Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Elvárod, hogy a párod megértse...

Elvárod, hogy a párod megértse a téged ért traumákat vagy elfogadod, hogy nem érti, mert nem élte át?

Figyelt kérdés

A konkrét helyzet nálunk az, hogy én 2 éve nem beszélek az anyámmal. Az öcsémmel együtt bántalmazott gyerekek voltunk, miközben jómódú volt a családunk és anyám kifelé maga a bűbáj, kedvesség és szerető anya. Emögött állandó verések, lelki megalázás, másoktól való elszigetelés és rettegés jellemezte a gyerekkorunkat. Ütött minket amivel ért, öv, fakanál, ha kellett megrúgdalt minket, ez mindennapos volt. Az öcsém ha nem akarta megenni az ebédet mert nem szerette a mosdó felett erőszakkal hányásig tömte az étellel, ha nem ment neki úgy a matek ütötte tanulás közben, a fejét beleverte az asztalba. Mindezt sorolhatnám tovább, mindemellé jött a lelki bántalmazás, nem átallott minket felhasználni akár apa ellen(pl oda kellett feküdni a bejárati ajtóba a parancsára, hogy apa ne tudjon kimenni) akár a pasijai ellen. Mások előtt persze minden tökéletes volt. Én ennek ellenére is mindig támogattam, hisz az anyám, 2 éve ért el olyan szintre, hogy lelkileg már nem bírtam tovább. 20 évesen megszakítottam vele minden kapcsolatot. Bár nem laktunk együtt, de állandó terror volt, fenyegetés mindenért, hazugságokat terjesztett a családban, ha nem volt időm suli és munka mellett azonnal ugrani mindenért. Tönkrement ebbe egy kapcsolatom is.

Azóta jól vagyok, sírás nélkül gondolok a gyerekkoromra, tanulok, dolgozok és igyekszem olyan ember lenni, amilyen anyám sosem volt, mindent szeretetet megadni az öcsémnek, aki azóta is magán viseli a bánásmód nyomait. Szeretett nagynéném lett az én pótanyukám. Sajnos a párom csak azt tudta, hogy mi nem beszélünk, így hogy jobban megértse néha mesélek neki a miértről. Ám gyakran tesz gúnyos megjegyzéseket vagy viccelődik a helyzeten. Nem hiszem, hogy bunkón, csak ő nem érti hogy lehet valaki rosszban az anyjával. Pl mikor elmeséltem neki hogy a váláskor az öcsém nem akart anyával menni azt mondta hogy jajj micsoda kis gonosz manó a tesóm. Holott megértem miért nem akart. Megkértem ne poénkodjon ezen, mert nekem nem jó, bocsánatot kér, de nem is érti mi volt ebben a viccelődés. Néha ha társaságban szóba kerül az anyám vagy bárki anyja ő nevetve bemondja, hogy jajj én nem beszélek ám az anyámmal.

Ez engem zavar és ha szólok bocsánatot kér, de látom, egyáltalán nem érti. Nem így nőtt fel, tündéri szerető anyukája van. Bármit mesélhetek gyermeki túlzásnak érzi és valóban némelyik olyan szörnyű, hogy tán én is annak hinném. Próbálom elfogadni, hogy ő ezt nem érti és lenyelni az akaratlan viccelődést, de időnként nagyon dühös leszek tőle.

Nem kísért a gyerekkorom naponta, de ezt még nem tudom kezelni. Ezért kérdem tőletek, hogy a veletek történt traumákat ha elmeséltétek mennyire várjátok el, hogy a párotok megértse? Hogy kezelitek, ha esetleg időnként mond valami bántót ezzel kapcsolatban, mert ő nem érzi annak?


2013. okt. 3. 13:59
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Rengeteg dolgot kellett sajnos nekem is elszenvednem kiskoromtól kezdve (botrányos családi háttér), kivétel nélkül mindent megosztottam a párommal. Nekem nagyon sokat jelent, hogy őszinte érdeklődéssel hallgat meg mindig, és meg is ért többnyire.

Ha elkezdene poénkodni, azt egyrészt kiábrándítóan gyerekesnek tartanám, másrészt fájna, mert akit társamul választok, attól szerintem minimum "elvárható", hogy ne nevessen ki olyan dolgokban, amikről tudja, hogy tényleg mélyen érintenek engem.

2013. okt. 3. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%
Ismerek olyan embereket,akik pontosan tudják,mekkora a másik nymorúsága,mégis szemrebbenés nélkül gúnyolódnak rajta.Szerintem nem te vagy túl érzékeny,hanem a párodban nulla az empátia.
2013. okt. 3. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem várom el, hogy megértse, de azt igen, hogy az én érzéseimből ne űzzön gúnyt, ne viccelődjön olyasmivel, ami nekem fáj.
2013. okt. 3. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
82%
Teljes mértékben elvárom a férjemtől, hogy megértse az engem ért traumákat abban az esetben, ha én teljes körű téjékoztatást adtam adott szituról. Leírásod alapján a párod nem tűnik az ügyben érdektelennek csak valóban nem érti, ahogy te is fogalmaztál, de valószínűleg azért nem, mert nem mondtad el neki töviről hegyire a történéseket, hanem csak "néha meséltél" neki. A kettő nem ugyanaz. Legyél hozzá őszinte, tálalj ki neki mindent, adj neki lehetőséget, hogy megértse mi zajlik benned. Onnantól fogva nem fog ezen viccelődni és másoknak sem mond erről semmit.
2013. okt. 3. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem is tudom,engem apukám lelkileg terrorizált plusz egyszer fejszével kergetett szóval én is átéltem ezt azt. De látom hogy a párom nem érti meg mert bűbáj családja volt VISZONT soha de soha nem űzött ebből gúnyt és bár nem érzi át a fájdalmam, mert nem tudja elhinni ilyen szülő is létezik, mindig azt súgja nekem- én itt vagyok neked és mindig megvédelek sosem foglak bántani picim.Szóval a te párod ha kis is gúnyol akkor egy bunkó paraszt úgy hogy pláne tudja mi történt veletek.

