Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Unokatestvérként milyen...

Unokatestvérként milyen jogaim vannak és mit tehetnék ez ügyben?

Figyelt kérdés
Tavaly novemberben az unokabátyám elhunyt. Előző házasságából van egy 13 éves kislánya, akit mostmár a mostoha anya nevel, sajnos az édesanya sem él már. Mostohaanyával sosem volt felhőtlen viszonyom, de az unokahugommal igen. Kiskora óta vigyáztam rá, egy időben én is rendeztem őt. Lényeg hogy a mostohaanya heti egy-két órát engedélyez csak amit a kislánnyal tölthetek. Karácsonykor nem engedte el hozzám egy napra sem, mondván mert félti. Tőlem nem kell. Úgy érzem nem a gyerek érdekeit nézi csak a sajátját. Hétvégenként arra kényszerülünk hogy beüljünk egy-két órára valahova, holott a nyugodt környezet most sokat számítana. A kislány is szeretne velem lenni. Mostohaanya azt mondta majd idővel többet enged, de ebben nem hiszek. Milyen jogaim vannak? Gyámügyhöz kellene fordulnom? A másik része a dolgoknak hogy a kislánynak megtiltotta hogy elmesélje nekem ami otthon törtenik, de megbízik bennem, így elmondja. Unokahugom elmondása alapján néhány hete már nyomon követheti ahogy a mostohaanya társkeresőzik az interneten illetve már többször hívott az otthonukba egy 30év körüli férfit, akit az interneten ismert meg, egy-másfél hónapja. A férfi már az első alkalommal ott töltötte a hétvégét velük és azóta is. Természetesen erről senki nem tudhat...Az unokahugomra és a többi 3 kicsivel való tekintettel nem tartom ezt jó dolognak, hiszen szinte most ment el az unokabátyám. Ezt is megemlíteném a gyámügyön de tartok attól hogy rosszat teszek az unokahugomnak. Kérlek segítsetek! Mit tehetnék a láthatással és az utóbbi dologgal kapcsolatban?
2017. jan. 25. 07:51
1 2 3 4 5 6 7 8
 1/78 A kérdező kommentje:
*Az unokahugomra és a többi 3 kicsire való tekintettel nem tartom ezt jó dolognak, hiszen szinte most ment el az unokabátyám...
2017. jan. 25. 07:55
 2/78 anonim ***** válasza:
100%

Láthatást csak szülőknek és nagyszülőknek kell biztosítani, unokatestvérnek nem.

Mostohaanyuka akkor társkeresőzik, amikor akar, ez sem jogi kategória.


Semmilyen jogod nincs ebben az esetben, gyámügyhöz is feleslegesen mész.

Egy dolgot tehetsz, hogy megpróbálsz vele jó kapcsolatot tartani, hogy többet találkozhass a kislánnyal.

2017. jan. 25. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/78 anonim ***** válasza:
100%
Semmi jogod nincsen unokatestverkent. Nem tortenik semmi, ami miatt a gyamugynek kozbe kellene szolnia.
2017. jan. 25. 08:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/78 anonim ***** válasza:
89%

Elöször is SEMMI jogod sincs beleszólni az életükbe, mert jogilag távoli rokon vagy csak.


Másodszor a "mostohaanyának" miért ne lenne joga párt keresni? Senki nem követelheti, hogy egyedül maradjon.


Harmadszor a kislánynak jogilag ö a gyámja, és ö dönt a vele kapcsolatos kérdésekben.


Negyedszer: ha ennyire áskálódsz a nevelöanya ellen, akkor tökéletesen jogos részéröl, ha korlátozza a találkozások számát és idötartamát. Ugyanis egy ilyen kiskamasz korban lévö gyerekkel akkor is elég nehéz elboldogulni, ha csak a "saját" lázadása nehezíti a dolgok, ha emellett még te is adod alá a lovat, akkor végképp megnehezíted az anya dolgát.


Ötödször egy gyereknek nemcsak az árt, ah bántalmazzák, hanem az is, ha a szülöi nevelés ellen befolyásolják.


Az egyetlen, amit tehetsz, hogy kimaradsz a család életéböl és örülsz, hogy az anya annyira rendes, hogy megengedi a találkozásokat - mert neki tényleg jogában lenne eltiltani téged a gyerektöl.

