Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Miért kell ennyire komolyan...

Miért kell ennyire komolyan venni ezt? (Roma kérdés, ha nem tudsz szépen válaszolni, ne is írj!)

Figyelt kérdés

Szóval idén leérettségiztem, nem tudom hogyan tovább, mit kezdjek az életemmel és hogy egyáltalán mit szeretnék csinálni életem végéig. 18 éves vagyok, nem gondolom, hogy elég érett lennék egy ilyen komoly döntés meghozatalára(meg amúgy sem, nagyon gyerekes vagyok).

Tudni kell rólunk, hogy mi magyar-cigányok vagyunk. Anyám folyton veszekszik velem, hogy menjek egyetemre (felvennének, az utolsó 2 évben kitűnő voltam, egyedül matekból hoztam össze egy gyenge négyest, azt is magántanárral). Legfőképpen azért veszekszünk állandóan, mert szerinte nekem dupla annyit kell teljesíteni, mivel roma vagyok és bizonyítsak, meg ő is tanult, legyek én is az. Nem gondolom, hogy nem lennék tanult, rengeteget olvasok, de ha egyszerűen nem tudok mit kezdeni az életemmel, akkor miért kell folyton vitázni ezzel kapcsolatban? Teljesen megromlott a viszonyunk emiatt. A háttér sztoriról annyit, hogy a dédnagyszüleim holokauszt áldozatai lettek, anyu a cigánytelepen nevelkedett(nem élt nyomorban, sem putriban soha, viszont szegények voltak), később aztán apámmal úgy döntöttek, kitörnek onnan. Tanultak mindketten, felköltöztek Budapestre, majd onnantól fogva ketten felépítettek egy kisebb "birodalmat". Nem vagyunk barna bőrűek egyébként, szóval annyira nem látványos a dolog. De nehogymár az alapján ítéljenek meg engem, hogy mi a származásom, amit nem is én választottam! A legtöbb barátnőm magyar, kis százalékuk roma csak, nem hiszem, hogy ez befolyásolna bármit is. Én nem veszem magamra a cigányozást, mert tudom én azt jól, hogy én és a családom nem vagyunk "olyanok", és soha nem is leszünk! Engem nem érdekel ez a téma. Ő ezt nagyon sérelmezi, pedig sosem bántották őt emiatt, hiszen már tiszteletet vált ki másokból, azért amit elért az életben. Nem vagyunk milliomosok, de jól élünk, és ez a lényeg. Mindig is tudtam, hogy sosem leszek olyan dolgos, mint ő. Egyszerűen nem bírja a tétlenséget, ő ilyen. Apám kevésbe, ő dolgozik, mert muszáj neki, de nem gondolom, hogy szeretné is. Na mindegy, ezeket azért írom le, hogy nagyjából lássátok a körülményeket, semmi oka nincs erre a nagy aggodalomra a származásommal kapcsolatban. Elhiszem, hogy azt akarja, hogy a lánya sikeres legyen és megálljon a lábán magától, de bizonytalan vagyok a jövőmmel kapcsolatban, és mintha a falnak beszélnék mikor ezeket elmondom neki. Elmennék dolgozni, bárhova, míg nem döntöm el mit akarok vagy kitaníthatna engem, segíthetnék a cégükben, de nem akar erről hallani, mindenképpen el akar küldeni egyetemre.

Hogy értessem meg vele, hogy ez már nem az az idő, amiben ő felnőtt, és hogy nem akarok egyetemre menni(most még)? Ne értsetek félre, nem a tanulással van a bajom, engem is frusztfrálttá tesz ez a helyzet, nekem a legrosszabb ez a kapuzárási pánik. Azzal van a bajom, hogy nem tudom az utam, hogy mihez kezdjek. De az biztos, hogy nem akarok jogot tanulni.(Ő ezt szeretné leginkább) Csak én vagyok ebben a helyzetben a tovább tanulással kapcsolatban?

