Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Nagyszülő-szülő konfliktus,...

Nagyszülő-szülő konfliktus, édesanyám úgy érzem nem kezel felnőttként. Nők, akiknél ez előfordult, ti hogyan oldottátok meg?

Figyelt kérdés

Úgy érzem, anya még mindig nem kezel felnőttként, pedig már több, mint 8 éve elköltöztem tőlük, önálló vagyok, házas, és lassan megszületik az első gyermekem. Utóbbi indokolja most a kérdést, szeretném még a gyerek érkezése előtt rendbetenni a dolgot.

Nem a legdurvább, mindenbe is beleszól szintű viselkedést kell elképzelni. De nem érzem így se sokszor, hogy partnerként kezelne, vagy hogy elismerné, amit mondok/teszek.

Többször megkaptam már tőle pl hogy "nekem könnyű", én könnyen beszélek. Ez különösen zavar, hiszen amióta elköltöztem, dolgozok, mindenem amim van, magamnak teremtettem meg, és saját erőből jutottam el olyan szintre, hogy most már jobb fizetésért dolgozzak, soha nem volt protekcióm sehova, és ők se tudtak engem anyagilag támogatni.

Mindemellett jobban is bánok a pénzzel, mint ők, tudok félretenni, de ez mindig is így volt, mikor alig kerestem valamit, akkor is igyekeztem kevesével spórolgatni - mégse hallgatják meg ha mondok nekik tippeket, tanácsokat, mit hogy lenne érdemes... egyszerűen le vagyok tudva annyival, hogy nekem könnyű. De ez nem csak pénzügyekre érvényes, bármivel kapcsolatban mondom el a meglátásaimat, azokat sose fogadják meg/el, ilyen stílusú válaszokat kapok, hogy "majd ha odakerülsz te is, megtudod", stb. Ez az aduász kb, hiszen jó esetben sose fogok odakerülni, vagy ha igen, már addigra nekik nem lesz aktuális. Hasonló a "majd ha annyi idős leszel", de persze a szülő mindig idősebb marad :)

A baba érkezése kapcsán kezdenek megsokszorozódni ezek a fajta mondatok, meg aztán én is egyre kevésbé tudom tolerálni. Oké, ha elmondja, nála hogy zajlott ez vagy az. Erre pl én reagálok, hogy nálunk hogy lesznek a dolgok valószínűleg, és viccesen rávágott egy ilyet, hogy "úgy rontod el a gyereket, ahogy akarod". Vagy pl a gyermekágyas időszakban kértem, hogy jöjjön el hozzánk, legyen itt velem 1 hetet vagy többet, segítsen kicsit. Már a legelején ezt mondtam neki, akkor semmi kivetnivalója nem volt, sőt örült neki. Most, hogy közeledünk, már jön mindenfélékkel, hogy ő csak akkor jön, ha ez és ez meglesz, stb. Nonszensznek tartom, hogy konkrétan meg se kérdez, hanem ő kijelenti, hogy csak így hajlandó jönni a gyerekéhez, az unokájához, ráadásul még értelmetlen is amit kér (az életterünk átalakítását akarja de olyan elvek mentén, amik konkrétan a saját házukban sem teljesülnek, itt pedig plusz munkával járna a megteremtése). Amikor ezt elmondtam neki, akkor pedig én voltam a rossz, "nem akarásnak nyögés a vége". Mintha én nem akarnám hogy jöjjön.

Próbáltam már eddig is megbeszélni ezeket vele, volt hogy csak ráhagytam... de úgy érzem, valahogy nem sikerül rendes mederbe terelni a dolgot, az én türelmem pedig a hormonok miatt is valószínű, de egyre kevesebb az ilyenekhez, már sok felgyűlt és kb egyből ugrok az ilyesféle mondatokra. Ő pedig többnyire csak megbántódik, bűntudatot ébresztve bennem.

Aki járt hasonló cipőben, hogy tudta megoldani? Hogy kommunikáljak vele, hogy átmenjen az üzenet? Nem szeretném ezeket a véget nem érő játszmákat nyomni a kicsi mellett is...


2023. szept. 14. 05:20
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
74%

Ne haragudj, de te is minek magyarázol és osztasz kéretlen tanácsokat nekik? Te sem kezeled őket felnőtt emberként ezek szerint, azt hiszed, neked kell megváltoztatnod az életüket, ami tök abszurd.


