Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Házasság előtt kössön valaki...

Holnaptegnapja kérdése:

Házasság előtt kössön valaki házassági szerződést? (itt valakik a vagyonra gondolnak) nem rólam van szó. Az biztos, hogy az lényeges, megbíznak e egymásban már előre. Nem ez a kérdés. Elsőre megbíznak. Egyéni kérdés lehet?

Figyelt kérdés
2016. jan. 24. 18:10
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
97%

Nem világos a kérdésed, nem ártana, ha megfogalmaznád újra, pontosabban.


A házassági szerzödésnek a legtöbb esetben nincs értelme, ha a két félnek átlagos a helyzete.


A házasság elötti vagyon mindenképpen külön vagyon marad, olyan nincs, hogy X év után közös lesz.

Tehát ha valamelyiknek van egy háza/lakása, az 25 év múlva is az övé - azaz emiatt értelmetlen lenne szerzödést iratni.


Föként olyankor érné meg, ha vaamelyik fél jövedelme sokkal magasabb a másikénál, mert ezzel el lehet kerülni azt, hogy a házasság alatt szerzett vagyon felezödjön. Ilyen esetben az a megszokott, hogy két fél a jövedelme arányában osztozik a közös szerzeményen. A másik eset, amikor valamelyik félnek van valami vállakozása, akkor a szerzödésben ki lehet közni, hogy annak a jövedelme magánvagyona marad.


De - ahogy írtam -, a legtöbb esetben értelmetlen, mert csak speciális esetekben érvényes. Olyan, hogy válás esetén nem fizet a gyerekek után vagy hasonló, az érvénytelen, mert ellenkezik a törvényekkel.

2016. jan. 24. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
70%

Pont most kötnek az ismerősömék. A férj valamivel vagyonosabb, kicsit magasabb a fizetése, de nem kiugróan, mindketten ügyvédek. Azt mondták, hogy nem a saját pénzüket féltik, egyik sem erőltette, mindketten ezt gondolták normálisnak. Amúgy is külön kasszán vannak abban az értelemben, hogy nem feleznek minden tételt, hanem mondjuk az egyik az élelmiszert fizetni, a másik a rezsit stb, a maradék pénzzel önállóan gazdálkodnak.

Annak ajánlanám a vagyonjogi szerződést pl, akinek társasági részesedése van, ott sok bonyodalom adódhat válás esetén, annak ellenére, hogy az új Ptk. jobban szabályozza ezt, mint az előző. Vagy nagyobb vagyon esetén is indokoltnak tartom.

2016. jan. 24. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
71%
Szép dolog a bizalom, de az élet kiszámíthatatlan, az emberekből sokszor csak évek után jönnek elő bizonyos személyiségjegyek és nagyon zavaros, sőt viszás helyzetek is előállhatnak.
2016. jan. 24. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
71%

Nem szükséges. Magyarországon a törvények pontosan rendezik ezt a helyzetet.

A házassági szerződés USA-ban elterjedt, ahol ezt nem szabályozzák a törvények.

2016. jan. 24. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
44%

Én erre azt szoktam mondani, hogy a házasság maga is egy szerződés. Amit "házassági szerződésnek" hívnak, az csak lábjegyzet magához a házasság nevű polgárjogi szerződéshez. Ennek fényében nem értem, amikor azzal érvelnek, hogy aki bízik a másikban, az nem írat vele olyan szerződést, hogy "nem fosztalak ki". Akkor ennyi erővel aki bízik a másikban, az miért írat vele olyan szerződést, hogy "veled vagyok egészségben-betegségben, hű maradok hozzád" és a többi? Aki aláírja az egyiket, nyugodtan aláírhatja a másikat is.


Szerintem a külön hacacáré elkerülése végett külön fel kellene tenni a kérdést mindenkinek a házasságra bejelentkezéskor, hogy közös vagy külön kassza lesz, mert ez is van olyan fontos, mint hogy mi lesz a vezetéknevük nekik vagy a gyereknek.

2016. jan. 24. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
24%
4-es: Pont nem rendezi a törvény, a törvény csak leírja, hogy mostantól össze van ömlesztve minden vagyonotok...
2016. jan. 24. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
55%

Mi nem vagyunk vagyonosak, de kötöttünk szerződést. Annyi áll benne, hogy a lakás árának több, mint felét én adtam készpénzben (2.5 millió Ft-ot), és a párom vette fel a hitelt, amit ketten fizetünk. A lakás az ő nevén van.

