Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Kihez lehet fordulni, ha egy...

Kihez lehet fordulni, ha egy tinédzser öngyilkos akar lenni?

Figyelt kérdés

Unokatesóm évek óta elég súlyos depressziós. Nagynéném finoman fogalmazva is idegbeteg. Van egy értelmileg és testileg is fogyatékos fiatalabb uncsitesóm is, vele nem könnyű. Hogy ebbe bolondult bele nagynéném vagy sem, azt nem tudom, de amióta az eszemet tudom tudom, hogy vannak náluk gondok, hogy mindig ordibál, veri uncsimat és lelkileg terrorizálja őt. Az apjuk meghalt pár éve.

Uncsitesóm pár hónapja mesélte először egy italozás alkalmával nekem, hogy próbált már öngyilkos lenni. Nagynéném elvette tőle a borotvapengéket, mielőtt komoly kárt tehetett volna magában, de utána órákig ordított vele és alaposan megverte, megrugdosta.

Most megint hallottam, hogy a hétvégén kórházban kötött ki az uncsim. De csak bevitték, kimosták a gyomrát és már otthon is van.

Nem tudom, hogy lehetne kirángatni ebből a közegből. Van tippetek? Mindketten végzős gimisek vagyok, volt róla szó, hogy ha egyetemre megyünk összeköltözünk egy albiban, de most már komolyan attól félek, hogy azt nem fogja megélni.

Pszichológushoz jár, de azt mondja, a legmélyebb legsúlyosabb dolgokat nem mondja el neki, mert nem meri. Otthonról elköltözni igazából nem akar vagy nem mer, mert félti a beteg öccsét. Az anyja pedig össze-vissza hazudozik az orvosoknak, ha esetleg rákérdeznek, mi a baj uncsimmal.

Hozzánk sajnos nem jöhet. Én egyelőre nagyszüleimmel lakom, akik már idősek és ők nem rokonok egymással uncsimmal, ha értitek mire gondolok.

Gondoltam, beszélek az osztályfőnökével, mert az is lehet, nem is tudják, milyen gondok vannak náluk otthon. Szerintetek jó ötlet? Meg lehet valakit erőszakkal, akaratán kívül menteni saját magától?

Nagyon féltem őt. Hogy lehetne megakadályozni, hogy elvegye a saját életét?



2018. nov. 11. 15:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
39%
Az iskolában,a tanároktól kérjen segítséget.
2018. nov. 11. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Ő nem fog segítséget kérni, ebben biztos vagyok. Legfeljebb én kérhetek neki valaki mástól. És nekem is csak az osztályfőnöke jut eszembe.

Nem sokat tudok róla, nem lehet olyan jó fel (én pl. sokat mesélek az én ofőmről mert nagyon közvetlen, jó arc), uncsim keveset mesél az övéről, elég közömbös lehet a viszonyuk.

De csak nem lenne teljesen közönyös, ha megtudná, hogy az egyik diákja már többször akart öngyilkos lenni, ugye? Csak csinálna valamit?

2018. nov. 11. 15:50
 3/12 anonim ***** válasza:
65%

Kell egy JÓ pszichológus. Aki azzal kezdi, hogy amikor annyira menekülnél, hogy próbálkozol, hívj fel, akár hajnali kettőkor. Igenis van ilyen.

Én is meg akartam halni, évekig, egyedül nem lehet kijönni belőle. Találtam egy nagyon jó szakembert, vele sikerült, már jó 8 hónapja "tiszta" vagyok. A depresszió nem olyan, amin a család/barátok tudnak segíteni, nem fogod tudni felvidítani.


A közegből kikerülés egyébként önmagában nem elég, de mindenképp kell. Az én öngyilkossági (nevezzük így) hajlamom főleg a mindenhogy bántalmazó apám okozta, aki már lassan 5 éve meghalt, és ugyanúgy rosszul voltam egy éve, mint mikor még élt. Ennél jobban pedig nem tudtam volna közeget váltani. A bántalmazás elől menekülni a NANE [link] tud segíteni, de majdnem biztos vagyok benne, hogy ők - gyermekvédelem bevonása nélkül - csak nagykorúakkal tudnak foglalkozni. Azért egy telefont megér, hogy tudnának-e valami jó tippet.


Egyébként a helyzetet olvasna erre a nagynénire is ráférne egy terápia... Sok sikert!