2017. jan. 25. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/78 A kérdező kommentje:
08:08asnak írnám hogy egyáltalán nem áskálódók a mostohaanya ellen viszont ismerem. Van annyi eszem hogy a kislányt semmilyen módon nem uszítom ellene, sőt a mostohaanya próbálta valótlan állításokkal ellenem úszítani a kislányt. A másik pedig hogy igen, mindenki akkor keres párt amikor akar, egyéni joga, DE, nekem senki ne mondja hogy egy 13 éves gyereknek bele kell kapcsolódnia abba hogy a mostohaanya kivel mit és hogyan cseveg bizonyos társkereső oldalakon! vagy tévedek? és sajnálom, de azt sem tartom teljesen jónak, hogy egy ismeretlenül egy idegen férfit enged az unokahugom és a kicsik közelébe úgy hogy a 13 éves kamasz még nem gyászolta el az édesapját és a történtek hatása alatt van. Elnézést 08:08as, de bennem semmi rosszindulat nincs, ellenben veled, aki látatlanban így nekem esel. Köszönöm a választ!
2017. jan. 25. 08:17
 6/78 A kérdező kommentje:
A láthatásról annyit hogy egy másik oldalon olvastam a jogaimról...amiből az derült ki hogy igenis jogom van időt tölteni a kislánnyal és magamhoz is elhozhatnám pl egy hétvégére. A gyámnak ezt megbeszéléses alapon engedélyeznie kellene, külső behatás nélkül. Amennyiben nem engedélyezi úgy a gyámügy figyelmeztetheti. Most akkor tényleg nem tehetek semmit? :(
2017. jan. 25. 08:27
 7/78 anonim ***** válasza:
66%
Basszus, neked mi bajod van, kérdező, teljesen elmentek otthonról? A gyereken keresztül áskálódsz egy nő ellen, aki 4 gyerekkel maradt özvegyen, becsülettel neveli azt is, amelyikhez vér szerint semmi köze? Ráadásul alig 2 hónapja lett árva a kislány, te meg információgyűjtésre használod - mi az, hogy "nyomon követheti", mit csinál a nevelőanyja? Bele ne halj már, hogy az özvegy nem csatolt fel erényövet. Inkább keress magadnak te is egy partnert, ne az uncsitesód özvegyéről álmodozz, továbbra sem kellesz neki.:-)
2017. jan. 25. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/78 anonim ***** válasza:
100%

"4:179. § [Kapcsolattartásra jogosult más hozzátartozók]


(1) A kapcsolattartásra a nagyszülő, a testvér és – ha a szülő és a nagyszülő nem él vagy a kapcsolattartásban tartósan akadályozva van, vagy a kapcsolattartási jogát önhibájából nem gyakorolja – a gyermek szülőjének testvére és szülőjének házastársa is jogosult.


(2) Az (1) bekezdésben meghatározott személyek kapcsolattartási jogát nem érinti az, ha az a házasság, amelyből az örökbe fogadott gyermek származik, a gyermek szülőjének halála folytán szűnt meg, és a házastárs a másik házastárs korábbi házasságából származó gyermekét fogadja örökbe.


(3) A kapcsolattartásra – ha a gyermek hosszabb időn keresztül a háztartásában nevelkedett – kérelmére feljogosítható a volt mostohaszülő, nevelőszülő, gyám és az is, akinek a gyermekre vonatkozó apasági vélelmét a bíróság megdöntötte."


[link]


Elhunyt szülő unokatestvéréről szó sincs.

2017. jan. 25. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/78 anonim ***** válasza:
90%

"néhány hete már nyomon követheti ahogy a mostohaanya társkeresőzik az interneten"


Akkor követheti nyomon, ha kifejezetten ez a célja, hogy kutakodjon.

Nem tudom, ki és hol mondta, de nem fognak neked láthatást megítélni, távoli rokon vagy.


A gyámügyön kb. körbe röhögnek azzal, hogy nevelőanyjuknak barátja van.

El vannak látva bőven valós problémákkal.

2017. jan. 25. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/78 A kérdező kommentje:

Kedves válaszoló!

Van párom, komoly kapcsolatban élek, de köszönöm a tanácsot. Nem áskálódni szeretnék, de akkor is azt tudom mondani hogy egy 13 éves gyereknek nem szabadna bekapcsolódnia a mostohaanyja társkeresős csevegéseibe, egyszerűen ő még gyerek.

Nemtudom a válaszolók itt most mit gondolnak rólam, de aki végig nézi ahogy a párja tönkremegy és nem tesz semmit, nem kér segítséget, abban az emberben én nem tudok bízni. A bátyám öngyilkos lett, a 13éves kamasz még nem dolgozta fel máris egy idegen férfi van az életükben, és nem ő volt az egyetlen... Gyermeknevelésről pedig annyit hogy aki 30on felül, négy gyerekkel maga mögött most jön rá hogy igenis elfog járni bulizni, bele veti magát mindenbe, mert ezt a bátyám mellett nem tehette meg, majd ezt közli a gyerekkel, az milyen életfelfogású ember? nem tartom valószínűnek hogy gondolkodik... Senkit nem akarok bántani, őt sem, de az unokahugomat féltem, ezért ne vessetek rám követ. :(

2017. jan. 25. 08:42
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!