Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » 1999. évi XLIII. tv.20. § (1)...

Timcsi40 kérdése:

1999. évi XLIII. tv.20. § (1) A temetésről sorrendben a következők kötelesek gondoskodni: c. Végintézkedés hiányában elhunyt temetéséről az elhalálozása előtt vele együtt élő házastársa vagy élettársa?

Figyelt kérdés
d. Az elhunyt egyéb közeli hozzátartozója a törvényes öröklés rendje szerint.Tudja-e valaki biztosan,hogy ha van a c pontban szereplő élettárs, de nem tudja kifizetni a temetést, akkor megkeresik-e a d pontban szereplő pl.gyereket ?
2016. ápr. 13. 15:03
 1/9 anonim ***** válasza:
Nem egészen értem a kérdést se már. - Most akkor mi van? Az elhunyt, az egy közös háztartásban élt a házastársával, és az élettárssal is? - Egyébként a házastárs az első, utána az élettárs. A sorrend pedig: Házastárs, egyenes ági rokon (gyermek, szülő.), élettárs. Illetve ha van végrendelet, akkor a végrendeletben megjelölt örökös. A temetés kérdése ugyan olyan mint a hagyatéki eljárás. Vagyis a temetési költséget, és a hagyatéki eljárás díját egyetemlegesen kell ki fizetni. Vagyis minden lehetséges örökösnek együttesen. Mivel a temetési költség, és a hagyatéki eljárás díja, hagyatéki tehernek minősülnek. Hagyatéki teher más néven, az elhunyt örökhagyó adóssága, amit az össz örökösöknek együttesen, kötelező ki fizetni! Remélem tudtam segíteni.
2016. ápr. 13. 15:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Dodge válasza:
Valószínűleg megkeresik főleg ha a saját gyerekéről van szó. Abban az esetben ha nem tudjátok kifizetni, akkor azt hiszem az önkormányzat tud némi támogatást nyújtani, de be kell menni megérdeklődni. Sajnos nekünk is nemrég történt haláleset a családban, mondjuk tudtuk állni a költségit de az egyéb kiadásokra kértünk segítséget az önkormányzattól.
2016. ápr. 13. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
2-es válasz író: Lehet kérni köztemetést. A köztemetést az adott kormányhivatal állja! Viszont ha az örökhagyónak, van bármilyen vagyona akkor a köztemetés díja hagyatéki teherként jelenik meg. Amit a hagyatéki eljárás során az örökösökre száll. Vagyis öröklik. Ha nincs vagyona az örökhagyónak, akkor abban az esetben a kormányhivatal bukja a köztemetés költségét. A köztemetést, a temetés ellőtt kell igényelni! Van még a temetési segély! A temetési segélyt, már csak akkor lehet igényelni ha a temetés költsége vár ki van fizetve, és azt áfás számlával igazolni tudja az igénylő. A temetési segélyt csak a számlán szereplő temetést megrendelő igényelheti. A temetési segély, maximum 50.000 Ft.
2016. ápr. 13. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Dodge válasza:
Nem én intéztem a temetést így pontosan nem tudtam, hogy mi ennek a menete, csak gondoltam segítek annyival, hogy szólok hogy az önkormányzat valamiképp tud segíteni. Sok családhoz hasonlóan mi sem állunk jól anyagilag így az a kevés is amivel tudtak segíteni jól jött.
2016. ápr. 13. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Szeretném kérdezni , hogy mennyi a hagyatéki tárgyalás költsége most?
2016. ápr. 13. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi a hozzászólásokat,de egyenlőre még nincs meg az egyértelmű válasz.

3/5-re reagálva: "Ha nincs vagyona az örökhagyónak, akkor abban az esetben a kormányhivatal bukja a köztemetés költségét." Ez nem így van. Esetemben nincs örökség semmi,de az általam említett törvény miatt mint hozzátartozónak, így is vissza kell fizetnem az önkormányzatnak a köztemetés árát.Csak az nem világos,hogy ha van a c pontban szereplő élettárs,aki nem tud fizetni, akkor mehetnek-e tovább a d pontban szereplő emberekhez.Az említett élettárs letagadta a kapcsolatot, amit most már bizonyítani tudok, de ő egy jövedelem nélküli ember.

