Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Nagyszülők » Hogyan lehet ezt tolerálni,...

Hogyan lehet ezt tolerálni, még ha idős emberről van is szó?

Figyelt kérdés

A nagymamám (aki egyébként nem vérszerinti, mivel anyumat csak örökbefogadták), nagyon nem egyszerű eset. Elöljáróban azt tudni kell róla, hogy 86ban halt meg a férje, a fia (aki anyunak az "öccse" volt) pedig 97-ben. Már a férje elvesztésekor az alkoholhoz nyúlt, de mikor a fia is meghalt, nem túlzás azt állítani, hogy alkoholista lett. Megértem a fájdalmát, azt viszont nem, hogy úgy élte meg ezt az egészet (amit ki is mondott), hogy neki senkije sem maradt. Holott anyum, tehát a lánya révén 3 kisunokája volt abban az időben. De nem foglalkozott velünk, igazából emiatt (és nem a vérvonal miatt) nem tekintem nagyon a nagymamámnak.


Az utóbbi pár évben eléggé leépült, már alig lát és a mozgás is nehezére esik. Éppen ezért köyörögtünk neki, hogy költzzön hozzánk közelebb (bár ezt már azóta mondtuk, mióta egyedül maradt). Egészen idén márciusig hajthatatlan volt. Most viszont végre már itt lakik a szomszéd háztömbben.


Minden áldott nap vagy anyu, vagy én (legkisebb gyerek lévén már csak én lakom itthon a szüleimmel) átmegyünk hozzá, viszünk neki ebédet, bevásárolunk és miegymás. Ennek ellenére naponta ha 20szor nem telefonál, akkor egyszer sem. Elhiszem, hogy unatkozik, de nem értem, hogyan nem lehet ennyire valaki tekintettel másokra?! Már ez is baromi bosszantó volna, de amit mostanában csinál, az egyenesen felháborító. Holott betudható volna mindez a korának (87 éves), de ezt én akkor sem tudom megérteni, elfogadni, tolerálni. Tegnap volt a születésnapja, anyu átment hozzá ebédre, megkajáltatta és adott neki ajándékot is (valami plüss mütyür, szereti az ilyeneket). Utána nagyjából 10 perccel ment hozzá az egyik nővérem, akinek már azt mondta, hogy nem volt még nála anyum. Utána beszélt telefonon a másik nagymamámmal, akinek szintén azt mondta, hogy az anyu még nem volt nála, viszont az Ancsika (nővérem) igen, és vitt neki ajándékot is (amit ugye anyu adott neki). Este mentem át hozzá én is, akkor viszont nekem odahozta az ajándékot és mondta, hogy anyutól kapta. Most akkor ez mi? Szivatja az embereket, szándékosan beszél hülyeségeket, vagy egyszerűen már ennyire elment az esze és ténylegesen így öszekavar dolgokat?!


A hab a tortán a mai alakítása: voltam fent bevásárlás után nála anyummal, vittünk fel neki dolgokat. Aztán nemrég telefonált, hogy mikor megy már az anyu hozzá. Mikor emlékeztette őt, hogy már volt, mondta, hogy igen, de nem köszöntötte még fel. Azt hitte, hogy ma van a születésnapja és hogy anyu a kajákat vitte neki ajándéknak. Akkor anyu kérdezte, hogy hol van az a kis plüss elefántja, amit tőle kapott tegnap, mivel tegnap volt a születésnapja. Erre mondta, hogy az itt van, azzal alszik, de azt nem tegnap kapta, mert mindig is megvolt neki.


Szóval ez van. Úgy gondolom, hogy ha az öregsége miatt volna ilyen, akkor sokkal jobban tudnám tolerálni a viselkedését, sőt, tán még mosolyognék is rajta. De mivel tudom, hogy erről ő tehet, mert elitta az eszét és ezért került ilyen állapotba, egyszerűen csak ellenszenvet érzek. És nagyon sajnálom anyumat, hogy ezzel kell nap mint nap megküzdenie.


Bocsánat a kisregényért, és igazából nem is volt kérdésem... szerintem erre nem is lehet tanácsot adni, de legalább jó volt kiírni magamból a dolgot....



2012. máj. 25. 19:41
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
80%
Ez egy öregkori betegség, a neve Alcheimer kór. Szép lassan leépül az agya, és ha sokáig él, előfordulhat olyan is, hogy nem ismer meg benneteket. Legyél hozzá türelmes. Te is megöregszel egyszer.
2012. máj. 25. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
90%
Szerintem ez nem az alkoholtól van. Ez demencia..
2012. máj. 25. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:

Nem alzheimer, tisztában vagyok a betegséggel és a tüneteivel.