megjegyzem én sem tartom a kapcsolatot az apámmal ha meglátom nem is köszönök neki

2013. okt. 3. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Sokszor elmondom neki, hogy ezen ne gúnyolódjon és mindig szégyenli, ugyanakkor nem érti mi volt azon gúnyolódás, mert ő nem annak szánta. Neki az a legnagyobb baja a szüleivel, hogy minden nap felhívják és jelentéktelen dolgokat mesélnek neki vagy hogy az anyukája mindenen pörög, pl harmincszor kérdezi meg, hogy mit vegyen reggelire ha épp náluk vagyunk meg állandóan etetni akarja a páromat és ronda pulcsikat vesz neki. Ezek valóban idegesítő dolgok, de én jól viselem, mert bár nekem lenne ez a gondom az anyámmal. A párom meg néha mondja, hogy fárasztóak a szülei, persze nagyon szereti őket és jókat viccelődik azon, hogy na ma vajon milyen befőtt miatt hív anya.

Ő nem igazán érti meg, miként lehet valakinek ennél nagyobb baja az anyjával. Néha nem hiszi el, hogy valaki véraláfutásosra rugdal egy 6 éves gyereket, de minimum nem érti. Az ő legnagyobb gyerekkori sérelme, hogy nevetséges farsangi jelmezt adtak rá a szülei. Ennek örülök, mennél kevesebben nőnek fel úgy, ahogy mi annál annál jobb. A párom világában nem létezik az, ami velünk történt.

Másban nagyon empatikus és nem lehetek rá dühös, mint ahogy egy vakra sem dühös senki, mert nem érti milyen a kék szín. Mégis fáj és nem tudom miként lehet ezt feldolgozni.

2013. okt. 3. 14:20
 7/13 anonim ***** válasza:
100%

Ötös:

nálunk is ugyanez a helyzet, nekem pocsék gyerekkorom volt, pocsék szülőkkel (főleg apa volt az) még pocsékabb nagyszülőkkel, páromnak minden idilli volt, szerető szülők, nagyszülők, dédik stb. részéről rengeteg fénykép, szép családi emlékek, részemről semmi stb.

Mégis megért mindig, ha nem is teljesen, de hát ugyanazt nyilván nem érezheti, amit én éreztem. Nem is ez a lényeg, hanem az együttérzés, erre meg mindenki képes, akibe szorult egy kis empátia, nem kell ehhez át is élni a dolgokat.

2013. okt. 3. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
65%
Ugyanazon a véleményen vagyok, mint a négyes válaszoló (14:17), szerintem is jobban körül kéne írnod a helyzetet. Van olyan ember, aki már egy félmondatból is átérez mindent, de van olyan is, akinek a "szájába kell rágni". Mondd el a párodnak rendesen, hogy mi történt veled, hátha akkor jobban megérti. Én biztos vagyok benne, hogy amúgy nagyon szeret, és tényleg csak annyiról van szó, hogy nem ért téged. Értesd meg magad vele. :)
2013. okt. 3. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
100%
Hány éves a párod? Szerintem túl fiatal, és túlságosan pihe-puha burokban nőtt fel ahhoz, hogy megértsen téged. Nekem sem volt valami szép gyerekkorom, s bár én beszélek anyámmal, a férjem teljes mértékig megérti, hogy miért tartom anyámtól a két lépés távolságot és miért nem hagyom vele felügyelet nélkül a gyerekeinket. Az én anyám beteg, kiszámíthatatlan, de ettől függetlenül pocsék gyerekkorom volt. Szerintem a te párod nem túl érett és egyáltalán nem empatikus, nem tudja elképzelni, hogy ilyen dolgok megtörténhetnek.
2013. okt. 3. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Nekem úgy tűnik, hogy alacsony az érzelmi intelligenciája. Furcsa, hogy tesz bántó megjegyzéseket, és nem tudja, hogy azok bántóak. Én teljesen kiborulnék a helyedben, hogy így viselkedik és nem fogja fel. Meg alapvetően, ha valaki megszakítja a kapcsolatot a szüleivel, mások feltételezik, hogy nyomós oka van rá, és még viccből sem hozzák szóba.


A helyedben keresnék egy dokumentumfilmet, amiben hasonló dolgok történnek, és megnézetném vele, hogy a saját szemével lássa, hogy ilyen is van.

2013. okt. 3. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!