Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Ti hogyan értétek el, hogy...

Ti hogyan értétek el, hogy felnőtt emberként a szüleitek ne szóljanak bele az életetekben? Pl magánélet, munkahelyi dolgok és egyéb dolgok?

Figyelt kérdés

Komolyan nem igazán értem,hogy egy két szülő,miért akar felnőtt gyerekük életébe belefolyni,beleszólni.

Én úgy vagyok vele,ha baj van akkor úgy is szólok és tanácsot kérek,de probálom megoldani.Nyilván ha úgy érzem nagy baj van,és nem tudok megbírkozni a dolgokkal,akkor szólok,esetleg tanácsot kérek,de nem azt kérem,hogy bíráljanak,vagy helyettem döntsenek.Én elhiszem,hogy egy szülő félti a gyerekét,de én úgy gondolom,egy embernek,a jót és rosszat is megkell tapasztalni,ahhoz hogy tudja mi a jó és rossz neki.Ezek a dolgok megerősítik az embert és bölcsebbé teszik,de ha egy szülő nem engedi ezt a lehetőséget egy "gyereknek",akkor megreked egy szinten.Megfigyeltem,hogy ilyenkor az ember elkezd harcolni a saját igaza mellett,ami plusz stresszel jár és plusz terhet rak az ember vállára,mert a szülő felé,automatikusan egy megfelelési kényszer lép fel a legtöbb embernél.Szinte kortól,nemtől függetlenül.Azt is megfigyeltem,hogy egy két szülő,egyszerűen nem engedi érvényesülni gyerekét,inkább hülyének titulálja,mint hogy engedje,a jót és a rosszat is megtapasztalni,ami emberré és szabad emberi lénnyé teszi.Sok szülő ezáltal megfosztja a gyerekét féltésből,a kudarctól és az örömtől,mert kb egy burokban probálja tartani,hogy ne érjék rossz dolgok.Szerintem ez nagyon rossz hatással van,a gyerek lelki és emberi fejlődésére.Vélemény?Hülyeséget beszélek,avagy egyetértetek vele?


2015. febr. 24. 12:13
 1/9 anonim ***** válasza:

Nekem nem szólnak bele. Talán azért, mert ha valami komolyabb dolog van, arról úgy is beszélünk. Van pár ember, akinek mindig szívesen kikérem a tanácsát, és ebbe a szüleim is beletartoznak.

Persze nem mindig hallgatok másokra :)

És nyilván volt olyan is, hogy rosszul döntöttem. Bár így utólag ki tudja, lehet, hogy az volt a jó döntés :)

2015. febr. 24. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
54%

Bla-bla.


"hogy egy két szülő,egyszerűen nem engedi érvényesülni gyerekét,inkább hülyének titulálja,mint hogy engedje,a jót és a rosszat is megtapasztalni"


Az a felnőtt gyerek, aki hagyja, magára vessen.


Csak annak lehet beleszólni bármibe is, aki engedi.


Egyébként meg: meghallgatod és elengeded a füled mellett, ami nem tetszik.

2015. febr. 24. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Annak lehet beledumálni az életébe, aki ezt hagyja. Ez tényleg ennyi. Valódi, stabil, felnőtt személyiség ilyet nem hagy. A szülők olyanok, amilyenek. Ha belebeszélnek az életedbe, a te hibád. N31
2015. febr. 24. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
83%

"Csak annak lehet beleszólni bármibe is, aki engedi"


Sajnos ez nem mindig így van, nekem nagyon rossz tapasztalataim vannak, szűkebb, tágabb ismerősök, családdal kapcsolatban. Azt kell látni, hogy nem ritkák az olyan szülők, akik betegesen meg akarják mindig szabni, mit, hogyan, miként. Az én szüleim is ilyenek, már 30 fölött járunk a testvéremmel, de kb dedósként kezelnek minket, a faterom ahhoz képest, hogy templomba járó, annyira öntelt és rátarti, idegbeteg is szerintem, hogy már évekkel ezelőtt öngyilkos akartam lenni, mert annyira kiborított.

De ilyeneket ismerek még, sajnos nem ritka aki szó szerint uralkodni és kioktatni akarja a gyerekeit, sőt mindenkit. Az ilyen emberektől a legjobb minél hamarabb megszabadulni, sajnos én nem tudok.

2015. febr. 24. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
54%

Zoliman!


Nem érted. Tök mindegy, hogy egy szülő mit akar megszabni a felnőtt gyerekének, mivel csak akkor szabhat meg bármit is, ha a 1) a gyerek hagyja (=ő baja), 2) hatalmi (=anyagi) fölénye van a gyerekkel szemben (de ekkor meg nem beszélünk felnőttről).

