Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » A mentálisan beteg, leszázalék...

A mentálisan beteg, leszázalékolt testvérem már 30 éve édesanyámmal él. Mostanában egyre rosszabbodik az állapota, rendszeresen veri édesanyámat és a minden egyes nap lelki terrornak is kiteszi. Anyám maradni akar, semmivel nem tudom meggyőzni?

Figyelt kérdés

A helyzet komplikált. Testvérem most 50 éves, huszonéves korában szétdrogozta magát, mindent kipróbált amit lehetett, nem egyszer majdnem belehalt, és végül eljutott oda, hogy a zárt osztályon kötött ki, ahol paranoid skizofréniát állapítottak meg nála. Szabadon él jelenleg, nincs gyámság alatt, egy kívülálló biztos hogy nem mondaná meg róla, hogy beteg, csak ha eleget beszélgetne vele.


Havonta kötelező pszichiáterhez járnia, amit mindig meg is tesz, viszont mivel 20-25 éve ugyanazon emberhez jár, már-már baráti viszonyban vannak, nála mindig előadja a normális embert akinek semmi baja nincs, és mindig csak egy 20-30 percet beszélgetnek és nevetnek egy jót, majd felírja a szokásos gyógyszereit ( amit manapság egyre inkább ritkábban szed ), majd szépen elköszönnek.


Egészen 3-4 évvel ezelőttig viszonylag "normális" volt a helyzet. Anyámat már ekkor is szerette lelki terrorban tartani, de mivel szedte a gyógyszereit rendesen, ezért sosem durvult el a dolog. Ekkor még lehetett vele "rendes" hangvételű beszélgetéseket folytatni, anélkül, hogy mindenbe mániákus módjára belekötött volna. Ismét hangsúlyozom, egy beteg emberről van szó. Ha nem lenne ez, már rég más lenne a helyzet, nem vagyok gyáva lépéseket tenni, nem zárkózóm el a radikális megoldásoktól, csak anyám beleegyezése nélkül nulla hatásköröm van intézkedni bármiben is, innen a patthelyzet.


Testvéremről:


Egy alapvetően rendkívül művelt, okos, végzettsége szerint gépészmérnök, olvasott, tanult emberről van szó. Hihetetlen néha számomra, hogy mekkora tudása van szinte minden témában, legyen az tudomány vagy szépirodalom, történelem. Három gyermekem közül az egyiknek a keresztapja, és imád vele lenni. A gyerekekkel sosem kiabál, velük sosem kötekedik, pedig már mind felnőtt. Nagyon szeret velük beszélgetni, a maga érdekes stílusában. A gyerekek pontosan tudják, hogy bármilyen furcsa dolgot mond, inkább csak bólogassunk, ne kérdőjelezzük meg, mert beteg. Vallási fanatikus, delúziókban és téveszmékben éli az életét nap mint nap, viszont rendkívül ügyesen rejti el idegenek elől. Mostanában mondjuk az utcán is érdekesen viselkedik néha, szomszédjuk mondta, hogy néha csak megáll az út közepén 1-2 órán keresztül és oda vissza sétál 2 fa között. Ezért is aggódom érte és édesanyámért is. Mindkettőjüknek iszonyatosan rossz ez a helyzet, és anyám lenne az egyetlen ember aki esetleg be tudná fektetni újra, vagy elvitetni, de nem teszi.


Testvérem perspektívája a következő:

30 éve anyámmal él, sosem hagyja el a házat csak heti egyszer amikor boltba megy, vagy havi egyszer mikor a pszichiáterhez. Ezeken kívül a nap 24 órájában otthon van, semmit nem csinál csak fekszik begyógyszerezve ( már ha szedi ). Mostanában egyre inkább eltűnt a betegségtudata és nem akarja elismerni, hogy beteg, amit régen simán megtett. Mik a kilátásai? A hátralévő életében, vagy amíg anyám még velünk van, ott fog rohadni szinte egész nap és semmit nem tud ellene tenni önhibáján kívül. Kapja havonta a nagyjából 30 ezernyi nyugdíját, már nagyon rég mi tartjuk el a férjemmel. De mit lehet tenni? Mégiscsak a testvérem. Beszélgetni erről a témáról lehetetlen vele, higgyétek el, mindent próbáltam.



