Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Rokoni kapcsolat » Most tényleg én lennék a...

Most tényleg én lennék a burzsuj/haszonleső/lusta a családban?

Figyelt kérdés

Kicsi a család, próbálom felvázolni. Vagyok én (32/N), a nővérem (33/N egy kisgyerekkel, akit egyedül nevel), apa és anya (61, 60) és egy nagynéni (60), aki anyum ikernővére. Nagyszülők meghaltak.

Nagynéném egyedül él, nincs férje, nincs gyereke. Sosem költ semmi feleslegesre, minden forintot megszámol. Két ingatlan van a nevén, egy lakás és egy vidéki ház, valamint a néhai nagyszülők lakása fele-fele arányban anyummal. Anyutól tudom, hogy néha említ ilyet, hogy "úgyis a lányok örökölnek majd mindent" - ez ugye én meg a nővérem vagyunk. Rajtunk kívül nincs más közeli rokona.

Anyumék ugye hatvanasok, tisztes, dolgozó emberek. Ők is örököltek (pontosabban apám) annak idején egy családi házat, egy kisebb darab földet vidéken stb.

A lényeg: én jelenleg anyum (és természetesen nagynéném) néhai szüleinek lakásában lakom, de nagynéném gyakran célozgat, hogy gyűjtök-e, akarok-e saját lakást venni, miből fogok megélni, mikor fogom már "valamire vinni".

10 éve dolgozom, fenntartom magam, és igaz, hogy saját lakásra nem kell(ett) gyűjtenem vagy albérletbe kényszerülni, aminek nagyon örülök, de ettől akkor sz*r ember lennék? Ingyenélő/haszonleső/lusta lennék, amiért nem érzem fontosnak, hogy nyissak egy lakástakarékot és gyűjtsek rá, szűkölködjem, számoljak meg minden forintot? 5 ingatlan és egy kisebb darab föld lesz az örökségünk a nővéremmel, illetve az unokaöcsémmel (bár azt pontosan nem tudom, unokaöcsi milyen jogviszonyban lesz ebben az esetben, ha - remélhetőleg jó sokára - oda kerülünk).

És mindezek mellett nagynéném szerint gyűjtögetnem kellene... csak tudnám, hogy mire? Anyum mindig azt mondja, ha a nővére egyszer úgy dönt, el akarná adni a néhai nagyszülők lakását, eladnák, és a rá eső részből venne nekem egy kisebbet. Hitelt nem kellene felvennünk.

Tévedés ne essék, nem élek nagy lábon. Nem költekezem, évek óta nem voltam sehol nyaralni, nincsenek márkás, több tízezres ruháim. Dolgozom, éldegélek, a számlámon általában egy bizonyos összes körül ingadozik a pénz. Nem fogy, de nem is gyűlik. Egy fizetésből ezt tudom prezentálni. Gyerekem amúgy nincs, és lehet, betegségek miatt nem is lehet.

Szóval mindezek fényében mit gondoltok? Tényleg gyűjtögetnem kellene vagy nem bűn, hogy élvezem a szerencsés helyzetet, amiben vagyok?


2018. dec. 2. 13:26
1 2 3 4
 1/37 anonim ***** válasza:
57%

A magyarokkal általában épp az a gond, hogy nincs pénzügyi kultúrája, lásd te magad az élő példa.


Nem szükséges mindent megvonnod magadtól, de teljesen ajánlott egy bizonyos összeget félretenned havonta mert soha nem lehet tudni mikor jön a baj. Aztán ha jön ott leszel pénz nélkül.


Saját ingatlant a mai árak mellett eléggé lehetetlenség venni jelenleg. hitelt pedig vegyen az aki idióta. Főleg úgy, hogy magas hitelt kéne felvenni ugye mint írtam a mai árak miatt.

Ráadásul megint csak sok a hiteles akik felverték a lakáspiaci árakat..lassan be is fognak csödölni mint anno.


Az albérlettel megint ugyan az a probléma, hogy magas, így ha te nem vágysz albérletre és otthon is megtürnek akkor jó döntés otthon maradni.


A nagyszülök/szülök nagyrésze nem fogja fel, hogy nem az ő korukban vagyunk, ahol is a mostani árakhoz képest fiszfasz pénzért vehettek lakást és egy csomó kedvezmény volt.


A lakástakarék lehetősége is fejeltős mivel pár hete vonta meg a kormány az állami támogatást hozzá.

2018. dec. 2. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/37 anonim ***** válasza:
43%

Amennyiben nem adsz bele a lakhatásod költségébe semmi, akkor nem tartod fent magad! Felhívnám rá ugyanis a figyelmet, hogy a felnőtt élet legalább fele a lakásra/rezsire megy el.

Az pedig elég aggasztó, hogy szerinted nem kell spórolnod semmire, a való életben ez egy elég biztos módja annak, egy előbb-útóbb rútúl megszívd.

