Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Mit lehet tenni a borostyán...

Mit lehet tenni a borostyán szülőkkel?

Figyelt kérdés

Ezek a szülők az élet legtöbb területén beleszólnak az életedbe, szerintük nem tudod a dolgokat megoldani, segíteniük kell neked, ott kell lenniük melletted, körbe fonnak, mint egy borostyán.


Nemrég találkoztam ezzel a fogalommal egy kérdésem válaszai közt és mintha anyámat írta volna le. Kiskoromtól kezdve mindig ott volt mellettem és most nem érzelmi dologról beszélek, szó szerint ott volt mindenhol.


Óvoda kb 200 méterre volt, egyszer nem engedett el egyedül, a kirándulásokra a kb 20 fős csoportból ő meg 2-3 szülő jöttek, hogy kik, mindig változott, de enyém mindig. Már óvodában elkezdődött ez a "én oldom meg a dolgokat helyetted, ott vagyok melletted és beszélek emberekkel helyetted ha kérdeznek téged". Tényleg, rengetegszer volt az, hogy egy felnőtt vagy akár velem egykorú gyerek rámnéz és hozzám beszél, erre ő válaszol helyettem, akár a szavamba vág amikor megkezdtem a választ. Mai napig szorongás fog el, ha anyám ott van mellettem és beszélni kell olyannal, akit ritkán látok vagy akár idegennel. Ha utcán játszottunk a szomszéd gyerekekkel, kivétel nélkül csak az én anyám volt ott. Kb 11-12 évesen engedett ki egyedül max néhány utcányira. Konkrétan gyerekkoromban a barátaimat ő szerezte nekem. Egyszer kb 13-14 évesen nyáron késő délután kint voltunk focizni és este 8 kor mentünk haza. Tudták, hogy hol vagyunk, kb 150 méterre a házunktól. 2 kocsival kerestek, mert azt hitték elraboltak. Odaállnak a pálya mellé, bedobnak oszt kiabáltak, hogy ilyen gyerekeket szoktak elrabolni mint én. Voltak ott felnőttek is, kb 18-19 évesek, szóval közel se voltam az emberrabláshoz.


Az ügyeimet mindig ők intézték, személyigazolvány, jogosítvány, akár orvoshoz menni, szemészetre, fogorvoshoz, emiatt ma nehezen tudok ilyen dolgokat intézni, mert mindent ők csináltak és szerintük ez természetes, hogy 18 évesen időpontot kér helyettem pl fogorvoshoz.


Sokáig állandó megfigyelés alatt éltem, nem engedték, hogy becsukjam a szobám ajtaját nagyjából 14 éves koromig, mert szerintük télen bemegy a meleg, nyáron szellőzik, pedig pontosan tudtam, hogy tudni szeretnék mit csinálok. Nekem kellett kopogásra tanítani őket.


18 évesen beleszólnak, hogy meddig maradhatok este. Sokszor csak az használ, hogy megmondom, hogy kikapcsolom a telefonom és nem mondom meg hova megyek. Ahogy ismerem őket, úgyse dobnának ki ez miatt, lehet durván hangzik ez, de szerintem 40 évesen is ott laknék, ha rajtuk múlik.


Sok olyan dologba beleszólnak, amibe nem kellene. Ajánlgatnak nekem lányokat, hogy jó lenne, ha ez meg az lenne a barátnőd, olyanokat, akikkel szóba se állok vagy akár utáljuk egymást. Megmondják mennyit igyak, ne legyek részeg, városban inkább 40-el menjek, elkerülőre nem kell menni, amikor suli volt, megmondta, hogy pakoljak el este a táskámba, hogy reggel ne kelljen, mintha nem 1 perc lenne elpakolni (hetente többször is) és ha meglátta, hogy reggel pakolok el lecseszett. Állandóan nézte az órarendemet és mondta, hogy holnap ez meg az az óra lesz, erre meg arra tanuljak, csináljam a házit ebből meg abból (ezt kb minden nap). Nagyjából 12 éves koromig ő csinálta a házim nagy részét (szerintem tovább is csinálta volna, ha meg tudta volna csinálni), ő készítette ki a ruháimat reggel, ő pakolta el a könyveimet, csomagolta be, nem engedte, hogy magamnak szedjem kaját, öntsek innivalót.