Édesanyám meg folyton átjön sírva, elújságolni, hogy aznap éppen miket csinált a testvérem, de ez már inkább csak mártírkodás, mert semmit nem hajlandó változtatni rajta. Átjön, hogy testvérem megint összetörte az összes virágát, lelökte a TV-jét, összetépte a nyugdíját, elhordta mindennek, rávágott egyet a kezére stb..., majd, mikor térdelve könyörgök neki, hogy költözzön már át hozzánk hiszen annyi hely van, vagy hogy vitesse már el testvéremet egy komolyabb pszichiátriára, sosem megy bele, mert akkor meg nem tudna a tudattal élni, hogy a fiával ilyet tett, meg mivan, ha már sosem engedik ki.


Nekem semmi rendelkezési jogom nincs ebben. Rendőröket nem hívhatok, vagy ha hívok is, semmi nem fog történni, mert anyám nem engedi. A mentősökkel és a pszichiáterével sem tudom elvitetni, mert arra is csak édesanyámnak lenne hatásköre. Beszélni már ezerszer próbáltam vele, hogy szedje már a gyógyszereket rendesen, elhiszem hogy nagyon rossz, de feküdjön be önként stb stb... Ilyenkor elküld a k...a anyámba, hogy neki semmi baja nincs, és elviharzik.


Én mindent megpróbáltam, tényleg, még írhatnék itt ezekről sok-sok oldalt, hogy minek teszi ki testvérem az édesanyámat, vagy hogy mennyi mindent megpróbáltam, hogy ez változzon.


De megmondom őszintén, amikor anyám ezredjére is átjön sírva, hogy vele ez és az történt, és ugyanúgy felajánlom neki a fent említett lehetőségeket és segítséget, akármilyen radikálisak is, csak csóválja a fejét. Nem látok bele a helyzetükbe, én sem tudom, ha a saját gyerekemről lenne szó akkor mit csinálnék a helyében.


Ezen a ponton már tényleg nem tudom, mi legyen. A helyzet csak rosszabbodni fog, ez biztos. Konkrétan nem tudok beleszólni amíg anyám nem megy bele. Várjam meg amíg eljön egy holtpont, és úgy megveri anyámat, hogy már nem fog tudni felkelni?


A "menj át és lásd el a dolgát emberesen, majd abból érteni fog" típusú hozzászólásoknak még egyszer kiemelném, hogy egy erősen beteg emberről van, és ez semmin nem segítene.


U.I.: Anyám teljesen beszámítható, egyáltalán nem demens, 100%-ban lehet vele mindenről beszélgetni ( kivéve testvéremről ), aktívan mozog és az agyát is rendszeresen edzi, így az nem lehet kiskapu, hogy anyám nem alkalmas arra, hogy megítélje a helyzetet az egészségügyi állapota és a kora miatt.



2022. jan. 31. 20:10
1 2 3 4 5 6
 1/53 anonim ***** válasza:
100%
Itt már érzelmek nem irányíthatnak benneteket. Szerezd meg a dokija nevét, menj be hozzá, mondd el mindazt amit itt, kérd, hogy tegyen valamit. Egyedül ő tud "segíteni", bár te is tudod, belőle már sosem lesz működőképes ember. Ilyenkor át szokták állítani őket injekcióra. Havi egy, megszűnnek a dühkitörések. A hülyeségeket ugyanúgy fogja mondani, de nem tör-zúz.
2022. jan. 31. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/53 anonim ***** válasza:
93%
Most ez tuti nem fog tetszeni de elmondom. Anyukád se lehet százas pszichésen, dependensek egymástól. Itt már sajnos szerintem az a szint van, hogy csak az egyikük halálával lesz vége. Anyudnak nem fáj eléggé, így nem lép, csak panaszkodik- mártírkodik.
2022. jan. 31. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/53 anonim ***** válasza:
93%

Sajnos ez szerintem elég gyakori Magyarországon. Lásd szegény Pityi bácsit.

De családon belül is két példát tudok. Az egyik végül 58 évesen halálra itta magát. A másiknál még nyitott a történet vége.

2022. jan. 31. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/53 anonim ***** válasza:
87%

Azt mondod, hogy azért tartod el őt, mert "mégis csak a testvéred", de édesanyádról meg negatívan írod, hogy arra hivatkozik, hogy a fia.


