Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Edesapam elvesztese ota nem...

Edesapam elvesztese ota nem mulo buntudat, tanacsok?

Figyelt kérdés
Sziasztok, ne haragudjatok amiert hosszu lesz ez. 25 eves lany vagyok, ket eve veszitettem el edesapamat. A szuleim kozott eleg nagy korkulonbseg van, anyukam 65 eves, apa pedig 80 felett volt mikor meghalt. Korulbelul nyolc-kilenc evvel a halala elott elkezdtek demenciara utalo jelek jelentkezni nala, ami egyre sulyosbodott, alzheimert diagnosztizaltak nala. Az utolso ket evere elegge leromlott az allapota, nem tudott beszelni mar csak teljesen ossze-vissza mondott osszefuggestelen dolgokat, anyun es rajtam kivul mar nem ismert meg senkit, ejszakakon at nem aludt csak beszelt magaban ossze vissza es jarkalt fel le a lakasban, tobbszor elkoborolt otthonrol mikor anyu 1 pillanatra nem figyelt oda, ilyenkor tobbszor is a rendorseget kellett bevonni a keresesebe, volt hogy a mento vitte be a korhazba es ugy kellett bemenni azonositani. Nem igazan volt hajlando enni, es az utolso honapokban sajnos pelenkazni kellett, itt mar ritkan voltak csak tiszta pillanatai. Itt az otthonba adas fel sem merult mar mert a covid miatt sehova nem volt felvetel. Anyu teljesen ki volt keszulve, semmit nem tudott aludni apa utolso honapjaiban mert allando keszenletben volt hogy apa mit csinal. Volt egy alkalom mikor apa leesett az agyrol es gyakorlatilag alig birt mozdulni, az egyik oldala olyan volt mintha le lenne benulva. Itt en azt mondtam hogy eleg volt, hivjunk mentot, akik bevittek apat es kiderult a korhazban hogy agydaganata van, es verzik a tumor. Ez 2021 ev elejen volt, mikor mindenhol latogatasi tilalom volt a korona miatt. Korulbelul heti egyszer ha el tudtuk erni a neurologiat, ahol fekudt, olyankor is leraztak minket fel perc alatt, lehetetlen volt barkivel beszelni mert akkora volt a fejetlenseg. Nehany het utan azt mondtak anyunak hogy hozzuk haza apat, en ezt nagyon elleneztem, mert lattam hogy anya teljesen tonkremegy apa apolasaban (anyu sulyos depresszis 20+ eve, + bipolaris) es nagyon feltem attol hogy nem tudjuk otthon szakszeruen apolni, taplalni, fajdalmat csillapitani. Az orvos azt mondta hogy apa nem fog mar felkelni, fekvobeteg, de nem tudja megmondani mennyi van neki hatra, hetek vagy akar honapok is lehetnek. Ugy ereztem, hogy nem fogjuk tudni ezt honapokig csinalni otthon. Egy ismerosunk idosek otthonaban dolgozik, o igyekezett helyet csinalni apanak, de azt javasolta hogy amig lehet maradjon a korhazban, mert az a legbiztonsagosabb. Kozben igyekeztunk masfele is nezelodni es talaltunk egy privat fenntartasu hospice hazat ahova bevettek volna apat, veluk elkezdtuk intezni a dolgot amikor is apa covidos lett a korhazban. Nehany nap alatt elvitte a betegseg, nem tudtunk tole elbucsuzni mert a latogatasi tilalom miatt engedelyt kellett kerni a korhaz igazgatojatol amit mire megadtak apa mar nem volt itt. Iszonyu buntudat gyotort utana honapokig amiert a korhazban halt meg apa es nem vittuk haza. Tudom hogy amugyis meghalt volna, meg a covidot elkaphatta volna tolunk is akkor ha otthon van, csak az faj hogy nem foghattuk a kezet amikor elhagyta ezt a vilagot es hogy egyedul volt amikor meghalt. Azok akik hasonlo helyzetben vannak es korhazban halt meg a szerettuk, hogyan bocsatottatok meg magatoknak? Koszonom a valaszokat.

2023. márc. 9. 14:23
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Hasonló a történet, csak nem apukámmal, hanem nagypapámmal. Ő öregotthonban volt már évek óta, többféle betegsége volt, nem tudta volna ellátni magát és már apukám is és nagymamám is meghaltak, így nem volt aki gondoskodjon róla. Mi a férjemmel hetente mentünk hozzá, mindig vittünk mindent, amit szeret, karácsonykor nálunk volt, és amikor még olyan állapotban volt, kirándulni is elvittük. 2020-ban megszületett a kisfiam, papa imádta, innentől még többet jártunk hozzá, hogy a picivel legyen. Majd bejött a covid, és 2020 augusztusa után nem engedték a látogatást. Csak telefonon tudtunk beszélni, borzalmas volt. (értelmileg egyébként ő teljesen egészséges volt, egyéb szervi bajai voltak, plusz járni sem tudott már). Majd jött a telefon, hogy papa is covidos lett, és már a nehezén túl van, jobban van, de mivel még pozitív, kórházba kell szállítani, ez a szabály. Bevitték a közeli kórházba covid osztályra. Látogatni nem lehetett. Mi rögtön küldtünk be neki csomagot, a kisfiam képével, és egy levéllel hogy gyógyuljon meg, tartson ki. Naponta hívtam a covid osztályt, de sosem tudtak értelmes infóval szolgálni. Majd nem egészen egy hét múlva jött a hívás, hogy meghalt. Teljesen kikészültem és a mai napig sírok (most is mikor írok neked), mert szörnyű a tudat, hogy így halt meg egyedül, és már előtte is hetek óta nem is látott minket, pedig mi voltunk a mindene. Sokáig szenvedtem attól, hogy mit tehettem volna, hogy lehettem volna erőszakosabb hogy engedjenek be, vagy akármi. Hónapokig papa fényképére sem bírtam ránézni ami a hűtőnkön volt. Az esküvőnkön készült, amire már nem tudott eljönni,így a szertartás után mi mentünk el még esküvői ruhában hozzá az otthonba.

