Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Szülő-gyermek kapcsolat » Érzelmileg zsaroló, mártír...

Érzelmileg zsaroló, mártír szülővel mit lehet kezdeni?

Figyelt kérdés

Már kb 5 éve küzdök azzal a családi problémával, hogy édesanyám lelkileg zsarol minket, mindenért a családját hibáztatja. Ez a dolog akkor kezdődött, amikor elkezdtünk "kirepülni " a családi fészekből.

Se testvérem se én nem lakunk már otthon. Anyám ebbe a helyzetbe szó szerint belebetegedett. Mind pszichésen mind testileg.

Eddig apám mellette állt, hiába tudta, hogy nincs anyámnak igaza, mindenben kitartott mellette, így egy időben megromlott vele is a kapcsolatom, mert nem fogadtam el, hogy lehet egy férfi, egy apa ennyire "papucs".

Kb 2 éve már vele se jön ki anyám, sőt őt totálisan lelki terrorban tartja, teljesen leamortizálja őt, alig ismerek rá, már komolyan attól is félek, hogy apámnak valami baja lesz, mert ezt a stresszt, amit ő nap mint nap átél, nem tudom meddig bírja egy ember szervezete.


De tömören és röviden, ami a legrosszabb:

Tesómat és engem hibáztat anyám, amiért tönkrement a házasságuk, az ő betegségeiért (gyomorfekély, szívbetegség és még sok más...)egyszóval mindenért.

Hétről hétre megkapjuk, hogy mi semmiben nem álltunk mellette, tönkrettük őt, nem segítettünk soha semmit. A helyzetet csak súlyosbítja, hogy egyre ritkábban megyünk haza és hívjuk fel őt, mert teljesen belefáradtunk ebbe a helyzetbe és stresszbe. Szó szerint gyomorgörcsünk van, ha már látjuk, hogy ő hív, vagy ha elszánjuk magunkat és hazamegyünk.

Kb 2 percet tudunk vele normálisan beszélni, utána pedig kiabál és sír...ezt még karácsony tiszteletére is eljátszotta...és a 4-5 évvel ezelőtti dolgokat is visszahántorgatja, hogy mit tettünk és mit nem tettünk. Egyszerűen nem bírjuk...

Hiába fiatalok vagyunk, nehéz így még a jövőt is tervezni, nincs olyan hét hogy anyám ne kerüljön képbe, valahogy mindig tesz róla, hogy nehogy nyugodtak legyünk (még ha pl külföldre elmegyünk egy hétre pihenni, akkor is tesz róla ). Vagy ő hív, ír (persze zsarolás megy akkor is, vagy apán hív vagy ír, hogy anyám megint mit művel és őt készíti ki). Nem tudjuk így normálisan felhőtlenül élni a mindennapjainkat, mint más fiatal.


Mindezek mellett szeretem mindkét szülőmet, haragszom anyámra, de tudom, hogy ez már betegség szerintem, viszont kezeltetni nem akarja magát. Ha említem neki, hogy elkisérem szakemberhez, akkor visszaüt azzal, hogy én menjek szakemberhez, mert velem van a gond :/


Bonyolult ez nagyon, lehet nem tudtam röviden és tömören összefoglalni ezt a problémát, de ha valaki tud bármiféle tanáccsal szolgálni, azt nagyon megköszönném!


2016. dec. 28. 12:45
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
88%

Sajnos, úgy gondolom,(volt benne részem)hogy ti gyerekek akarata ellenére nem fogjátok tudni elvinni pszichológushoz, pedig arra lenne szüksége.

Kegyetlenül fog hangzani, de egyetlen megoldást látok a tapasztalataim alapján:

Összeültök családilag és közlitek vele, hogy ameddig nem megy el egy szakemberhez a bajával, addig ti semmilyen formában nem tartjátok vele a kapcsolatot, mert pokollá teszi az életeteket.

Apátok meg ne sorvadozzon, álljon a sarkára, mint ahogy ez egy férfitől elvárható és ha kell, csapjon az asztalra, a család egyben tartása érdekében.

Ne legyetek áldozatok!!!!!! ... az senkinek nem lesz jó

2016. dec. 28. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
23%

Itt mar pszichologus nem eleg. Tobb kell.

Egy ferfi nem azert ferfi mert "odacsap" az asztalra. Sot nem is hasznal.

2016. dec. 28. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy ismert formája az agressziónak, már irodalmi feldolgozása is volt (Maugham). Egyetlen ellenszere, ha nem veszi fel a környezet és csak ezzel hatástalaníthatja.
2016. dec. 28. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 A kérdező kommentje:

Nemrég megütötte már sokadjára apámat, mire ő visszaütött, annyira betelt a pohár, nem tudott uralkodni tovább magán. Mások tanácsára kihívtuk a mentőt, hogy anyámat vigyék el pszichiátriára, mert már aznap se tudtunk vele beszélni, teljesen ki volt fordulva önmagából.

