Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Iskolapszichológus elmondhatja...

Iskolapszichológus elmondhatja/értesíthet gyámot vagy valamit, ha olyat mondok neki? 17/F

Figyelt kérdés

Sziasztok! Egy 17 éves srác vagyok. Egyik tanárom mondta, hogy menjek el iskolapszichológushoz, foglalt is nekem időpontot.

Alapból jó tanuló vagyok (4,00-es átlag körül), csak most sok dolog közbejött és nem tudtam tanulni stb… Apám ugye munkanélküli, jelenleg én keresek munkát magamnak, ha apám nem akar dolgozni. Ezt elmondtam az egyik tanáromnak, hogy apum munkanélküli és én keresek melót magamnak, és ezért nem annyira tudtam tanulni stb… Egyik tanárom tegnap délután rám írt, hogy akkor XY napon menjek majd az iskolapszichológushoz.

Na de mit mondjak az iskolapszichológusnak? Ha elmondanám, hogy a szüleim külön élnek, ugye apám munkanélküli és én munkát keresek magamnak, illetve anyám többször is akart öngyilkos lenni, és én állítottam meg a kísérleteiben, és anyám egyszer nekem is tett egy kést a torkomnak, sokszor veszekszünk, megüt, megrúg, egyszer egy kulccsal is megdobott. Anyum nagyon labilis és kicsit “beszámíthatatlan” is, mert nála sose lehet tudni, hogy mikor lesz veszekedés, mert van, hogy egyik nap ugyanazért a dologért veszekszünk, aztán másik nap meg nem szíd le ugyanazért a dologért (pl. tanulás). Ha ezeket elmondanám, akkor jelentenék ezt bárkinek is (hivatalos szerv)? És ha igen akkor mi lenne? Elvennének otthonról? (Mert azt nem szeretném, ha megtörténne).

Köszi szépen a válaszokat előre is!



2023. okt. 19. 06:35
1 2 3
 11/30 anonim ***** válasza:
100%

Én is úgy gondolom, hogy a borzasztó családi háttér ellenére értelmes vagy. Azt nem értem, hogy ennek ellenére miért ragaszkodsz olyan környezethez, ahol ne haragudj, de nincs szeretet, empátia, biztonságos háttér. Nem szeretnék, mert nem tudták hogy kell. Neked kell magadat szeretni, tisztelni, tartani annyira, hogy igenis megérdemled, hogy elkezdd a normális, boldog életet nélkülük.

A pszichológus reméljük jó lesz annyira, hogy át tudja formálni benned a tanult hitrendszeredet, hogy "szeretni kell őket, hálával tartozol, mert a szüleid". Ez ugyanis nincs így.

A szeretet egyféle, sosem fáj, és nem vezet odáig, hogy pszichológusra van szükséged. Még munkára, mert a szülő nem akar. Borzasztó.

2023. okt. 19. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm 11.

Hát sajna tényleg azt érzem, hogy igaz, hogy szörnyű emberek, de akkor is a szüleim. Na mindegy…

Köszi, hogy értelmesnek tartasz.🫶🏼❤️🙏🏼 Jó érzés.

2023. okt. 19. 08:41
 13/30 A kérdező kommentje:

Én se tudom, hogy miért ragaszkodok hozzájuk, csak azt érzem, hogy akármennyire sz@rok is, de a szüleim.🤷‍♂️😅

Mindegy fura vagyok.

2023. okt. 19. 08:42
 14/30 anonim ***** válasza:
100%

Ha jó a pszichológus, nem ad tippeket meg tanácsokat. Az élet nem egy Excel táblázatban pontokba szedett lista, hogy így kell élni.

A saját erőforrásaidat hozza felszínre. Motiváltnak kell lenni hozzá. Nem az a dolga, hogy megmondja mit csinálj, akkor nem is jó pszichológus. Ha így állsz neki, akkor a remélt változás nem fog bekövetkezni.

És ne egy beszélgetésre rendezkedj be. 17 év szomorúságát, figyelemhiányát, traumáit nem egy óra alatt fogod feldolgozni.

2023. okt. 19. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:
100%

Igen, 13. Ezt hívják a valóság eltorzításának.

Ők miért nem érzik, hogy a gyerekük vagy? Ők tartoznak érted felelősséggel.

Ezért írtam, hogy ezt a hitrendszert, amit ők, meg mások a környezetedben neveltek beléd, hosszú idő a helyes irányba forgatni. Te pontosan érzed, amikor valami nem jó, de az van benned, hogy "mégiscsak a szülei", "nekik sem könnyű", "csak jót akarnak", "a maguk módján szeretnék", stb.

Kitartás neked!

