Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Én megtagadhatom a láthatást?

Én megtagadhatom a láthatást?

Figyelt kérdés

Én anyával élek, apám 8 éves koromban lépett le, mert neki egy nő nem elég egyszerre...

Láthatáskor mindig elvisz magához, de utálok ott lenni és apámat is egyre jobban utálom. Szerintem eleve csak azért visz el, hogy "dolgozzak" nála. Mindig mikor oda érünk kiosztja, hogy mik lesznek a feladataim amiket meg kell csinálnom amíg ott vagyok. Közben pedig egyfolytában mondja a magáét, hogy legalább most megtanulom mi a munka, ha már úgyse akarok dolgozni. Meg ha rajta múlna sose mehetnék egyetemre, hanem dolgoznom kéne. Mondogatja, hogy ha megjön az eszem akkor majd ő szerez nekem munkát valami gyárban. Amúgy gyógyszerész akarok lenni, amikor megmondtam neki úgy üvöltözött azt hittem megver... Anya megmondta neki, hogy álljon le, de akkor meg mindig azzal fenyegetőzik, hogy följelenti azzal hogy megtagadja a láthatást. Pedig őt kéne feljelenteni, mert gyerektartást csak akkor fizet, ha kedve van, nem mintha hiányozna a pénze, anya meg már unja a pereskedést. Azt mondja neki elég volt a válás és egyáltalán nem hiányzik az a semmi 15ezer amit apám nem fizet. Nem akarok anyának bajt, van neki így is elég, de nem akarok már egy percet sem apámmal lenni, nem hogy még két évig minden második hétvégét... Tehetek valamit?

16/F



2014. aug. 15. 17:43
 1/10 anonim ***** válasza:
Nem kiskorúként nem tagadhatód meg 18 éves korod felett igen de akkor gyerektartás sem fog járni.
2014. aug. 15. 18:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem érdekel a gyerek tartás, anyát sem érdekli, szerencsére nagyon jól keres. De azt nem hiszem el, hogy kötelességem napokat tölteni egy emberrel akit utálok, különben anyát keverem bajba...
2014. aug. 15. 18:13
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Hivatalos helyen járj utána, ne itt kérdezősködj ilyen lényeges dologról.
2014. aug. 15. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
0%
Mit nem hiszel el ebben? Kiskorúként neked ebbe nincs beleszólásod. Kiskorúként a szüleid mondhatják meg mikor mit csinálhatsz.
2014. aug. 15. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

"A kapcsolattartás korlátozása, szünetelése:


A szülő felróható magatartást tanúsít.


A gyermek érdekében a gyámhivatal, bíróság korlátozza ha a jogosított a jogával a gyermek vagy a gyermeket nevelő személy sérelmére visszaél.


Amennyiben a jogosult a gyermek vagy a gyermeket nevelő személy sérelmére súlyosan visszaél jogával a kapcsolattartási jog 6 hónapra – különösen súlyos visszaélés esetén 1 évre – szüneteltethető."


Egyébként minden alkalommal mikor nem fizet, fel kell jelenteni. Akkor majd visszavesz a lendületből.

2014. aug. 15. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Fizikailag nem bántalmaz. "Csak" üvöltözik meg aláz.

Én úgy tudom, hogy annak kell bizonyítani az igazát aki a feljelentést teszi, de ezt hogy lehet bizonyítani? Ráadásul úgy, hogy mások előtt megjátssza magát. Még mindig van, hogy a "kedves" ismerősök kérdezgetik anyát, hogy miért vált el egy ilyen remek embertől. Apám ügyes ilyen ezermesterféle, sok mindent meg tud javítani, így mindig hozzá rohangálnak, ha valamit meg kell javítani vagy ha szomszéd néninél le kell vágni a füvet meg ilyenek.

2014. aug. 15. 18:58
 7/10 anonim ***** válasza:

14 éves kortól ,,gyakorlatilag'' igen, jogilag megtagadhatod, mert a gyámhatósági és a bírósági gyakorlat szerint nem szokták kikényszeríteni láthatást az egyébként belátással rendelkező gyerek kifejezett akarata ellenére, mert nem lenne értelme, hacsak egyéb probléma nincs (nem drogozol, nem kerülsz iskolát stb).


A láthatás hatósági kikényszerítésének az az értelme, hogy a kicsi gyerek erősen manipulálható, a saját véleményét még nehéz értelmezni, könnyű megvesztegetni, a felnőttek játékszerévé tenni, megzsarolni vagy lekenyerezni.


Onnantól kezdve, hogy a gyereknek saját ,,belátása'' fejlődik ki, onnantól kezdve a láthatás hatósági kikényszerítésének nincs sok értelme, és a gyámhatósági, illetve bírói gyakorlat is ezt tükrözi. 14 éves korodtól csak nagyon kis eséllyel kényszerítené ki a láthatást a Te akaratod ellenére akár a bíróság, akár a gyámhatóság.


16 éves korodtól jogod van (gyámhatósági engedéllyel, és felelős személy birtokában) megválasztanod a lakhelyedet. Ez szorosan nem tartozik ide, de a 16 éves kor mindenesetre újabb komoly fordulópont, ebben a korban már szinte esélytelen, hogy a láthatást hatóságilag Rádkényszerítsék, ha az kifejezetten ellentétes az érdekeiddel, és ki is tudod mondani.


Ha megtagadod a láthatást, Édesapád nem hurcolhat el erőszakkal önkényesen (ha ezt tenné hívjatok rendőrt), mert ő csak egyet tehet: a gyámhatósághoz fordul (esetleg a bírósághoz). Ez azonban szinte bizonyosan eredménytelen lesz, ebben a korban a hatósági beavatkozás többnyire értelmetlen és nem is szokták erőltetni.

2014. aug. 15. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Vagyis nem kell feltétlenül bejelentened a gyámhatóságon, hogy megtagadod a láthatást, mert annak sincs gyakorlatilag hatósági következménye, ha önkényesen tagadod meg a láthatást, és egyszerűen nem mész el láthatásra.


Ennek ellenére, olyan szempontból esetleg lehet előnyös, hogy a gyámhatósággal és anyukáddal megbeszéled a dolgot, hogy akkor egy kicsit világosabb és lezártabb lesz a kép mindenki számára, kevésbé tudnak érzelmileg zsarolni Téged, lefutott meccsé válik a dolog, kevesebb piszkálást kell elviselned.

2014. aug. 15. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Biztonság kedvéért kérdezd meg itt a jogi rovatban és a Jogi Fórumon. Azokban a régi cikkekben meg könyvekben, amiket még 7 éve olvastam, azt írták, hogy 14 éves kor után ,,nem szokás'' kikényszeríteni, a hatóságok szemet hunynak fölötte.
2014. aug. 15. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Édesapád anyukádat nem tudja feljelenteni, ettől nem kell félned, ugyanis ebben a korban már a Te véleményed nagy súllyal esik latba (a gyámhatóságnak minden Rád vonatkozó ügyben meg kell Téged is hallgatnia, mivel 14 elmúltál). Ha Apukád ügyet csinálna ebből a láthatás dologból, akkor ott a gyámhatóságon (vagy a bíróságon) elsősorban nem anyukádat hallgatnák meg, hanem Téged. De ebben a korban a láthatást már nem szokták kikényszeríteni, így Neked sem kell félned.
2014. aug. 15. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!