Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Hogyan lehet felnőttként...

Hogyan lehet felnőttként leválni a túlgondoskodó szülőkről?

Figyelt kérdés

Egy olyan családban élek, amit egy családi vállakozás tart össze, minden beszédtéma ekörül forog, minden közös élmény ehhez kapcsolódik. Apám csak a munkájának él, anyám egészsége pedig romlik, nem bírja az iramot. Ki akarok szakadni ebből, mert nem ezzel akarok foglalkozni, és azt is érzem, hogy nagyon káros az egész családi működés, de azt hiszem, a zsigereimben féltem anyámat, úgy érzem, közel kell maradnom hozzájuk, ha valami történne, és emiatt bűntudatom van, ha el akarok távolodni. Nevetséges az egész, mert 30 leszek lassan, mégis teljesen úgy érzem, hogy magyarázkodnom kell a döntéseim meg az életem miatt nekik. Az én apám is azok közé tartozik, akik mindig azt mondják, hogy mindent értem, értünk csinált, de egyrészt nekem ez teher, másrészt pedig ezzel együtt el lettem hanyagolva, magamat kellett nevelnem, és mindenféle szorongásos zavaraim támadtak ezek miatt a nem tisztázott határok és feltételek miatt.


Most már ott tartok, hogy több gyógyszerezésen is túl vagyok, sorra járok terápiákra és folyton az öngyilkosságról fantáziálok, mivel egyedül vagyok és alig van valami, amit felépítettem volna az életemben. És még mindig bűntudatom van feléjük. Mit csináljak? Hagyjam őket faképnél egyik napról a másikra? Hogyan építsek így saját életet magamnak?


2021. jún. 13. 22:30
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:
52%

Munkamániás apukád, amit anyukád másol szintén, csak nem rá van méretezve ez.


Csak a kérdésed nem értem, ha a szüleid munkamániásak és magadat nevelted, akkor hogy féltenek túl? Ha gyakorlatilag el lettél hanyagolva.


Nézd meg a Kívánság sárkány című animációt. Ez erről szól.


Amúgy nem elmenekülni kéne a szüleidtől, mert itt nem olvasok semmi ilyesmit, hogy vertek volna vagy bántalmaztak volna, hanem beszélni kéne velük a problémádról, mert ezek szerint nem tudják, hogy te emiatt szedsz gyógyszert.


Az a z érdekes, hogy leválásról beszélsz, de tulajdonképpen az egész mögött az érződik, hogy tudat alatt vágynál a közös programokra, amikor nincs munka csak a család van, mármint hogy a családi programotokon csak ti vagytok kívül hagyva a munkát.


10-es megoldása ebben a helyzetben hülyeség, ez akkor lenne oké, ha a szülők bántalmazták volna a gyereket.


Amúgy te is a családi vállalkozásba dolgozol? Mit adott neked ez a családi vállalkozás azon kívül, hogy apukádat és anyukádat mellőznöd kellett? Ezeken is érdemes elgondolkodni.

2021. jún. 14. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
100%

Szépen adagold be nekik, hogy mással szeretnél foglalkozni. Vegyenek fel valaki mást a helyedre és menj el dolgozni máshova. Ne legyen anyukád felé bűntudatod, hisz nem a te felelősséged az ő állapota (másrmint persze segíts neki, ha beteg stb, de nem a te dolgod megoldani a problémáit, hisz ő a szülő, a saját maga ura).

Szerintem érzelmi függőség alakult ki köztetek, de ezt biztos ecsetelte a pszichológus is már. Ajánlom a Kiút a függőségből könyvet, pár ezer forint, de megér minden fillért. Pont ez a témája, amiben benne vagy.

Nem rajtuk kell változtatnod, hanem magadon. Ha már sikerül a probléma gyökerét megtalálnod és megértened, az már félsiker. Hidd el, a szüleidet nem fogod tudni megváltoztatni és nem is a te feladatod. El kell fogadni, hogy a különbségek ott lesznek mindig és hogy sose fogsz tudni megfelelni nekik, mert nem azért élsz. Egyedül magadnak kell megfelelned. De azért tudasd velük, hogy hálás vagy azért, amiért felneveltek, és hogy ennyi mindent megtettek érted, de te pl xy munkahelyen jobban éreznéd magadat. Ha csak veszekednek és bűntudatot ébresztenek, akkor muszáj drasztikusan lábra állnod és elköltöznöd akár városokkal arrább.

Az én esetemben a távolság rengeteget segített. Anyám még mindig megmaradt az érzelmi zsarolós szerepében, de az, hogy elolvastam ezt a könyvet és jópár másikat mellé, rengeteget segített abban, hogy elfogadjam a helyzetet és megvédjem a lelki egészségemet. Igaz, kellett pár év ehhez és még mindig bennem vannak a sérelmek, plusz van pár tanult hibám még, de minden nap gondolkozok rajta pár percet és figyelek magamra. Kis lépésekkel és sok türelemmel, kitartó tanulással gördülékenyen lehet haladni a jobb lelki állapot felé.

25/L

2021. jún. 14. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!