Azt se értem, ha ennyire nem viselitek el egymást, minek hívod oda magadhoz egy hétre, kell a feszkó?


Egyébként meg minimalizálni/megszakítani kell a kapcsolatot, ha ennyire nem jöttök ki egymással, hogy folyton mérgezitek egymás életét a beszólásaitokkal.

2023. szept. 14. 06:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
76%

Full nulla érzelmi és kommunikációs tartalékotok van. Olyan vagy mint anyád, hoztad a mintát.

Neked belülről magadat kell megváltoztatni, segítővel, aztán fogod tudni kezelni anyádat. Megváltoztatni nem.

Ezt jó lenne a gyerek érkezése előtt, mert elég nagy trauma lesz neki ebben a rossz állapotú családban.

2023. szept. 14. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
95%

Tényleg ha nem jöttök ki? Miért hívod oda egy hétre? Főleg ha eseteleg osztaná neked az észt.

Nekem amikor a babám meg született én és a párom csináltunk mindent.

Na még az kellett volna hogy az első időszakban idegesítsen valaki. Jobb ha úgy csinálod az életed ahogy neked tetszik.

Meg na ha nem kezelnek felnőttnek téged akkor hagyd őket, meg te se szólj az életükbe, ha rosszul csinálják hát az ő bajuk.

2023. szept. 14. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
40%
én értelek, kérdező. Azokat a vacak helyzeteket, amit te átlátsz a magasabb iq-dal, vagy jobb problémamegoldásoddal és simán megmondod nekik, mi a megoldás a helyzetre, azokat a tanácsokat nem fogadják el. Szerintem kifejezetten rosszindulatúnak kell lenni ahhoz, hogy ilyen helyzetben hallgasson a kérdező és ne mondja meg nekik , merre van előre. Az, hogy nem fogadják el a tanácsodat, valószinűleg azért van, mert sok szülő fixa ideája, hogy a kölyke nem lehet okosabb / szebb/jobb/ gazdagabb nála. Hiszen ő sz@rta a világra, tehát ez az ő végterméke, ezért mindig egy silányabb valaki lesz a gyerek, mint ő, a megteremtője. Ez van akkor, ha nem túl okos szülő jutott az embernek..
2023. szept. 14. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
90%

Két akadályt látok a helyzetedben, amit belülről nem látsz és azért folytatsz szélmalom harcot.

Először is, miből gondolod, hogy a baba születése után neked mindenképp szükséged lesz segítségre? Hol lesz az apja? Annyira beléd égett anyád "én jobban tudom", "majd ha annyi idős leszel", stb. mantrája, hogy előre feltételezed, hogy nélküle ez sem menne neked. Pedig fog menni és élvezni fogod. Valahol mélyen ebben neki van igaza, azért támaszt lehetetlen elvárásokat, hogy ráébredj a kérésed hibájára.

A másik a beszólások kezelése. Az ilyen viselkedés csak elbizonytalanítja a gyereket (jelen esetben téged) és kételkedni kezd mindenben, amit egymaga tenne. Amiben magabiztos, azt viszont akkor is osztja, amikor nem kéne. Ezen magadban kell dolgoznod, mert a másik fajta feszültséget ezzel generáljátok. Ne hallgasd meg, szakítsd félbe, ha belekezd a mondókába, DE te se kezdd el életvezetési tanácsokkal bombázni, ha szerinted csinálhatná jobban is. Fogadjátok el, hogy neki úgy ment, neked így megy, egyik sem jobb vagy rosszabb a másiknál, csak alkalmazkodtok a korotokhoz.

Zárd be a füled, ha kioktat, és nyomd el az ingert, amikor nem kérte a tanácsot. Így sok ciki helyzetet elkerülhettek. És semmiképp se menjen el hozzátok szülés után, mert csak síkideg leszel tőle. A szülés utáni hormonok, kialvatlanság, szoptatás, seb eleve idegölő, ne tetézd ezt anyukád "bezzeg én ilyenkor már főztem" típusú megszólalásaival.

2023. szept. 14. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
93%
Miért akarod hogy egy hétig ott legyen a nyakadon? Tessék felnőni, lelkileg is függetlenedni végre.
2023. szept. 14. 06:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:
92%

Nem is annyira felnőtt dolog a gyerekünk születése miatt odahívni anyukánkat, hogy segítsen megoldani, mert mi nem tudjuk.