Az agy leépüléséhez pedig igenis hozzájárul az alkoholizmus. Nem ilyen állapotban lenne, ha nem lett volna alkoholista, szerintem ez nem kérdés. Hogyan lehet így tolerálni a viselkedését?

2012. máj. 25. 19:55
 4/15 anonim ***** válasza:
100%

Az én dédimamám is ilyen volt az utolsó éveiben, pedig nem ivott egy kortyot sem. Pl a postás hozta a nyugdíjat, aztán másnap panaszkodott, hogy nem hozta. Beküldte mamámat a postára, ott papírral igazolták, hogy átvette. Belenyugodott, hogy akkor biztos tényleg megkapta a pénzt. Harmadnap már azt mondta, hogy biztos a mamám lopta el (!!??! soha egy fillért nem venne el tőle, és ezt ő is tudja). Jól összevesztek, mamámat vérig sértette, sírva jött el. Negyednap megtalálta egy porcelán tálkában a pénzt, ahova ő tette.

Ez csak egy eset, folyamatosan ilyeneket csinált. Mamámat kikészítette rendesen, pedig minden nap látogatta, bevásárolt neki, ápolta. Halálakor kitagadta az örökségből azzal az indokkal, hogy nem törődött vele és arra a fiára íratott mindent, aki soha rá se nézett... no comment

Nagyon imádtam a dédimet, de remélem nekem nem fog elmenni ennyire az eszem öreg koromra, mert akkor inkább nem akarok megöregedni :(

2012. máj. 25. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
60%
Szerintem sem feltétlenül az alkohol az okozója. Sok idős viselkedik így. Nekem mindkét nagyim 80 fölött van, az egyikük is produkál (szerencsére ritkán) ilyeneket. Pedig sosem ittak. Igen szép kort megért, ne haragudj rá, lehet, egyszer te is ilyen leszel. :-) Légy türelmes, én is próbálok. Sajnos ez előfordul bármelyik öreggel.
2012. máj. 25. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
84%

Ez demencia.

Az én nagyim 82, s milliószor telefonálás alap - nem is tudja, hogy aznap már hívott. Sőt azt sem tudja, hogy milyen nap van. Ha elalszik, felébredve azt hiszi, hogy átaludt egy egész napot.

És ő életében nem ivott. Ez nem az alkoholtól van.

És ha nem tudod ezt tolerálni... nos az gond.

2012. máj. 25. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Mint írtam, talán tudnám tolerálni, ha valaha is nagymamaként viselkedett volna velünk és nem csak akkor kezdtük volna el érdekelni, mikor már képtelen volt az önellátásra. Baromi érdekes és megfogalmazhatatlan érzés az, hogy egy olyan emberrel kell megértőnek, odaadónak és segítőkésznek lennem, aki hivatalosan a nagymamám, ennek ellenére kb egy idegen ember, hiszen neki az alkohol fontosabb volt, mint a saját unokái.
2012. máj. 25. 20:20
 8/15 anonim ***** válasza:
73%

Persze hogy hozzájárul az alkohol az agy leépüléséhez, de ilyen mértékben már nem. Ha ezt a pia okozná, akkor még most is delirálna nektek. De ha jól vettem ki a szavaidból, akkor már nem iszik.

Akik tudatmódosítószertől butulnak, ők nem ilyen tüneteket produkálnak, hanem tipikusan akadozik a nyelvük, lassúbbak, de értik a dolgokat, csak lassan reagálnak, úgy tűnik, mintha több másodperces csúszásban lennének.


Mondom,ez demencia, kezeltetni kell.

2012. máj. 25. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%

Nálunk is így volt.Én otthon voltam és tudtam segíteni a mamát , mivel midig otthon kellett lennie valakinek ezért levelezősön végeztem el az egyetemet.Miután lett állásom kénytelenek voltunk idősek otthonába adni.Panasz nem volt rá és ő sem panaszkodik.Kártyázik a többiekkel.

Lehet neked is meg kellene gondolnod hogy nem-e akarod otthonba adni.

2012. máj. 25. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
69%

Nem akarom védeni, de 87 évesen ne várj túl sokat.

Ha nem ivott volna, akkor is ilyen lenne.


Nagymamám húga, aki most 84 éves a múlt hónapban, mikor meglátott, odakiáltott nekem, hogy :szia drága Évikém! (Évike a nagymamám, aki már 15 éve meghalt) s lelkesen elkezdte újságolni, hogy mi minden történt a családban, amíg én meg voltam halva...

Hidd el, nem ivott soha életében, nem ópiumozott, nem cigizett, nem pipázott. És még 87 éves sincs.


Egyszerű öregkori szenilitás. Nem kell ezt betegséghez kötni.

Tudom, hogy nehéz, de viselni kell.

2012. máj. 25. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!