Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Nagyszülő közelebb költöztetés...

Nagyszülő közelebb költöztetése? Tudnátok tanácsot adni?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Nos, leírnám a helyzetünket. Van egy 78 éves nagymamám, én 24 vagyok.


Nagymamámról azt kell tudni, hogy mindig is vidéken élt, nagyapámmal mezőgazdasággal foglalkozott, a vidéki élet, kertészkedés, állattartás, gazdálkodás volt az élete, imádja is még mindig. Egy vidéki városban élt egész életében, itt találkozott nagyapámmal, itt éltek 50 évig házasságban, itt szerzett barátokat, itt van kb az összes rokona, nagyapámat is itt temettük el. Itt az egész élete és szereti. Fizikailag még elég jól elvan, viszont már nyilván a kor meglátszik rajta, fáradékony, gyakran fáj a lába, dereka stb. Szellemileg abszolút friss, tanulásra is fogékony pl nem rég vettünk okostelefont neki a kérésére és segítséggel de elég jól elboldogul, a neten sem hisz el minden kamuhírt stb szóval egy átlag nyugdíjashoz képest elég tudatosan netezik szerintem.


Mi anyukámmal és a testvéremmel kb 8 éve költöztünk Budapestre. Hozzánk is közel áll ez az élet, tiszteletben tartjuk, hogy szeret ott lenni. Számára nagyon nagy szomorúságot okozott, mikor elköltöztünk, mert nagyon szoros kapcsolatunk volt mindig is, sokat voltunk nála, az én kiskoromban is. Viszont nem hagytuk magára, rendszeresen kb 2 hetente megyünk hétvégenként, ez kicsit változott mióta egyetemre mentem, de nem hagyjuk magára. Van rokon, akinek a gyerekei szintén elköltöztek, és ott kevésbé tartják a kapcsolatot, mamám pedig nagyon örül, hogy nálunk nem így van.


A gondot két dolog jelenti. Egyrészt a távolság. Összesen 3,5 óra nekünk eljutni hozzá vonattal. Kocsink nincs, mert nem nagyon van szükségünk rá, mamának van. Másrészt a kert. Mamának nagy telke van, nagy kerttel, gyümölcsfával, mindennel, tart tyúkokat és van egy macskája, ők jelentik a társaságát a mindennapokban. A rokonok, ismerősök hetente párszor átmennek, velük telefonon is tartja a kapcsolatot. Míg nagyapám élt, ketten együtt elgondozgatták a kertet. Azóta ő amennyit bír, azt megcsinálja, mi két hetente mikor megyünk, akkor rengeteg dolog vár ránk. Néha valamelyik ismerős egy kis pénzért segít neki. Viszont ez nem mindig elég. Mikor ott vagyunk, szinte a fele időt kertészkedéssel töltjük. Amiben egy ideig szívesen segítünk, a vége felé már inkább kínlódás. Sok munka, nincs rá elég idő és kapacitás, két hetente nem tudjuk teljesen rendbehozni, így sokszor elég káoszos a kert. Ráadásul így elég közös időt sem tudunk eltölteni, pihenni sem igazán van lehetőség.


Az utóbbi 2-3 évben már felmerült, hogy mi lenne ha közelebb költözne. Attól függetlenül, hogy ő is gyakran mondja, hogy milyen jó lenne közelebb lakni egymáshoz, nem szeretne elmozdulni. Mi is hiányzunk neki, ő is nekünk. A közelben lett volna eladó lakás ami szimpatikus, de ő teljesen elutasítja, hogy panelban lakjon. Ezt meg tudjuk érteni, kell neki a kert, elfoglaltságot ad neki és ez neki úgymond a természetes tere. Tőlünk 30-40 percre már vannak olyan kertesházak, ahol már pl mások is tartanak baromfit, méretre elég nagy, hogy élvezhesse, de nem túl nagy hogy fáradtság legyen gondozni. Ráadásul gyakrabban tudnánk egymást látni, több időnk lenne a másikra.


Ő viszont ezt is elutasítja, bár azért látszik, hogy nem olyan élesen, mint a panellakást. Szerintem főként a magánytól tart, mert hiába lennénk közel, neki minden más ismerőse és rokona az ország másik felében van, akikkel amúgy gyakran találkozik, beszélget. És mi sem érnénk rá minden nap, csak 2-3x egy héten.


Nem szeretnénk erőszakosan kiszakítani vagy megváltoztatni a helyzetét, vagy hogy adja fel az egész életét, egyszerűen csak szeretjük és nem tudjuk milyen megoldást találhatnánk. Ötletek kompromisszumra?


Mi nem tudunk közelebb költözni, mi is kialakítottuk már itt a saját életünket. Az összes barátunk itt van, anyukámnak itt van munkája ami jobban fizet, (ezért is költöztünk el) én is itt találtam munkát, plusz még egyetemista vagyok, a húgom még általános iskolába jár.


A pénzügyi részével szerencsére nincs probléma.



