Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Árvasági ellátásra így jogosul...

Árvasági ellátásra így jogosult a párom? Illetve milyen dokumentumok szükségesek hozzá?

Figyelt kérdés
Párom akivel eggyütt élünk már régebb óta, van egy nevelt kislányom, neki az édesapja most meghalt kb 2 hónapja, párom kislánya 7 éves most fog szeptembertől iskolába járni. Az édesapja aki meghalt nincs meg a szükséges szolgálati ideje, így is jogosult árvasági ellátásra az élettársam? Halotti anyakönyvi kivonaton kívül mire van szükség

2018. máj. 23. 18:58
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A gyerek lehet jogosult, nem a párod.

Méltányossági ellátást kaphat, amennyiben a szükséges szolgálati idő felével rendelkezett az apa.

A K15 számú nyomtatványon lehet igényelni, ha jól emlékszem.

2018. máj. 23. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
sajnos azzal sem rendelkezett illetve a helyzetet továbbá nehezíti hogy az elhunyt szülei nem akarják odaadni a halotti anyakönyvi kivonatot... köszönöm a válaszod!
2018. máj. 23. 19:30
 3/10 anonim ***** válasza:
81%

[link]


Itt vannak a tudnivalók. Rendkívül indokolt esetben akkor is adható árvaellátás, ha még a szolgálati idő fele sem volt meg az elhunytnak. Halotti anyakönyvi kivonatot a párod is nyugodtan kérhet a hivatalban, kormányablakban, mint az elhunyt gyermekének törvényes képviselője, nem kell a rokonoktól kuncsorogni. Az igénybejelentéshez egyébként nem kell a halotti anyakönyvi kivonat, kizárólag az igénybejelentő lap ( [link] és az igénylő azonosításához szükséges adatok és a TAJ-szám. Minden olyan doksit érdemes mellékelni, ami az elhunyt szolgálati idejét igazolja, és nem szerepel a társadalombiztosítási nyilvántartásban.

Első körben megigénylitek normál módon, ha elutasítják, mert nincs meg a szolgálati idő, akkor hivatalból elindul a kivételes árvaellátás procedúrája, mivel a kislány 16 év alatti. Érdemes azért összeszedni valami hivatkozási alapot, pl. rossz anyagi helyzetre, tartós betegségre stb. vonatkozó doksikat, ha a szolg. idő fele sincs meg.

2018. máj. 23. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
És miért nem akarják odaadni?
2018. máj. 23. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
89%

Az igénybejelentéshez KELL a halotti anyakönyvi kivonat - persze nem muszáj csatolni, de akkor bekérik hiánypótlásként, időveszteség - plusz a gyermek születési anyakönyvi kivonata. Jól írták fentebb, hogy a halottit anyuka kikérheti az illetékes anyakönyvi hivatalban, nyugdíjhoz, árvaellátáshoz illetékmentes.

Ha nincs meg a szükséges szolgálati idő, elutasító határozatot fog kapni, amivel párhuzamosan hivatalból átadják a méltányossági ügyintézésre az ügyiratot.

Viszont minél előbb indítani kéne az ügyet, mert legfeljebb 6 hónapra visszamenőleg lehet megállapítani. Most még bőven időben van, de nem húzza, mert kifuthat az időből, és így pénzt is veszíthet.

Több mint 20 éve foglalkozom nyugdíj-megállapítással, a fentiek jelenleg is hatályos infók.

2018. máj. 23. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
49%
Ha nincs csatolva az anyakönyvi kivonat, beszerzi a nyugdíjfolyósító, ugyanis elektronikus formában elérhető. Max néhány nap időveszteséget jelent. Rég nincs már ilyen esetben hiánypótlásra felhívás, legalábbis normális ügyintézőnél.
2018. máj. 23. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
91%

Nem a Nyugdíjfolyósító az illetékes, ha nem volt az elhunyt nyugdíjas, hanem a lakóhelye szerint illetékes járási hivatal.

Halotti és születési anyakönyvi jó lenne (ingyen kikérhető ahogy írták), de beszerzik hivatalból, ha nincs, viszont ez nem pár nap lesz, inkább pár hét.

Régen, ha nem volt valaki nyugdíjas, azt nézték, hogy rokkantsági nyugdíjhoz elég szolgálati ideje van-e. Ma már ugye nincs rokkantsági nyugdíj, de sztem ugyanannyi évet néznek, ami sokkal kevesebb, mint az öregségi nyugdíjhoz szükséges.

Szóval simán lehet, hogy fog árvaellátás járni, csak igyekezzen beadni anyuka.

2018. máj. 24. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ja és az igénybejelentőre írjátok rá, hogy hol hunyt el, mert a legtöbbön nincs ilyen kérdés, de enélkül nem tudják, honnan kell bekérni.

Budapestnél kerületet is.

2018. máj. 24. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha a szülő a 22 éves kora előtt halt meg és legalább kettő évet dolgozott; 22 és 25 éves életkor betöltését megelőzően hunyt el és legalább 4 év ledolgozott év kell, hogy álljon a háta mögött ahhoz, hogy ellátást kapjon az árva. 25-30 éves kora között hunyt el és legalább 6 év, 30-35 éves kor között hunyt el, akkor legalább 8 év, 35- 45 között legalább 10, míg 45 éves életkor után bekövetkezett halál esetében pedig legalább 15 év szolgálati időt kellett megszereznie az elhunytnak ahhoz, hogy utána a leszármazott árvaellátáshoz juthasson.
2018. máj. 24. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat intézkedni fogunk !
2018. máj. 25. 07:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!