2016. ápr. 14. 09:32
 7/9 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, én voltam a 3. válasz író. Most reagálnék egy pár sorban a felvetésedre. - Ez biztos hogy nem így van. Mivel ez egy 1999. év törvény. Ugyanis ezt az 1999. évi törvényt 2000. őszén kénytelen voltam jó magam és családom is megtapasztalni. Ugyanis édesanyám nővére 2000. októberében elhunyt. Vagyona nem volt! Az anyám nővérének van egy élő lánya aki örökös volt. De ő se tudta ki fizetni a temetést. Éppen ezért édesanyám nővérének lánya, köz temetést kért, az anyja miatt. És mi lett a végeredmény? Kíváncsi vagy rá? Nem és nem kelletett ki fizetnie, a köztemetést. Ugyanis a köztemetés egy hagyatéki teher. És mint hagyatéki terhet, csak a hagyaték erejéig lehet meg terhelni. Ellenben ha nincs hagyaték vagy más néven örökség, akkor nincs mit rá terhelni az örökségre. Igen, édesanyám nővérének nem volt, sem ingósága, sem pedig saját ingatlanja sem. A bankszámláján is mindössze 5000 Ft volt. Amit viszont a bank azonnal le is emelt, mondván hogy a halála és a jogerős hagyatéki végzés időpontja között nem érkezett rá pénz, és a számlán lévő 5000 Ft épp hogy fedezte a bank számla havi díjait. Más jelentős vagyon nem volt. Sem anyámnak sem pedig anyám nővérének lányának nem kelletett egyetlen egy forintot sem fizetni a köztemetés után. Mivel a köztemetéshez is a köztemetést kérőnek igazolnia kell jövedelmét. Sem anyámnak sem pedig anyám nővérének lányának nem volt, olyan jövedelme amiből egy temetést ki tudtak volna fizetni. Ez így igaz, és ez így volt. Akár hiszed akár nem. Ez saját tapasztalat!
2016. ápr. 14. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Köszi az idődet !Így lehet.Ha nincs annyi jövedelme vagy egyáltalán nincs jövedelme a temetésre kötelezhetőnek ,akkor tudom,hogy nem kell fizetnie, de nekem van munkám, most épp GYED-en vagyok, így kifizettethetik.Úgy is,hogy nincs örökség, sőt, anyám nem nevelt egyáltalán.Nevelőotthonban éltem. És mielőtt valaki erre azt írná,hogy akkor nem kell fizetnem,megírom,hogy sajnos ügyvédek szerint nem mentség,hogy a szülő nem gondoskodott a gyerekéről.
2016. ápr. 14. 15:22
 9/9 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező, én voltam a 3. és a 7. válasz író. Az Orbán kormánytól minden aljasság ki telik! Még az is hogy ki fizettetik veled. De ha tényleg ki fizettetik veled, akkor kérj részlet fizetési lehetőséget! Egyébként meg int írtam a temetési költség az egy hagyatéki teher, és mint ilyen a hagyaték része. A hagyatékot más néven örökséget meg vissza is lehet utasítani. Az örökséget át veheted, vagy az egész örökséget vissza utasítod. Ha vissza utasítod az örökséget, akkor a hagyatéki tehertől is mentesülsz. Ez az egyik. A másik addig ne fizes semmit ameddig jogerős hagyatéki végzés nincs. Mert csak a jogerős hagyatéki végzés mondja ki hogy kinek kell viselnie a hagyatéki terheket is. Egyébként megjegyzem, hogy mikor meghalt anyám nővére, akkor anyámnak is volt munka helye és jövedelme, és az anyám nővérének lánya pedig családi pótlékot és gyest kapott a 3 gyermeke után. De még így sem kelletett ki fizetni a köz temetés árát.
2016. ápr. 14. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!