18/L


2020. szept. 30. 17:39
1 2 3 4
 1/31 A kérdező kommentje:
Még annyit hozzátennék, hogy mellőzzük a negatív hangnemet és a rasszizmust, légy szíves. Nem szeretnék sztereotípiákat olvasni itt, sem mocskolódást, csak tanácsot, hogy értessem meg a szüleimet, mert emiatt már alig szólunk egymáshoz..
2020. szept. 30. 17:43
 2/31 anonim válasza:
84%
Hát figyelj én is hasonlóan vagyok anyukámmal. Annyi a különbség, hogy ő nem volt egyetemen, és szeretné hogy nekem jobb legyen. De én sem tudom még az életem hova rakni. Nálunk nem volt épp ennyire komoly a vita mint nálatok, de én megmondtam tisztán, hogy nem tudom még hogy mit akarok. Próbálj meg szépen leülni anyukáddal és mondd el neki, hogy attól még hogy ő azt szeretné hogy jogot tanulj, te nem fogsz azért oda menni mert ő azt akarja. A te életed, te döntöd el hogy mit szeretnél csinálni. Mondd el neki, hogy nincs ellenedre a tovább tanulás de még nincs konkrét elképzelésed. És halasztod a témát amíg nem tudod 100%ig hogy mit szeretnél csinálni, mit szeretnél tanulni. És nem hiszem, hogy nem gondolkodna el ezen egy picit. Mondd meg neki, hogy te szeretnél dönteni a saját életed alakulásáról.
2020. szept. 30. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/31 anonim ***** válasza:
78%

Felnőtt vagy ,te döntöd el mész-e továbbtanulni,ennek semmi köze ahhoz hogy roma vagy vagy sem ..

De ha megengedsz egy tanácsot,a szüleid csak jót akarnak neked ,minimum egy szakmát szerezz ha már egyetemre nem is akarsz most menni . Egyrészt ha jók a képességeid kár veszni hagyni,másrészt később munka mellett és ha már nem tudnak a szüleid támogatni sokkal de sokkal nehezebb tanulni,és bánni fogod ,hogy nem éltél a lehetőséggel .

Végzettség nélkül,a mai világban csak valami legalja munkát fogsz kapni,ráadásul most a koronavírus miatt rengeteg a munkanélküli,18 évesen egy érettségivel sehová nem fogsz kelleni,szóval én a helyedben biztos tanulnék ,főleg így,hogy a szüleid támogatnak .


Az nem igaz ,hogy neked dupla annyit kell teljesítened mert roma vagy,mások viselkedéséért nem neked kell felelned,sem bizonyítanod . Ha meg nem is látszik rajtad,akkor nincs is miről beszélni,még az előítéletektől/rasszizmustól sem kell félned pl egy állásinterjún majd .

2020. szept. 30. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/31 anonim ***** válasza:
86%

Nagyon rágörcsöltél erre a cigány kérdésre.

A sztereotípiák 99%-a, a mosdatlan putris, analfabéta, tolvaj csaló cigányokról szól.

Igen van az az 1% aki normális, és tanult. Ezt kb. 5 másodperc beszélgetés után le lehet szűrni.

A viselkedés mindent elárul, főleg aki ismeri a cigányokat.


A kényszer egyetemről meg annyit, ha nem akarsz menni akkor az a tanulmányi átlagon is meg fog látszani.

Erőltetésnek semmi értelme, ha ezt nem fogják fel akkor így jártak.

Amúgy is a legtöbb érettségizett kihagy egy évet, pihen, éli a kis életét, aztán 19-20 évesen elkezdni az egyetemet.

2020. szept. 30. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/31 anonim ***** válasza:
31%

Ha nem látványos és nem számít, akkor miért írtad, hogy cigány vagy?


A opció : pont azért, amit írtál.


B opció: unatkozó szimpla kölyök vagy.


Amúgy nincs érdemleges kérdés.