A legtöbb szülő bizonyos helyzetekben, valamilyen mértékben mindig gyereknek nézi a gyerekét. Van, akit állandóan, mindenben (a férjemet figyelmeztetik, mikor mennyire kell felöltözni), van, akit alkalmanként vagy bizonyos helyzetekben, dolgokban (ha ügyintézek, vagy eltervezek valamit, hogy hogyan fogom csinálni, anyám gyakran jön azzal, hogy biztos erre és erre nem gondoltam, és előre somolyog rajtam, hogy hogy gondoltam én ezt, kis buta). Megváltoztatni korlátozottan lehet csak őket. A végső megoldás mindig az, hogy nem foglalkozom vele, nem avatom annyira be, nem vonom annyira be, nem hívom a nyakamra egy hétre. Én meg nem beszélgetek anyámmal az intéznivalóimról, mert úgy veszi, mintha a jóváhagyását kérném, hogy elég okosan gondolom-e. Nem beszélek neki róla, csak megcsinálom. Maximum utána elmesélem.

2023. szept. 14. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
87%

Azért kér hülyeségeket, mert nem akar menni. Direkt olyan dolgokat talál ki, amilyeneket nem lehet megoldani. Szerintem ő is érzi, hogy nem kéne odamennie, de nem akar megbántani. Nekem is az az érzésem, hogy totál ugyanazt csinálod, mint anyád, és így kerülgetitek egymást. Te is azt hiszed, neked van igazad, és ő is.

Csinálhatod ezt anyáddal, oké. De ne járj úgy, mint az én anyósom. Neki borzalmasan tönkretették a gyerek-és fiatalkorát, az anyja és a jóval idősebb nővére irányítgatta, parancsolgatott neki, soha semmi nem volt jó, amit ő csinált vagy kitalált, "majdmegtudod, "megköszönöd te még ezt" és társai. Sok dologban tényleg jobb is lett, mint ők, mert jóval okosabb, a pénzügyek és a gyereknevelés két ilyen terület, szóval a sztori a tiedhez nagyon hasonló. De. Ahogy a gyerekei, köztük a férjem, egyre nagyobbak lettek, szépen elkezdte ezt csinálni ö is. Én tudom jobban, én éltem többet, rám kell halgatnod stb stb, érzelmi zsarolással megspékelve. Sajnos a gyerekei magánélete volt az egyik fő célpont, a párkapcsolataikat torpedózta. Nyilván nem akart rosszat, de ezt a mintát látta és kritika nélkül alkalmazta ő maga is. A dolgai egyre durvultak. Jelenleg ott tartunk, hogy a 3 gyerekéből 2-nek van családja, egyik az én férjem, nem ismer sem engem, sem a gyerekeket, és a sógornőm se mutatta be neki a férjét, mert nem akarta egyik se, hogy ezt a kapcsolatot is szétbombázza. Ott a gyerekeket néha látta játszótéren. A harmadik, a férjem öccse nemrég szakított, mert a párja nem bírta elviselni azt a légkört, amit anyósom teremtett körülötte. Ő is kijelentette már, hogy senkit nem mutat be soha többet.

Amikor szembesítik, hogy de hát veled is ezt csinálták, és mennyi rosszat okozott ez neki, az a válasza, hogy oké, DE NEKEM IGAZAM VAN.

2023. szept. 14. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
91%

Mondjuk elég szomorú, hogy már 8 éve! külön éltek, de te azóta is házhoz jársz a pofonért, és látogatod, meg hívod magatokhoz.

Érzelmileg le kellene válni, akár pszichológus segítségével és amennyire lehet, minimalizálni a kapcsolatot.


Vagy pl a gyermekágyas időszakban kértem, hogy jöjjön el hozzánk, legyen itt velem 1 hetet vagy többet, segítsen kicsit. - EZT nem értem. NEM az övő a gyerek, miért kellene mennie? Nincsen férjed, akivel közösen gonozzátok a közös gyereket?


Bocs, de ha az amúgy sem jóindulatú anyósom beállítana több mint egy hétre az újszülött babám és feleségem mellé, lehet én lépnék le arra az időre, gyúttal megkérdőjelezném, egy felnőtt nőhöz mentem-e hozzá?

2023. szept. 14. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
67%
-*felnőtt nőt vettem-e el :D Hupsz
2023. szept. 14. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!