még a keresztleveleket sem kérték be.


Nem vallási, hanem gesztus értelemben hihetetlen nagy megtisztelésnek vettem, hogy felkért erre.

2013. ápr. 2. 13:41
 7/7 A kérdező kommentje:

A gondom továbbra is az, hogy az izraeli barátomnak ezt elmondjam-e. Tényszerűen ismerem a vallását (mik a szokások, rítusok, miben hisznek), de beleérezni értelemszerűen nem tudok.


Ezért vagyok tanácstalan, hogy ez rosszul esne-e neki. Ezért is szeretném vallásos - így a helyzetébe jobban beleérző - személy véleményét kérni.

2013. ápr. 2. 13:45

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!