Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Mire utal vezeték nevek végén...

Mire utal vezeték nevek végén az Y-on?

Figyelt kérdés
Mostanába XXI századba nagy divatja lett i helyett y-on végződés használata.Mit tud báltoztatni az hogy i vagy y?Y betű honnan ered?Talán y előbb bolt mint i betünk?

2017. aug. 27. 16:08
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
88%
Ez nem 21. Századi, ez elég régi dolog. Nemességet jelölt, amikor ez még számított.
2017. aug. 27. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
69%
nagyon yolok :D
2017. aug. 27. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
58%
Pl a Nagy-ra gondolsz? Semmit.
2017. aug. 27. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
82%

Nem gondolom hogy ez divatnak számít. Nekem is y-ra végződik a vezetéknevem. Nemesi családból származom. De ennek manapság semmi jelentősége szerintem. Csak megnehezíti a dolgot mikor be kell diktálnom valahova a nevem, és minden alkalommal hozzá kell tennem hogy y-nal a végén.

22N

2017. aug. 27. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
91%
"y-on" ??
2017. aug. 27. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
81%

Az első és a negyedik válaszoló miért lett ennyire lepontozva mikor ők adtak ketten normális választ?

Én nem hiszem el hogy lehetnek ilyen irigyek az emberek másokra.

2017. aug. 27. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
74%

Most azt írom le, amit a családban mondtak erről nekem, persze nem tudom, hogy történelmileg mennyire állja meg a helyét.


Szóval én úgy tudom, hogy a nemességet jelölte az Y a név végén, majd a reformkorban próbálták megszüntetni többek között a külföldinek hangzó neveket és a régies neveket, mint pl. Dabassy, Andrássy, Horváth... (tehát ss, y, th stb.-t tartalmazóakat).


Ekkor lett a Horváth-ból Horvát, a Eötvös-ből Ötvös, és így tovább. De mivel ma már nincsenek ilyen korlátozások, ezért sokan szeretnék visszavenni az ősi nevüket, így a régit kezdik el használni, szóval nem divat, inkább hagyományőrzés.

2017. aug. 27. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
82%
Eddig még csak olyat láttam, hogy "3-rom" meg "%-lék". De hála az égnek már itt az "y-on" is. :D
2017. aug. 27. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
50%

Lofaxt lett divat. A neveket oroklik az emberek. Y-ra nem lehet felvenni sem, csak mert valaki akarja. Behalok, mikor jönnek a 15 évesek a "mostanában" kérdésekkel.

Amúgy meg Google.

2017. aug. 27. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
47%
Dunától keletre az "-i" is lehetett nemes, de nyugatra az "-y" is jobbágy. Lásd: Rákóczi.
2017. aug. 27. 21:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!