Viszont hazaengedték a pszichiátriráról és azt mondta az orvos nekünk, hogy nem látott rajta problémát (nem volt zavart az elméje stb) és ezért neki kötelessége hazaengedni, ha menni akar.

Szerintünk kimagyarázta magát az orvosoknak, sőt azóta is majdnem minden héten elmondja, hogy azért szállt be a mentőbe, mert most az egyszer bebizonyíthatja, hogy neki van igaza és nincs vele baj.

Sajnos bizonyíték sincs rá, hogy mit művel.

Azóta folyamatosan kapjuk az ívet, hogy elvittük mentővel éjszaka, mint műveltünk vele stb és soha többé nem bízik, nem bocsájt meg nekünk...

Apám nem mer az asztalra csapni, csak tűr és hallgat, teljesen meg van "nyomorítva", depressziós. Elvileg beadja anyám a válópert hamarosan, de én már ebben sem hiszek, mert fél éve minden hónapban be akarja adni és mégse történik meg..

2016. dec. 28. 13:13
 5/19 anonim ***** válasza:
80%
Én egyezek a #1.kommentelővel. Ne ti legyetek az áldozatok. Nála komoly lelki probléma van, amelyet kezelni kell. Ahhoz hogy javuljon az állapota, nem elég a ti akaratotok, az övé is kell. Ha máshogy nem működik, ha nem akar szakemberhez fordulni, akkor tényleg csak az maradt, amit az #1.kommentelő le írt: mondjátok meg neki, hogy amíg nem fordul szakemberhez, nem tartjátok vele a kapcsolatot.
2016. dec. 28. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
82%
Megszakítani vele a kapcsolatot - ennyi, mást nem tehetsz. NEM, nem fog megváltozni. (Apád is csak ennyit tehet.)
2016. dec. 28. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Szerencsére nekem normális az anyám, de férfiként tutira az lenne ilyen érzelmi zsarolásra a kulturált válaszom, hogy 1-2 percig nyugisan hallgatnám, utána meg faképnél hagynám, vagy letenném a telefont. Persze ez biztosan fájna neki, de aki ilyen, az ennyit megérdemel. Ha meg baj van az agyával, és azért csinálja, akkor meg ez is mindegy neki.


Ha vannak olyan időszakok is, amikor normálisabb hangulatban van, és tényleg normálisan jön szóba az, hogy miért nem vagy náluk többet, akkor nyugodtan mondd meg neki, hogy azért, mert sokszor elviselhetetlen.


Apád mit tehetne? Jó esetben anyádnak csak annyi a baja, hogy sötétszürke az élete. Ezen segíthetne ha néha kimozdulnának, utaznának, vásárolgatnának. Már 40 évesen kezdi férfi/nő is érezne hogy teste hanyatlani kezd, ez kicsit mindenkinek fáj, ezt jól kiegyensúlyozhatja ha az ember életében a legtöbb dologgal elégedett (család, egzisztencia, karrier, szórakozás).

2016. dec. 28. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező, miért kell várnotok, hogy anyátok adja be a válópert?

Miért nem apátok adja be?

Édes Istenem, mintha csak a mi életünket írtad volna le ...

2016. dec. 28. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
86%

#2-es

Szeretnélek felvilágosítani, hogy az "odacsap az asztalra", az nem azt jelenti, hogy valaki püföli az asztalt, hanem azt, hogy céltudatosan, határozottan intézkedik.

Tudod, ez csak egy szólásmondás! :D

2016. dec. 28. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Igen, komoly lelki problémái vannak, a gyerekkora se volt felhőtlen, amit szintúgy gyakran említ nekünk, hogy neki milyen gyerekkora volt, meg neki csak a szenvedés jutott az életre és beletörődött.

Apa próbálna mai napig programokat szervezni, hogy kettesben elmenjenek, de már ezt is elutasítja...

Még pár hónapja elment vele kettesben ide-oda, de állítólag ott is ezt az örökös agyonvesézett témát fújta neki.

Még nyárig én is próbáltam vele elmenni ide-oda, hogy hátha így kirángathatnám ebből a helyzetből, és látná, hogy számíthat rám, de végig ez a téma ment még akkor is, ha egy fürdőbe elmentem vele, egyszerűen fél óra-óra után elkapja valami, "begőzöl"...:( és elviselhetetlennék válik...


Köszönöm szépen mindenkinek az eddigi tanácsokat, tapasztalatokat!

2016. dec. 28. 13:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!