Ez azért van így, mert kezes vagyok a húgom lakáshitelében, és nem akartam, hogy bármi a nevemen legyen. Így ha a húgomék hitele bebukik, a mi lakásunk biztonságban van. Viszont papíron le van írva, ügyvéd előtt hitelesítve, hogy én mennyi pénzt adtam a lakásba (házasság előtt vettük). Ez a papír kettőnk között köttetett, ezért a banknak ehhez semmi köze. Ez a szép benne.

2016. jan. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
36%
6: Egyáltalán nincs összeömlesztve. Ami a tiéd volt, az a tiéd is lesz. Házasság alatt megszerzett lesz közös. Ahol szerintem nem is szabad azt nézni, hogy az egyik többet keres, mint a másik. Hiszen ez szakmától is függ, nem pedig a dolgozni akarástól vagy szorgalomtól. Lehet normális, hasznos munkával is kevesebbet keresni. Na meg ugye, ha a nő otthon van a gyerekkel 1-2 évig, akkor neki nincs olyan jövedelme, kimarad a szakmájából. Ez még nem azt jelenti, hogy ő most épp lehúzza a férjét. Stb.
2016. jan. 24. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

A válaszokat köszönik akik kérték tőlem - továbbítom.

Legközelebb ők tegyék fel ide a kérdésüket. (ezt majd közölni fogom velük)


Én csak közvetítettem.

-----------------------


Nincs külön kasszájuk.

És nincs cégük. Csak simán dolgozók(alkalmazottak).

A házasság előtt azért "visznek be" vagyont a házastársi kapcsolatukba.

Most még dúl.fúl az ájlávju.

Az egyik komment (bocs nem jegyeztem meg a nevét) azt írta, hogy addig rendben amíg megy a jó kapcsolat, de évek után kiderülhet, hogy valami még sem smakkol.

A baj az - hogy felmerül még házasság előtt:

Mi van, ha mégsem fog menni?

Pedig nem ez az alapkérdés.

Ez: "Házasság előtt kössön valaki házassági szerződést?"

---

Én azt válaszoltam nekik, hogy "a házasság is egy vállalkozás" csak nem úgy hívják, hogy biznyic. Pedig végül is az. Nem túl emberbarátian hangzik.

Ha sikerül, jó, ha nem, akkor van keszekusza jogi hercehurca.

(valahol olvastam a neten, hogy a férj a szó legszorosabb értelmével mindent ketté fűrészelt: autót, házat :D mert szó szerint értelmezte a felezést a vagyonban) :) Elég brutális.


Tehát én azt javasoltam, hogy legyenek bizalmasak egymással. és akkor semmi baj. De azért kössék csak meg azt a szerződést. Akkor óvatosabbságra lesznek utalva a szokottnál még jobban. Ebből az óvatossabbságból bajuk nem lehet. Ha minden működik egy életen át. Csak ha nem. akkor nincs akkora jogi hercehurca. Max. lelki sérülések. Vagy ha már család, akkor a Ő is szenvedő lehet. De az már egy másik történet lenne. Kérték a véleményem: mi így beszélgettünk erről. Csak kitettem ide is, hátha érint másokat is.

Végül is ők döntenek. A hagyományos házasságra is sok jó példa van.

2016. jan. 24. 19:07
 10/15 anonim ***** válasza:
94%

azért ezt nagyon leegyszerűsítettétek néhányan, a jog ennél sokkal árnyaltabb.

nem ilyen egyszerű ám, hogy a házasság előtt szerzett vagyon 25 év múlva is a tied.

nagyon sokan bebukták már, akik így gondolták.

az eltelt hosszú idő alatt bizony tulajdonjogot szerezhet benne a másik, és nem is olyan bonyolult bebizonyítani, hogy 25 év alatt többször közösen újították fel, mindkét fél biztosította az anyagi javakkal az állagmegóvást, ráadásul ha a másik fél időközben örökölt - és erre azért 25 év alatt van esély! - abból a pénzből nem lett új ingatlan, autó, nyaraló, utazás, hanem festésre, új nyílászárókra, szigetelésre, stb. lett elköltve, akkor tetszik - nem tetszik, akkor is tulajdonjogot állapíthat meg a bíróság, ha az egy házasság előtt szerzett ingatlan volt. talán ez csak abban az esetben működik, ha a másik félnek nincs hova mennie, nincs ingatlana, és a válás után teljesen ki lenne semmizve - egyéb vagyontárgy hiányában.

2016. jan. 24. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!