2023. okt. 19. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 anonim ***** válasza:
100%
Kerdező, nem vagy fura, teljesen érthető, hogy van benned ragaszkodás a szüleid iránt, hiszen barmennyire is rossz ez a család, ez az egyetlen család, amit eddig ismertél. Én is azt javaslom, hogy ha továbbtanulsz, menj koleszba. Ha dolgozni fogsz, akkor költözz el majd. Majd megtudod, hogy lehet nyugodt, szeretetteljes légkört is kialakítani, lesz saját családod is és az sokkal jobb lesz. De ezt az 1-2 évet ki kell húzni, és nem baj, hogy nem vagy tele haraggal a mostani helyzeted iránt. Szerintem egészséges lélekre vall.
2023. okt. 19. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 A kérdező kommentje:
Hallod 16os nagyon beszóltál😱🥶 inkább bújj el, hozzád nem szólt senki. Kösz csá.
2023. okt. 19. 09:34
 18/30 A kérdező kommentje:

16. Tudom hogy az apám szr ember de hagyjuk, úgy beszélsz mintha ismernél, amikor láttál tőlem egy kérdést és le írsz valamilyennek, hogy “velem nem lehet megértetni”. Hát okés xddd

És még mindig csak tizedikes vagyok, az egyetem még messze van

2023. okt. 19. 09:38
 19/30 anonim ***** válasza:
100%
2-es: ez egy kisebb csoda, hogy normális vagy, de egy laikus is megmondhatja neked, hogy ezzel még súlyos munkád lesz a jövődben (kapcsolatok, párkapcsolatok, konfliktuskezelés stb.), mert borzalmas családi/szülői mintákat kapsz. Örülj neki, hogy van a suliban, aki törődik veled, és menj el a pszichológushoz. Édesanyád ha beteg segítségre van szüksége, az nem normális, hogy így éltek. A pszichológus a titoktartás alól akkor mentesül, ha önveszélyokozás áll fenn vagy kiskorú esetén ha a kiskorú van veszélyben. Mivel 17 éves vagy valószínűleg nem fognak kiemelni a családból, de talán kaptok családsegítőt, édesanyádat kötelezhetik, hogy menjen orvoshoz stb. 6-os praktikus tanácsokat ad, de én mégsem tanácsolom, hogy ne legyél őszinte a pszichológussal, főleg azért, mert utána mindig figyelned kell magadra, hogy mit mondasz, ahogy egyre jobban belekérdez a részletekbe stb., és érezni fogja, hogy nem vagy őszinte, úgy pedig nem lehet együtt dolgozni. Ha jó szakember, akkor valóban fog tudni praktikus tanácsokat adni, hogyan kezeld ezeket a helyzeteket, de egy ilyen szituban mindig ott a másik fél is, akinek ki kell kerülnie a képből (vagy megváltoznia, ezt nálatok nem látom esélyesnek, hogy édesanyád pszichiáterhez+családterápiára járna veled, bár ki tudja). Mi lesz ha nem vesznek fel vagy nem távoli suliba, ha nem kapsz kolihelyet, ösztöndíjat stb.? Nem fogsz tudni elszakadni anyádtól, hiába leszel nagykorú, és maguktól ezek a mentális problémák csak romlanak. A "legyen öngyilkos, nem az én problémám" elméletben könnyű, de nem így működik a gyakorlatban, tapasztalatból tudom.
2023. okt. 19. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 anonim ***** válasza:
68%

Kedves kérdező!

Amiben élsz, az egy bántalmazó környezet. Amennyiben az iskolapszichológusnak, vagy akár egy tanárodnak tudomására jut az, hogy bántalmazás folyik a családodban, kötelessége jelzést tenni a gyermekjóléti szolgálat fele. Itt még egyáltalán nem a gyerek kiemeléséről van szó, az egy nagyon hosszú folyamat, és sokszor meg sem valósul, hiába lenne indokolt.

A te esetedben egyelőre arról van szó csak, hogy a tanárod aggódik érted, esetleg észlel valamit a családoddal kapcsolatban, és szeretné ha átbeszélnéd a jelenlegi helyzeted a pszichológussal.

Az iskolapszichológus nem gondolatolvasó, csak azzal tud dolgozni, amit te elmondasz neki,és nem kötelezhet arra, hogy olyan dolgokat elmondj, amit nem szeretnél, csak amit komfortosnak érzel.

18 éves korig a szülőknek alá kell írnia egy beleegyező nyilatkozatot, hogy a gyereküket engedik a pszichológushoz, de mivel 17 éves vagy, hamarosan nagykorú, lehet ehhez nem fog ragaszkodni a pszichológus. Egy próbát megér szerintem, lehet hogy tetszeni fog a beszélgetés, és mivel rengeteg minden felgyülemlett benned az évek során, valószínű jó lesz kibeszélni magadból.

2023. okt. 19. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!