Úgyhogy átérzem min mész át, de ezen csak az idő fog segíteni...sok-sok idő...

2023. márc. 9. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem hibáztál, nincs mit megbocsátani magadnak! Elhiszem, hogy rossz érzés, de nem követtél el bűnt. Ha hazahoztátok volna és otthon hal meg, akkor meg azért ostoroznád magad, hogy minek hozattad haza. Hidd el, ez sehogy sem lett volna jobb. Így legalább anyukád egészsége megmaradt, lehet, hogy hatalmasat sérült volna, ha a végén is neki kell ápolni.


Egyébként nekem nem kórházban halt meg. A szüleim elváltak, de a szomszédban lakott Apa. Suli után jöttem haza és mondta, hogy menjek hozzá, beszélgessünk stb. Mondtam, hogy most sok dolgom van, de holnap megyek mindenképp. Másnap reggel tüdőembóliában meghalt 49 évesen. Borzasztó lelkiismeretfurdalásom volt évekig. Már nem haragszom magamra, hiszen honnan kellett volna tudnom? 18 éves voltam, másnap több dolgozat várt rám, azért nem mentem, mert tanultam. Alapból amúgy minden nap nála voltam estig, szoros kapcsolatunk volt.

28N

2023. márc. 9. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
76%

Nos, lehet ha édesapád otthon maradt volna, jóanyád megy rá erre az egészre egészségileg. Sajnos ebben a történetben nem lett volna jó megoldás, nagyon úgy tűnik. A covid miatt rendkívül sok ilyen, ehhez hasonló szomorú eset történt. Annak örüljünk, hogy szuleidmek szép, tartalmas, hosszú időt, életet adott a Sors. Az én apám 39 évesen egyik pillanatrol a másikra osszeesett és meghalt, anyánk meg ott maradt három kisgyermekkel. De ennek már jövő hónapban lesz 40 éve. Elszaladt az idő..

Amit tehetsz, imádkozz a lelki udvéért, ha nem vagy vallásos, akkor naponta többször gondolj rá szeretettel. Magadat ne emészd, mert nincs miért és nincs is értelme.

2023. márc. 9. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
36%
Miben változtatott volna, ha otthon hal meg?
2023. márc. 9. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 NTBS ***** válasza:
93%
Nem te vagy a hibás. Fogadd el, lépj tovább.
2023. márc. 9. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
93%
Nem vagyok érintett (szerencsére), de mint öreg ember azt mondom, ez nem "bűntudat", amit érzel, hiszen bűnt nem követtél el. Megtetted, amit meg lehetett tenni. Ez egyszerűen fogalmazva a tehetetlenség érzése, amikor az ember a saját pozitív érzelmei és tenni is kész akarata ellenére rajta kívül álló, az ember biológiai természetéből adódó objektív okok miatt nem tud mit tenni a természet törvényeivel szemben.
2023. márc. 9. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
92%

Kérdező! Érthető, hogy bűntudatod van! Ha egy szerettünk meghal, mindnyájunknak bűntudata van! Mindenkiben ott van a "Miért nem voltam mellette, mikor elment?", "Miért nem töltöttem vele több időt?" stb gondolatok!

A klasszikus, együtt az egész család a haldokló ágya körül és az illető szép csendben lehunyjaca szemét csak nagyon - nagyon kevés családnak adatik meg! Ez többnyire csak a filmekben gyakori jelenet!

Azt is hidd el, hogy az gyakran ronda, hátborzongató élmény, mikor valaki meghal! Van, hogy még ordítozik, sír, jajgat - egyszóval szenved, mielőtt meghal! Egy ilyen szörnyű látvány az embert élete végéig kísérti!

Ott voltál apukád mellett az utolsó, legnehezebb éveiben is! Amíg csak lehetett vele voltál, szeretettel, gondoltad őt! Ezt ő nagyon jól tudta a betegsége ellenére is!

Tudod, azt mondják, mielőtt az ember közvetlenül meghal lepereg előtte az egész élete és kitisztul a tudata! Tudta ő, hogy te egy jó ember vagy és sosem hagytad cserben!

A COVID sajnos kicsi országunkban is több százezer család életét tette tönkre! Hány olyan szülő, nagyszülő volt, aki egyik nap még boldogan tett - vett, rá néhány napra meg már a temetését kellett intéznie a családjának úgy, hogy el sem búcsúzhattak tőle... Elment a gyereke dolgozni, majd többé nem látta élve az anyukáját/apukáját, mert nem láthatta a kórházban a COVID miatt... Az milyen szörnyű érzés lehet!

Jobb ez így, hogy így történt! Te egy jó ember vagy és minden tőled telhetőt megtettél! Szép lassan lépj tovább és éld tovább az életed, ahogy apukád is szeretné!😊

2023. márc. 9. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
81%
Keress fel pszichologust, hátha tudna segíteni, néha nem árthat.
2023. márc. 9. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!