2018. dec. 2. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/37 A kérdező kommentje:
#2 A rezsit természetesen én fizetem. A lényeg, hogy albérleti díjat nem kell adnom anyumnak és/vagy a nagynénémnek. De természetesen minden költséget én állok, ami a lakással és lakhatással kapcsolatos.
2018. dec. 2. 14:10
 4/37 A kérdező kommentje:
Amúgy pedig én is örülnék, ha az a bizonyos összes a számlámon gyarapodna, ha tudnék félretenni minden hónapban. De az a helyzet, hogy nem nagyon tudok. A fizetésem pont arra elég, hogy megélek belőle és nem kell szűkölködnöm. Ha megpróbálnék gyűjteni, gyarapítani a számlámat, az azzal járna, hogy meg kellene húznom a nadrágszíjat. És erre megy kis az egész kérdés... megérné?
2018. dec. 2. 14:17
 5/37 anonim ***** válasza:
68%
" Ingyenélő/haszonleső/lusta lennék, amiért nem érzem fontosnak, hogy nyissak egy lakástakarékot és gyűjtsek rá, szűkölködjem, számoljak meg minden forintot? " Azért vagy haszonleső mert zsebben érzed a MÁS ingatlanját, ezért meg sem próbálsz önálló életet kezdeni. És még azzal is takarózol hogy apád örökölt.. Ő is azt leste hogy majd csak meghal a rokon? Ha a nagynéni, vagy apádék még harminc év múlva is élnek, akkor is azt fogod lesni hatvanas fejjel hogy majd csak örökölsz? Mi van ha apádék esetleg szeretnének úgy élni hogy nincs a felnőtt gyerekük a nyakukon, hanem magukkal is törődnének végre, gyerekmentes élettérben? Nagynénédnek van igaza. Bármi beüthet,az ingatlanok elúszhatnak- aztán ott állsz a nagy semmivel, mert neked tök kényelmes másra hagyatkozni. Nevetséges harmincon túl is azt lesni hogy majd apu-anyu megoldja a lakhatást.
2018. dec. 2. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/37 anonim ***** válasza:
66%

10 éve dolgozol. Azóta nem fizettél albérleti díjat. Ha csak a minimumot nézzük, pl 50.000-et havonta, 10 év alatt, az 6 000 000 Ft. Ez hol van?


Nem lenne neked is jobb, ha lenne egy biztos megtakarításod a számládon? Bérmi közbejöhet, amire jó lenne ez a pénz.

2018. dec. 2. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/37 anonim ***** válasza:
65%
Az megvan, hogy a tesóddal fogsz majd közösen örökölni? Biztos vagy benne, hogy életed végéig itt maradhatsz, és semmibe nem fog kerülni? Mi van, ha a tesód azt mondja, fizesd ki a részét?
2018. dec. 2. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/37 anonim ***** válasza:
69%
A nagynénédnek meg nyilván nem tetszik az életmódod-szóval ne nagyon számolj az ő házaival.
2018. dec. 2. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/37 anonim ***** válasza:
72%

Az mindenesetre aggasztó, hogy nem teszel félre semmit, és így jól érzed magad.

SOSEM tudhatod, mit hoz a jövő. Még az ingatlanokat sem lehet biztosra venni, akkor sem, ha te lennél az egyedüli örökös. Történhet valami a szüleiddel is, amiért fel kell élniük azt a pénzt, amit neked (is) szánnak.

A legnagyobb jóindulat mellett is hamis biztonságérzetben ringatod magad, amiért bizony elkényelmesedtél. Bizonyos vésztartaléka mindenkinek kell, hogy legyen, és VALAMENNYIT a legtöbbeknek illene félre tenni. (Pl. sokan a diákmunkából is tesznek félre. Tehát nem is az abszolút összeg számít, hanem a látásmód.)

2018. dec. 2. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/37 A kérdező kommentje:

#5 Nem takarózom apámmal. Tény, hogy örökölt. Mint ahogy anyum és nagynéném is örököltek 1-1 ingatlant. Ami teljesen saját erő, az a szüleim háza. Minden más nagyrészt örökség.

Amúgy anyumék olyannyira nem akarnak önálló, gyerekmentes életet, hogy a nővérem unokaöcsémmel otthon lakik náluk, és mikor tesómban egyszer felmerült, hogy elköltözne az akkori párjával albiba, minden létező módon le akarták róla beszélni - sikeresen végül. Azt mondják, az unoka tartja őket fiatalon meg boldogan. A tesómnak meg jó ez így, szóval... innentől kezdve ez az ő dolguk.

#6 De, jó lenne, ha lenne pár millióm a számlámon, de mint írtam korábban, a fizetésem pont annyira elég, hogy megéljek belőle és ne kerüljek mínuszba.

#7 Úgy gondolom, ha majd odakerül a sor, a tesómmal mindent felezni fogunk. Szerintem nem fogunk összeveszni vagy panaszkodni.

#8 Nagynénémmel vannak konfliktusaim, de attól még szeretjük egymást. És mint írtam, rajtam és a nővéremen kívül nincs más rokona. Így kire hagyná az ingatlanokat?

#9 Mindent félreteszek, amit tudok. Pontosabban nem költekezem ok nélkül. De egy fizetésből ez ennyire telik, hogy hol kicsit több van a számlámon, hol kicsit kevesebb. Ezt nevezhetjük vésztartaléknak, tehát nem a semmire élek, ezt azért tisztázzuk.

Szóval szerintetek menjek albérletbe? Fizessek albérleti díjat, mert úgy szokás, mert úgy kellene, akkor is, ha itt áll üresen egy családi lakás? Vagy vegyek fel hitelt 20 évre, csak hogy elmondhassam, saját lakásom van és független vagyok a családomtól (csak a banktól nem)?

2018. dec. 2. 14:43
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!