Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Hagyaték:terhel-e engem...

Hagyaték:terhel-e engem valaha valami költség, felelek-e saját vagyonommal ha lemondok a jogos ingatlan örökségről, de a költségeim fedezetére a nyugdíjra igényt tartok?

Figyelt kérdés

Apukám meghalt, én fizettem és intéztem ezzel kapcsolatosan mindent, ami 330. 000 Ft-omba került. Öcsém szociális ellátásban részesül, és nincs vagyona, ezért szeretnék lemondani a javára apu házának az engem illető feléről. A költségeim felét hogy érvényesíttethetem, a nyugdíját kérhetem-e, ha a házra nem tartok igényt?Jelenleg nem ismert hivatalosan,de ha apunak a későbbiekben banki tartozása merülne fel,az kit terhel,ha lemondok a házról és a nyugdíját viszont szeretném a költségeim miatt?Felelhetek én a saját vagyonommal ilyen esetben?

Vagy nem tartok igényt semmire és benyelem,hogy fizettem,és öcsém viszont csak nyer?



2014. szept. 24. 09:15
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
60%
elettarsrol hallottam, de de azt meg nem hallottam hogy gyerekek is kerhetik az apjuk nyugdijat....
2014. szept. 24. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
61%

Nem mondhatsz le így, viszont a költségeket is az öröklés arányában kell megosztani. Tehát minden pozitív dolognak és negatívnak is jár a fele.

Amit tehetsz, hogy megegyeztek a testvéreddel, az öröklés után te neki ajándékozod a házat, ő meg odaadja neked a pénzt, ha neki ez megfelel.

2014. szept. 24. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
74%
2-es vagyok: természetesen a nyugdíj nem jár, azonnal mutassátok be a nyugdíjintézetnek a halotti anykk., a jogtalanul felvett nyugdíjat vissza kell fizetni.
2014. szept. 24. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
61%

A hagyatéki tárgyaláson kiderül, hogy van-e banki tartozása. Ha van, és lemondasz a házról az öcséd javára, a tartozász is ő örökli.

Apukád tárgyhavi nyugdíját csak akkor vehetitek fel, ha a hónap második felében halt meg. Ha 15-e előtt, akkor a Nyugdíjhivatal visszaköveteli a pénzt.

2014. szept. 24. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
73%

Olyan nincs, hogy erről lemondok, azt igénylem.

Vagy-vagy.

Édesapád halála után a temetési költségeket és egyéb költségeket számlákkal igazolva elküldheted a közjegyzőnek, kérve, hogy csatolja a hagyatéki leltárhoz, mint követelt adósság. Ezt az összeget az örökösök között elosztják majd egyenlő arányban.(Nálunk is így volt. Mi fizettük a temetés teljes költségét, majd számlákat elküldtük a közjegyzőnek aki háromfelé osztotta a hagyatékban maradt összeget ami az apósé volt.) Mivel részt kérsz a hagyatéki összegből (gondolom édesapádnak maradt még nyugdíja amit nem tudott már elkölteni) így nem tudsz lemondani a többi hagyatékról.

Vagy: Lemondasz a testvéred javára, de akkor mindenről lemondasz...

2014. szept. 24. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
76%

Anyu múlt hónapban halt meg.Én már voltam a nyugdíjbiztosítónál és ott határozottan állította az ügyintéző és a hagyatékin is mondták, hogy az utolsó havi nyugdíjat igényelhetem(mint édes gyermeke, egyetlen utódja).Pedig anyu 5-én halt meg, tehát a hónap első felében, de most már ez nem számít.

Ha bankkártyára járt esetleg a nyugdíja és tudod a pin kódját, akkor jobban teszed, ha mihamarabb leveszed róla a pénzt, különben tartozás esetén a bank kérdezés nélkül lenyúlja!

2014. szept. 24. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
91%

1. Lemondani nem tudsz, ha már meghalt, csak visszautasítani. A lemondás ugyanis élők között kötött szerződés, a jövőre nézve rendelkezik az örökségről, nem pedig a már megnyílt hagyatékra vonatkozik.

2. A már megnyílt hagyatékot VISSZAUTASÍTANI lehet, de azt csak teljes egészében (kivétel a mezőgazdasági föld és ennek tartozékai, ha az örökös életvitelszerűen nem foglalkozik mezőgazdasággal...) Magyarul: csak az ingatlant nem utasíthatod vissza. Vagy mindent, vagy semmit.

3. Létezik azonban az OSZTÁLYOS EGYEZSÉG intézménye, melynek során az örökösök egymás között osztozkodhatnak a vagyontárgyakon. Ennek során elképzelhető olyan megoldás is, amit te akarsz. Ilyenkor kvázi ajándékozol a testvérednek, ez egy ingyenes jogügylet, neked se előnyöd, se hátrányod nem származik belőle.

4. A saját vagyonoddal hagyatéki teherért amúgy sem felelsz, az örökös mindig csak a hagyaték erejéig felel. (Ami persze nem jelenti azt, hogy feltétlenül a hagyatékBÓL kell kifizetni, de az érték az örökség értékére korlátozódik.)

2014. szept. 24. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
61%
Ilyen kérdező nincs, vagy mindent elutasítassz az örökségből vagy semmit. Ha rendes tesód van akkor vele megtudod beszélni hogy te hivatalosan lemondassz mindenről de a kapott örökségből állja a te temetési költségeidet. Amúgy felesbe kellene állnotok de mivel ő kap mindent ezért elvarható hogy fizesse az egészet. Ha viszont apudnak akkora banki tartozásai vannak hogy elviszi az egész örökséget akkor ne várd el hogy tesód fizesse az egész temetést, akkor felezzetek.
2014. szept. 24. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
92%
Miért is lett lepontozva a jogilag teljesen pontos és korrekt válaszom, amiért ügyvédként egyébként kemény óradíjat szedünk??
2014. szept. 24. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
17%
Állami nyugdíj csak az azt fizetőnek jár, gyerekeinek nem.
2014. szept. 24. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!