Szerintem mindkettőtöknek az lenne az első lépés, hogy ezen túl léptek:

- ne tartsd el, mert attól hogy a testvéred nem kell (nem azt mondom, hogy ne foglalkozz vele, de muszáj ezt abbahagynod szerintem)

- anyukátok lépjen túl azon, hogy a fia, és próbálja meg úgy kezelni, mintha nem lenne az. Neki nyilván nehezebb lesz, de ha ezen nem lép túl az ég világon semmi nem fog változni... nem biztos, hogy te tudsz ennek az érdekében tenni valamit, talán ha a pénzcsap elapad...


Egyébként nagyon sajnállak, és sok erőt kívánok. A mentális betegek ellátása k*rva szar itthon... sokkal gyengébb esettel volt dolgunk, de az is egy katasztrófa volt ahogy kezelték, és ahogy zajlott...

2022. jan. 31. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/53 anonim ***** válasza:
100%
Sőt, az egész világon elég gyakori. Jogod nincs orvoshoz vinni őket, ha bekerül is nyugodtan dönthet úgy, hogy nem járul hozzá a kezeléshez. Ha bárhol szóba kerül meg jön a: de hát miért nem tesz semmit a család?
2022. jan. 31. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/53 anonim ***** válasza:
97%

Nem mondom azt, hogy a betegség nem mentesít semmi alól, mert de... nem véletlen, hogy aki kóros elmeállapotban van, az pl. nem is büntethető, mert sok esetben olyankor azt sem képesek felfogni, hogy hol vannak.

De!

Itt nem ez az eset. Itt volt egy tudatos döntés, miszerint hanyagolja az őt addig szinten tartó kezelést. Innentől kezdve ha jogilag nem is, de erkölcsileg legalább részben felelős a mostani állapotért.

Anyukátokat is meg lehet érteni, egy anya nem szívesen cselekszik a gyereke ellen, főleg, ha beteg, bár... itt azért már erősen túlmutat az egészséges határon az, amit megenged neki, és talán nem is tesz jót az engedékenységgel. Van, amikor a legjobb megoldás nem egyezik a beteg akaratával.

Az is nagy igazság, hogy segíteni csak azon lehet, aki engedi. (Mondjuk ha gyámság alatt áll, akkor ő jogilag nem utasíthat el gyógykezelést.)

Viszont az egyetlen esélye a relatíve normális életre, ha aláveti magát valamilyen kezelésnek. Ha ez az orvos nem vált be, akkor keresni kell másikat. Nem is biztos, hogy a legmegfelelőbb gyógyszert kapja.

Egyébként meg azt tudom mondani, amit #1 írt.

2022. jan. 31. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/53 anonim ***** válasza:
32%

Nálunk ilyen nem fordulna elő mert, ha bátyám ha öcsém volna az biztos hogy utoljára emelt volna kezet a másikra, én felnyalatnám vele a fél lakást, ha meg visszadumálna nem a gyógyszer miatt feküdne ágyban.


Sajnos az a baj hogy a fejetekre nőtt, ti meg úgy álltok ehhez hogy úgysem csinálhattok semmit vele, rendőr ránézne gondolom, biztos nem neki hinne.

2022. jan. 31. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/53 anonim ***** válasza:
91%

Igen, beszélj az orvosával, mond el neki mindezt. A legközelebbi ellátás alkalmával "kiugraszthatja a nyulat a bokorból". Lehet, hogy ő is akkor már váltana gyógyszert/adagolást és rávezeti testvéredet aki a szép szóra nem ellenkezne. Vagy befekteti, ha az kell. Esetleg anyádat is behívná, mint hozzátartozót, ennyi év után, meg a főorvos új protokollokat vezet be, stb., lényeg, anyádat is megismerné szakmailag.

Első lépés ez lenne véleményem szerint, a többit ezek után, ha szükséges.

2022. jan. 31. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/53 anonim ***** válasza:
94%
7: A gond az, hogy hiába "nyalatnád fel vele a lakást", az első adandó alkalommal beléd vágná a kést, amikor be van kattanva és nem számítasz rá. Súlyos pszichés betegről beszélünk! Itt nem megoldás a verekedés.. nagyon hülye ötlet.
2022. jan. 31. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/53 anonim ***** válasza:
100%
Arról nem beszélve, hogy mikor megborulnak, én nem tudom honnan, de olyan erő száll beléjük, hogy elképzelni is nehéz. Én láttam ilyet, két rendőr meg két mentőápoló alig bírta betuszkolni a mentőbe. Kitámasztott az ajtóban felül kézzel, alul lábbal, azt hittem, felborul a mentő, úgy rázta. És olyan vékony volt az ember mint a ropi.
2022. jan. 31. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!