23L

2018. nov. 11. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
53%
Csak nehogy nagyobb kárt csináljon az osztályfőnöke, ha pl beutaltatja pszichiátriára, mert önveszélyes, soha az életben nem lesz normális ember belőle, mert szét gyógyszerezik. Szóval óvatosan puhatolózz nála hogy milyen a tanára.
2018. nov. 11. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
31%
Szerintem nem nagyon van idő puhatolózni. Az ofő viszont jó ötlet lehet, mert ő felveheti a kapcsolatot a gyermekvédelemmel. Ha gyermek még egyáltalán... Elmúlt már 18? Ha igen, akkor a háziorvosával lenne érdemes beszélni talán...
2018. nov. 11. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
38%

Őket is felhívhatnád, vagy írhatnál nekik, hogy tanácsoljanak valamit, mit lépjél:

[link]

2018. nov. 11. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 Tak ***** válasza:
45%

Ha végig gondolod,minden okos tanács addig tart,ameddig az okos tanácsadó ott van.

Depresszióról beszélünk,kívülről nem gáz,de megélni nem olyan mint látni.

Az osztályfőnök elbeszélget,sűrűbben odafigyel,de ennyi.

A pszichológus életviteli tanácsot ad,de ha baj van,ő az utolsó aki tud róla.

Szóval,ha megoldás kell,akkor mindenképp valós környezetváltozás kell,és 24 órás felügyelet,ami legegyszerűbben kivitelezhető,az egy baráti meghívás egy hétre hogy pihenj kicsit,közben keresni kell másik életet a rászorulónak,egy másik rokonnál.

Minden egyéb megoldás hiábavaló.

Az okfejtés most elmarad érdeklődés hiányában.

2018. nov. 11. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
51%

Sajnos az én bátyám (2002.10.20) a bátyám apukája (1977) (féltestvérem) és a nagybátyám (2008.11.01) is öngyilkos lett.


Ez rémisztő dolog. Én úgy tudom, egyrészt genetikailag öröklődik a hajlam.


Másrészt pedig a stressz miatt képződnek az agyalapi mirigyben olyan hormonok (Pl. CRH), amiknek magas arányú jelenlétét több öngyilkos szervezetében is mérték.


Ezért van, hogy az öngyilkos "agya elborult". Tett valamit, amit lehet hogy előtte egy órával, vagy utána meg se tett volna. Pszichológus ide vagy oda.

Van olyan ismerősöm, akit a legismertebb pszichológus sem tudott megmenteni.


Így tapasztalva, mindezt, nem tehetsz mást, ha rám hallgatsz, csak annyit, hogy kiszakítod a stresszes környezetből, mert ez az ok indítja el benne amit próbáltam a lehető leegyszerűsítve elmagyarázni.

Pszichológust lehet váltani, olyat keresni akit szívesen fogad. Az jó attól, ha van. Mind jófej, jó társaság.


Rendes embernek tünsz, a nagyszüleid is biztosan azok, ha elmondod nekik a helyzetet, hogy veszélyben egy élet, lakhatással ha mással nem is tudnak, biztosan segítenek. Elfér veled egy szobában. Egy évet mindenki kibír.


Ha nem jársz ilyen téren sikerrel, akkor ne aludjon ott, csak minél többet legyen nálad és kb későn, csak aludni menjen haza. Ez is jobb mint a semmi. Ha ezt sikerül elérni.


Közben gyakran mond neki hogy a kolis évek a legjobbak az életben, nézzétek ilyen filmeket, én más korosztály vagyok de az amerikai pités filmekre minden bánatom elszállt ebben a korban.


Szakítsd ki ebből a környezetből.

Mozi, tábor stb.


Nagyon remélem, hogy sikerül. Ha "ráuszítasz" valakit, az nem biztos hogy segít. Sajnos aki tényleg akarja így is úgy is megteszi.


Remélem ő csak a mostani helyzetére gondolja megoldásnak, (ez sem jó), de ha az általad enyhül ez a stresszadag, megoldódik majd 1 év múlva kiszakad belőle lehet, hogy többé eszébe sem jut.


Remélem sikerül kirobbanranod ezt a gondolatot a fejéből így.


Természetesen máshogy is csinálhatod, amit jónak látsz. Fiatal vagy, hogy ilyen terhet, felelősséget vegyél a válladra, de nekem az a tapasztalatom, hogy ebben a helyzetben egy szakember, tanár vagy szülő hátrányban van egy hasonló korú baráttal, rokonnal szemben. Tehát nálad az előny.


Húúú remélem jól alakul majd minden.

De nem szeretem az ilyen helyzeteket...🙄

2018. nov. 11. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
41%

A 6-os jól mondja!


Ilyenkor a Kék Vonal a megoldás! Hidd el segít!


[link]

2018. nov. 11. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
50%
Végzős gimisnek írod magad, akkor miért hárítod egy tanárra ezt a dolgot? Nem 9 évesek vagytok. Hívj fel egy hivatalos szervet és kérj tanácsot.
2018. nov. 11. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!