2020. szept. 30. 17:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/31 anonim ***** válasza:
35%

Katonaság, rendőrség.


Mind a kettőnél van roma programunk.

2020. szept. 30. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/31 anonim ***** válasza:
72%

De mit szeretnél tanulni? Az nem derült ki, pedig ez a lényegi kérdés itt. Szüleiddel azt kellene megbeszélni, hogy borzalmas dolog olyat tanulni, ami nem érdekel és tönkreteszi az életet, ha olyannal kell később foglalkozni, ami nem érdekel. Jog nem - eddig világos. De mi az, ami érdekel? Mit szeretnél dolgozni? Mit szeretsz most csinálni? Mert magában a fenti érvek nem állnak meg - mellé kell tenni, mit akarsz tanulni/dolgozni. Valamilyen szakmát kitanulni? kézműveskedni? Olyan jó, valamihez érteni, abban fejleszteni magam, azzal foglalkozni!!!

- más-

Ha van alkalmad, nézd meg a "Nem vagyok Mirjam" színdarabot a Víg Házi színpadán. Nagyon jó. (úgy látom, nov. 11-én megy, remélem megy majd még, és sikerül megnézned)

[link]

2020. szept. 30. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/31 anonim ***** válasza:
38%

Mi a kérdés?

Mert leírtál egy miniregényt a semmiről, csak hogy így cigányok úgy rasszizmus stb.

2020. szept. 30. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/31 anonim ***** válasza:
73%
Nézd, én nem vagyok cigány származású. Már régóta nem érdekel ki milyen származású csak az embert nézem, mindegy hogy fehér vagy sem, fehérek közt is van rémes alak. Nem a bőrszínen múlik ezt idővel az ember megtanulja, már aki, én megtanultam és tisztelem azokat a cigányokat, akik igyekeznek és szorgosak, dolgosak mert sok van bizony belőlük és ők tiszteletre méltók, sokan szégyenlik is, hogy ők is roák, de mondtam nekik ne tegyék, mert ők becsülendőek és ha megismerik őket szívesen fogják alkalmazni. Értem én édesanyádat és értelek téged is. Te még nem tudod merre menj, lehet kéne 1 év, valamit dolgoznál és aztán lehet rájönnél mit is szeretnél tanulni. Ha jó az eszed használd ki, diplomázz le, tanulj nyelveket, van segítő háttered ezt becsüld meg! Nem akar rosszat édesanyád, de érthető az aggodalma is. Azt nem tudom megmondani mert csinálj, ezt neked kell majd tudnod, csak annyit tudok tanácsolni 1 évet dolgozz és szerintem ráfogsz jönni mit is volna jó tanulni. Mert egy érettségivel max. gyári munkásnak meg gag.yi helyekre tudsz elhelyezkedni és ez származástól független! Viszont inspirálna, hogy tovább tanulj. :) Sok sikert kívánok a továbbiakhoz!
2020. szept. 30. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/31 anonim ***** válasza:
69%

18 évesen még teljesen természetes, ha nem tudod, mivel akarsz foglalkozni egész életedben. Ugyanakkor nem is kell egész életedben azt csinálni, ami mellett 18 évesen döntöttél. Rengetegen átképzik magukat később, amikor unják a régi munkájukat, akár 40 évesen, munka és gyerek mellett is.

Az egyetem elég értelmiségi közeg, ott senkit nem fog érdekelni, hogy roma vagy. Utána az életben lehet, hogy tapasztalni fogod ezt, hogy duplán kell teljesítened, de egy elit egyetemmel (egyáltalán, bármilyen egyetemmel) a hátad mögött olyan gyönyörűen cáfolsz rá a sztereotípiákra, hogy kinevetheted őket.

Valami csak van, ami érdekel, kezdd el azt tanulni, aztán lesz valahogy. Mi volt a kedvenc tantárgyad? Mi a hobbid? Mit szeretsz úgy általában? Ezekből valamennyire ki lehet indulni.

2020. szept. 30. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!