2015. febr. 24. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Zoliman: de, tudsz szabadulni. Tudni és akarni különböző dolog. Egy felnőtt ember képes munkát vállalni, minimum albérletet keresni és kinyomni a telefont, ha zaklatják, akár családtagok, akár mások. Ennyi. A többi csak jól megfogalmazott, érzelmi zsarolásba ágyazott kifogás. Semmi más.
2015. febr. 24. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"mivel csak akkor szabhat meg bármit is, ha a 1) a gyerek hagyja (=ő baja), 2) hatalmi (=anyagi) fölénye van a gyerekkel szemben"


Nem így van sajnos, hiába nem hagyom, ha találkozunk akár otthon, mert sajnos nem minden gyerek tud 1000km-re elköltözni, akkor mindjárt kezdi a fejmosást, a dirigálást, kioktatást. Akik kénytelenek egy városon belül lakni, így-úgy összetalálkoznak a szülőkkel, vagy valami összejövetelen, de az otthoni hazaugráskor a másik szülő meglátogatásakor egyből előjön a dirigálós szülő mondatai, ami felbosszantsa az embert.

2015. febr. 24. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

A Kérdező által felvázolt problémát testesíti meg Zoliman. Nagyon nagyon sok ilyen van sajnos. Életképtelennek nevelik a gyerekeiket, aztán úgy is kezeik őket.


Ebből tényleg csak a gyerek tud kilépni. Igaza van a többieknek, bár a stílussal nem feltétlen értek egyet. Aki nem látott más példát, annak természetes, hogy a szülei 30+ évesként is gyerekként kezelik, elszámoltatják.


Legtöbb esetben tinikorban megtörténik a lázadás, leválás, de vannak visszahúzódó, konfliktuskerülő típusú emberek, akiket egy erős akaratú szülő be tud korlátozni. Igen, azért, mert hagyja magát.


De valljuk be, a gyerekkorunktól kezdve ránk kényszerített szerepből nagyon nagy akaraterő kell, hogy kitörjünk. Főleg 15 év késéssel, 30-on felül. De beválik. Meg lehet próbálni. Sőt, meg is kell.


Első lépésként azt kellene megérteni, hogy a te lelkivilágodra nem szabad, hogy az ő hangulatuk kihasson. Ez a legnehezebb. Hogy te ne érezd rosszul magad, ha ők ok nélkül haragszanak rád. Bűntudatot kelteni nagyon jól tudnak az ilyen szülők, te pedig máris érzelmi csapdába kerültél.


Önzést kell tanulni. És igen, tanulni kell. Magadnak Te vagy a legfontosabb. Sosem késő elkezdeni, de nagyon nehéz. Viszont örök életű sikert hoz magával.


Gyakorlati példa:

- Képzeljétek, azt tervezem, hogy nagyobb albérletbe megyek...

- Minek az neked, h*lye vagy, fiam? XY gyereke is úgy járt, ahogy, te meg ostoba vagy, ha bedőlsz...

- NEM az engedélyeteket kérdeztem. Felnőtt vagyok, el tudom dönteni, mi a jó nekem.

- Ne legyél szemtelen, fiam, mert...

Felállsz, udvariasan elköszönsz, és hazamész.


Ha ez ügyben hívnak, és kioktatnának, akkor elköszönsz és lerakod. Ha nálad vannak és szóba hozzák, kitessékeled őket. Ha te vagy ott, akkor hazamész.


Meg fognak sértődni? Ne még hogy! Minden leszel, csak szép és jó nem. De ezt elismételed 3-4 ügyben, és hidd el, gyökeresen meg fog változni a véleményük.

Alkalomadtán azt is megemlítheted, hogy ha valóban azt akarják, hogy csak kényszerből tartsd velük a kapcsolatot, akkor nagyon jó úton haladnak, ugyanis úgy kezelnek, mint egy 10 évest, csakhogy azóta eltelt jó pár év, és felnőttél. Bízzanak a nevelésükben legalább ennyire.


Sokszor. Sokáig. De megéri.


Onnan tudom, hogy én is megcsináltam. Nehéz volt nagyon. Főleg az önzést megtanulni, és azt, hogy ne legyen hatással rám az érzelmi zsarolásuk. De megérte. Most már tényleg csak tanácsot adnak, és tényleg csak akkor, ha kérem.

2015. febr. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Valóban,aki ebben nőtt fel, annak nagyon nehéz, sőt sokszor lehetetlen. Aki nincs ilyen helyzetben, az nem érti ezt. Sok ma már felnőtt embernek tették tönkre az ilyen szülők az életét.
2021. júl. 28. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!