2023. ápr. 29. 14:54
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
81%
Kompromisszum erre nincs, mármint csak egyik vagy másik megoldás, mondjuk szerintem számára már nem lenen épp ideális a emgszokott környezetéből " kivenni ".
2023. ápr. 29. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
52%
Az nem kompromisszum , hogy ti nem mozdultok (pedig csak pár éve laktok pesten) de azt elvárjátok, hogy ő, csakis ő költözzön közelbb hozzátok.Ha ráveszitek, hamar bele fog halni. Öreg fát nem lehet átültetni. ( ritkán éli túl)A maradékpárévében nektek kell alkalmazkodnotok, ha kapcsolatot akartok. Esetleg a fél kert eladása/ befüvesítése megoldás lehet.Ennyivel kevesebb a munka.És az is, hogy beosztjátok, hogy hetente megy valamelyikőtök le hozzá.Ha a kocsit nem használja, esetleg odaadhatná nektek, hogy gyorsabb legyen a lejutás.
2023. ápr. 29. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
82%

Ezt többször fel kell hozni a mamának, mert ahogy írod, a "közelebb hozzátok egy kis kertes ház" nem annyira ellenszenves neki, ha kevesbbet fog bírni, erre jobban rá lehet majd venni.

A lakás mint ötlet szerintem is teljesen hibás, aki egész életében úgy élt, hogy van kert, van tennivaló, ki lehet menni kicsit, annak egy lakás rosszabb, mint a börtön, vagy csak depresszív lesz, vagy elfoglaltság hiányában a demenciára is sok esély van.


Szóval csak említsétek meg neki, hogy "majd, ha már sok lesz neki a munkta ott, ahol lakik", költözzön közelebb, de ne eröltessétek, egyelöre elég, ha a gondolatot megszokja.

2023. ápr. 29. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
72%

2-es: tök hülyeségeket írsz! A kérdezönek ott,. ahol él VAN munkája, megélhetése, ha elköltzne a mamához, akkor miböl él meg???

Az is csak közhely, hogy "Öreg fát nem lehet átültetni" - de, lehet, csak nem eröszakkal!

A kert befüvesítése meg - tudod, mennyi munka a fünyírás????

2023. ápr. 29. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
39%
4- te írsz hülyeséget. a kérdező közelebb költözhetne és ingázzon be pestre dolgozni. A füves területre meg tesz 2 birkát/kecskét és nem kell nyírnia semmit.A néninek ott az egész élete, barátok, rokonok, papa a temetőben- valószínűleg nem tudja megszokni a változást.
2023. ápr. 29. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
94%
Már most látszik, hogy egyedül nem bírja a kertet és a család állandó jelenléte mellett tudja úgyahogy fenntartani. A családomban van özvegy (50+ év házasság után), ő sem akar elköltözni, így megértem a mamát. Egy kertész szerződtetése nem lenne megoldás, amíg egészségügyileg rendben van a mama? Utána, amikor ő maga is gondozásra szorul, újabb kérdések merülnek fel, de addig csupán az élettere biztosítása a cél. Ti nem tehetitek parkoló pályára az életeteket, a munkátokat, minden második hétvége így is a kertről szól már. Ennél több nem elvárható. Egy naponta pár órát dolgozó emberrel lenne társasága és rend is, ez megfelelne neki?
2023. ápr. 29. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
86%

Nem értem, esküszöm. Neki joga van ott lakni, ahol szeretne. Nektek jogotok van nemet mondani a kertészkedésre.

A pénzügyi részével ha nincs probléma, akkor szépen felvesztek egy kertészt,aki rendben tartja. Nem értem egy egyszerűen megoldható dologról miért kell kérdést kiírni, sőt litániát.

2023. ápr. 29. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
92%

Én hagynám helyben.

DE! Meg kell érteni, hogy a kertet nem lehet a korábban szokott színvonalon fenntartani. Igen, segítsetek neki egy kicsit, amikor ott vagytok, de ne ebből álljon az egész látogatás. Csinálja meg benne, amit bír, esetleg fogadjon észszerű mértékben segítséget (azt írod, anyagilag tudjátok támogatni), de élvezze, hogy ott lehet, ahol leélte az egész életét, és a kert egy részét alakítsátok át együtt kevésbé munkaigényesre.

2023. ápr. 29. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
85%

Egyesek nem fogják fel a kérdést!

A kérdezö nem akarja kényszeríteni a mamát a költözésre, csak elöre gondolkodik.

Meg azt is írta, a mama ugyan a panelt teljesen elutasítja, de a közelebb költözés kertes házba nem annyira negatív neki, csak még meg kell szoknia a gondolatot.

A fö gond nem az, hogy a kertet ki gondozza, hanem hogy ha netán pár év múlva napi szintü segítség kell, azt nem lehet ilyen távolságról megoldani, az meg megint értelmetlen lenne, ha a kérdezö feladná az életét emiatt.

2023. ápr. 29. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%
Fizetős segítség a kert gondozásához. Írod, hogy a szomszédok most is besegítenek némi pénzért cserébe, ebbe kellene beszállni anyagilag ha bírjátok.
2023. ápr. 29. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!