Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Meg lehet e változtatni a...

Meg lehet e változtatni a vezetéknevet és ha igen mi a menete?

Figyelt kérdés
Tudom màs is kérdezte màr ezt,de minden eset egyedi. Ugy tudom meg kell indokolni, és a szülők adatai kellenek hozzà. Sajnos ezek egyéb okok miatt hiànyosak.

#név #valtoztatsas
2015. dec. 15. 22:48
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Bocsi az kimaradt, hogy nevelőapàm vagyis anyukàm férjének a nevét szeretném felvenni,.Azért mert ugye a gyerekeket az anyuka nevével anyakönyvezik ha az apuka nem ismeri el. Nem szeretném, ha a gyerekem a mostani vezetéknevem viselje.
2015. dec. 15. 23:05
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
nem kell elismerni csak egy papirt kell kikérni a hivatalbol én ugy tudom, amugy erre már én is gondoltam hogy milesz ha gyerekem lesz mert én a nevemet nem szeretném a gyerekemnek adni férjhez meg nem megyek. Amugy meg semmi értelme megváltoztatni pedig én is megszeretném de atol ugyanugy le kellessz irni ha kérdezni fogják hogy lánykori név??? sajnos.
2015. dec. 15. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
0%
Mondjuk én helyből azt csinálnám, ha az apja már ilyen kedves, hogy nem ismeri el, akkor fiktív apát íratnék be neki és úgy döntenék, hogy annak a családnevét viseli.
2015. dec. 16. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
2-es, ez nem így van, mert a kérdező születési nevet változtat, arra más szabályok vonatkoznak. Ha férjhez megy valaki és így lesz Tóth Éva helyett Szabó Éva, akkor szerepelni fog a "születési név" rovatban a Tóth. Viszont ha Tóth Éva nem megy férjhez, csak úgy dönt, hogy ő Szabó akar lenni, mert pl. a családja Szabó ágához mindig közelebb érezte magát, akkor új születési anyakönyvi kivonatot kap, mintha ő már Szabó Évaként született volna 1975-ben, és azóta így hívnák. (És ha ezután férjhez megy és mondjuk Kiss Éva lesz, akkor a Szabó fog születési névként szerepelni az irataiban.)
2015. dec. 16. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Mondjuk lehet, hogy én vagyok túl liberális, de nem értem, hogy ha egy gyermeket megszülök, felnevelem, szeretem, gondozom, akkor miért olyan hatalmas szégyen, ha a nevemet is adni akarom neki, miért van az, hogy egy gondoskodó anyánál többet ér nemcsak egy olyan pasi, aki például lelép egy terhes nő mellől, de még egy teljesen fiktív pasi is. Ne éljünk már ennyire a középkorban, mint egyes tisztelt politikusaink és zenészeink... Én házasságban is inkább kötőjeles nevet adnék a gyerekeknek, mert két ember gyermeke (most jöhetnek a "de az unokádnak négy neve lesz" kommentek azoktól, akik szintén nem ismerik a törvényt...)
2015. dec. 16. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

"Ne éljünk már ennyire a középkorban, mint egyes tisztelt politikusaink és zenészeink..."


Azért jobb a fiktív apa is, mert bár itt nincs kifejtve, de ha a férfi nem csak a nevére nem veszi, hanem el sem ismeri egyáltalán és a kérdező erre esetleg nem akarja köteleztetni (per, bíróság stb.) akkor az apasági "rubrikát" úgy se lehet örökké üresen hagyni, előbb-utóbb (azt hiszem a gyermek 3 éves korában legkésőbb) a gyámhivatal felszólítja az anyát arra, hogy nyilatkozzon egy fiktív apát a gyereknek. Ha erre úgy is sor kerül esetleg akkor sokkal egyszerőbb az igazolványos, kérvényes macerás eljárás helyett a neki tetsző apa nevet kitalálni és azt kérni, hogy a gyereket azon a vezetéknéven anyakönyvezzék.


Ha az apa mondjuk csak a nevére nem veszi, de amúgy elismeri az apaságot, meg a kérdező úgyis akarja perelni, tartást követelni tőle stb. akkor mondjuk talán mindegy.


Viszont érdekes kérdés, hogy ha elő is kerít mindent, ami ahhoz kell, hogy megváltoztassa a nevét, vajon megengedik-e neki, hogy az áhított nevet válassza? Mert ugye anyuka új férjének a neve lenne. Aki magától nem vette a nevére a kérdezőt. És hát ez szerintem nem úgy működik, hogy a kérdező úgy dönt (bár már felnőtt) hogy akkor ő besorol a nevelőapja neve alá. A nevelő apa is vagy adja a nevét vagy nem. És hát magától nem adta. Megmondom őszintén én hajvonalam kezdetéig rántanám a szemöldökömet, ha ez így működne, hogy csak úgy felveszegeti az ember a nevelőapja nevét annak beleegyezése nélkül. Szerintem ez kicsit erős.


De persze magyarázd már bele, hogy az Ákos milyen begyöpösödött, komolyan mondom ezen most 10 évig fogtok lovagolni? Ő így gondolja, te úgy. Nem zsidózott, nem cigányozott, nem mondott gyűlölet beszédet, véleményt mondott a nemi szerepekről, a saját tapasztalata alapján, ahogy az ő családja - egyébként valószínűleg nagyon jól - működik. Ilyet neki is lehet, legfeljebb nem értesz vele egyet. Vagy csak akkor lehet véleménye, amit elmond, ha úgy gondolja, mint te? (Mondom ezt úgy, hogy nincs gyerekem és nem is akarom, hogy legyen.)

2015. dec. 18. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Ez a nevelőapás dolog csak egy ötlet volt! Egyébként én úgy tudom ( lehet rosszul) ha van fiktiv apa akkor sem írják az ő nevére csak meg van jelölve apaként de ugyanugy az anyuka nevét kapja, mert bejegyzett élettársi kapcsolat kell vagy házasság vagy apasági nyilatkozat, hogy a nevére írják.
2015. dec. 20. 20:48
 8/11 anonim ***** válasza:
Rosszul tudod. Fiktív apánál választhatsz, hogy a te neveden legyen, vagy a fiktív apa nevén.
2015. dec. 20. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Az egész intézmény kitalálásában egyebek mellett talán az is közrejátszott, hogy ha a kedves hölgynek halvány sejtelme sincs vajon ki koppintotta fel, akkor se csak annyi lehetősége legyen, hogy a gyerek az ő nevét viseli.
2015. dec. 20. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

71-es, ha ennyire véded Ákos jogát a szólásszabadsághoz, akkor megérted, hogy nekem is beletartozik a szólásszabadságomba, hogy véleményem van róla.

A nevelőapa nevének felvételéhez meg nagykorúnál nincs szükség az engedélyére, elég, ha megírja a kérvényben, hogy tiszteli a nevelőapját és azért erre a névre vágyik. Esetleg ha külföldi hangzású, vagy túl gyakori név, akkor nehezebb lesz.

2015. dec. 21. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!