Egyébként visszatérve a vezetésre, mai napig nem tudom, hogy engedték, hogy letegyem a jogsit 17 évesen.


Nem nagyon tudok idegenekkel beszélni, mert mindig helyettem beszéltek akkor is, amikor szerettem volna. Lányokkal ismerkedés nem megy, mert gyerekkoromban a lánybarátaimat is ő szerezte, ha együtt voltunk, ő is ott volt vagy legalábbis a közelben.


Arra vagyok kíváncsi, hogy van valakinek ilyen tapasztalata szülőkkel? Mit lehet csinálni felnőttként, ha még otthon laksz? Hogy lehet ennek a túlságosan féltő nevelésnek a következményeit kiheverni?



2020. jún. 9. 13:25
 1/7 anonim válasza:
91%
Ez sokkal gyakoribb mint gondolnád, és nem is kifejezetten nagy probléma. Érdemes lenne bizonyitanod magadnak és külföldre költözni. Keress fel egx pszichológust, segíteni fog
2020. jún. 9. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
9%
Iszod a levét, hogy egyke vagy. (?)
2020. jún. 9. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonymousreview60 ***** válasza:
95%
El kell kezdened leválni róluk. Erre való a visszapofázós kamaszkor, amit ki lehet hagyni, de nem lehet megspórolni. Jól csinálod, legkésőbb most, 18 felett el kell kezdened nem elmondani, mit csinálsz, mire készülsz, arról, amiről nem akarod, hogy tudjanak. A munka, saját vásárlás, elköltözés nagy lökés lenne neked. Érdemes lenne a pszichoterápia is.
2020. jún. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
67%

Iskolában egyedül voltál. Nem beszélt helyetted.


"Az ügyeimet mindig ők intézték"

Mi tartott vissza, hogy te intézd?

Talán ha bejelntkezel a fogorvoshoz vagy elmész az okmányirodába magad, akkor máris megelozted.


Kezd el intézni a saját életed mások hibaztatasa nélkül. Egyáltalán nem felnittes ez az "anyukám tehet róla, brühühü" hozzáállás.

2020. jún. 9. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
78%

Frankón nem látok akkora problémát a felsorolt dolgok háromnegyedénél. Nehogy már pszichiáterrel kelljen feldolgoznia egy óvódásnak, hogy nem mászkálhat egyedül az utcán. Vaze, el sem engedik addig a gyereket, amíg nincs ott érte egy felnőtt.

És hiába vagy húdedurván felnőtt 18 évesen, iskolába jársz, gyerekstátuszban vagy még, és 40 évesen is az lenne a minimum, hogy a velem egy háztartásban élőknek annyit odaböfögök, hogy moziba mentem a Katival, majd éjfél körül jövök, hogy ha hajnali 2-kor még mindig nem vagy odahaza, tudják, hol kerestessenek a zsarukkal.

De amúgy persze, ami TÉNYLEG túlzás, arról szépen határozottan szoktasd le őket. De ez egyelőre inkább valami későkamasz hisztije, mint valós probléma.

2020. jún. 9. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
5. Nem kell pszichiáterrel feldogoznia egy óvodásnak, ha nem engedik el egyedül, ez csak egy példa volt, hogy míg másokat elengedtek, engem nem. Azt nem értem, hogy miért nem tudtak önbizalommal dús embernek nevelni, miért kellett annyira félteni, kísérgetni és mindent megcsinálni helyettem. És most fel lehet fogni ezt hisztinek, de szerintem ez nagyban hozzájárult ahhoz, amilyen vagyok.
2020. jún. 9. 23:13
 7/7 anonymousreview60 ***** válasza:

Hozzájárult, tőled lehetőségeket loptak el, ami tagadhatatlan. Ezeket el kell gyászolni, aztán el kell kezdened megtanulni, ami kimaradt, a nehezebb és hosszabb úton.

Munkám, lakásom, megtakarításom van, de kicsit hasonló helyzetben vagyok a családom miatt, ahol öcsém rombolta sz önbecsülésemet, anyámnak nem volt energiája beavatkozni, apám meg csak leszarta. Így most 35+-os fejjel tanulok olyan emberi társas kompetenciákat, amiket mások 15+ évesen.

2020. jún. 10. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!