Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Testvéri kapcsolat » Összevesznél a tesóddal, vagy...

Összevesznél a tesóddal, vagy beszólnál neki? (bocs, hosszú)

Figyelt kérdés

Angliában élünk, nővérem magyarba. Mindig is ég és föld voltunk. Nem nagyon tartom vele a kapcsolatot. Több, mint 6 éve kinn élünk férjemmel és majd 4 éves kislányunkkal. Olyan január-február környékén kitalálta a nővérem, hogy nevelt fiát kiküldi hozzánk szerencsét próbálni. 22 éves srác, 12-14 volt, mikor az apjával összekerült a nővérem. Még egyébként van két édestestvére-ő középső gyerek. Nővéremnek előző kapcsolatából van a 12 éves keresztlányom és a mostaniból egy 5 éves kislány. Csak a két kislányért mondtam igent, mert a srác már több, mint egy éve ott lakott nővéreméknél és gondoltam, ha sikerül elhelyezkednie idekinn a srácnak, akkor majd több jut a két kicsinek.

Nővérem nem dolgozik, szinte életében nem dolgozott. A párja tartja el, aki Iraqban dolgozik olajfúró tornyon, kábé egy milkát keres két hónapra, mert egyhónapot oda van, egy hónapot magyarba. De állandóan egyik hónapról a másikra élnek. Apuka nem nevelte a gyerekeit, ha véletlen félmilliós számlát csinálnak, kifizeti egy szó nélkül.

Április 5-tel érkezett meg hozzánk a fiú és tudtunk neki biztosítani egy kis szobát is. Mielőtt kijött, 4 alapvető szabályban egyeztünk meg: 1, akarja, 2, csinálja, 3, tud angolul, 4, amíg itt lakik, nem vesz semmi baromságot, amire nincs szüksége.

Megegyeztünk, nem kérünk tőle egy petákot se, amíg nincs munkája. Kajára se, eszi a mi kenyerünk.

Nem is volt gond, viselkedett. Első nap, bevittem a munkaközvetítőkhöz és 2 másodperc alatt levettem, az angollal még gond lesz, alig-alig nyögött valamit. De gondoltam, majd belejön. Teltek-múltak a hetek, nem volt vele itthon gond, néha-néha elmosogatott, vitte a lányunkat az oviba-meg tudtuk volna oldani, de így kényelmesebb volt, ha már itt van. Még hébe-hóba a főzést is bevállalta. Eltelt másfél hónap, mikor már csak mondogattam páromnak, hogy valami nem stimmel, már kellett volna munkát kapnia. Az a bevett gyakorlat, hogy pár hét után kap az ember melót, ha minden nap bejár. Ahogy telt az idő, egyre biztosabb voltam benne, hogy valami sántít. Hát a minap bement vele a párom és a srác egy nyikk nem sok, annyit se szólt. Mikor ezt elmesélte a párom, hát megállt bennem az ütő. Aznap délután mondja nekem a srác, hogy szerinte diszkrimináció történik, azért nem kap melót, mert nem lengyel vagy angol. A párom munkahelyén dolgozik egy másik magyar is és ő meséli, hogy folyamatosan kapja az újonc lengyeleket. Sok a lengyel a környéken.

Beszéltünk ezt megelőzően nővéremmel-pár nappal előtte, hogy hát nem kap melót, így nincs értelme kinnmaradni, beszéljünk most már meg egy határidőt, mert júli 25-tel jön anyósom, kéne a szoba, meg apuék jönnek 6-an lakókocsival augusztus 5.-én kábé 5 napra. Anyós 3 hetet marad.

Előzőleg a sráccal beszéltünk, aztán hagytuk, hogy előbb ő közölje az apjáékkal. Nővéremhez annyi jutott el, hogy haza akarjuk küldeni. Kérdezi, hogy mi baj van, valami rosszat csinált? (Nővérem tudta már rég, hogy anyós is jön, meg azt, hogy apuék jönnek)Mondtuk neki, hogy miért, ja, így érti. Rendes a csávó, nővérem egy pillanatra azt hitte, én vagyok a szemét, hogy ki akarom dobni a srácot.

Írtam nővéremnek, hogy a srác nem beszél egy szót se, ő erre azt mondta, adjunk neki még júli 11-ig haladékot. Mondtuk neki, hogy inkább busszal menjen, az olcsóbb. Mi is busszal jöttünk ki annó. Az oké. Tegnap írtam neki, hogy csak neki kéne lefoglalni a jegyet, mert ez egy magyar cég, magyar bankszámláról könnyebb intézni, meg fel kéne őket hívni, hogy mennyivel előtte kéne lefoglalni a jegyet, hogy biztos legyen hely, mert ha júli 11-gyel veszem a jegyet, arra a hétre szerintem nem lesz rajta szabad hely, lehet a következőre se, fene se tudja. Jó, majd megkéri a párját, nézze meg....a párját, aki Iraqban van épp. Mondtam a srácnak, hogy mondja az apjának, hogy mi a helyzet és hogy beszéljen nővéremmel, hogy ezt neki kell elintéznie. Szerencsétlen embernek legöbbször nincs is internetkapcsolata odakinn.

Mielőtt megegyeztünk volna, hogy júli 11, kitaláltaa srác, hogy ő franciába megy légiósnak. Kérdem tőle, hogy van ott tán valaki, aki segít, vagy beszél valaki ott magyarul? Nem. Angolul se tud, franciául hogy tudna. Aztán láttam, hogy itt ült a számítógépnél és gyékán nézi, hogy hogy kell jelentkezni a légióba....no komment. Apja hál isten rávette, hogy előbb hazamenjen.

Aztán beszélgettünk kinn az udvaron, erre azt mondja a srác: "jó, hazamegyek előbb, egy évet kihúzok otthon, aztán megyek a légióba, a munkakeresésbe nem fektetek túl nagy energiát"....köpni-nyelni nem tudtam. Valamiért genetikailag befelé nőtt a mellkasán egy pár borda, már meg volt műtve, beraktak egy hatalmas platinalemezt neki, de jövő nyáron ki kell venni, csak ezért egyezett bele, hogy nem megy most a légióba, csak jövőre.

Egy kicsit böki ez az egész a csőröm, hogy úgy érzem, átvertek. A srác nem is akart kijönni, mert már 5 éve tervezi állítólag, hogy a légióba megy, szóval esze ágába se volt kijönni szerintem, nem csinálta, mert elment állítólag az ügynökségekhez minden nap, de pl mondtam neki többször is, hogy éttermekbe is meg kocsmákba és boltokba is személyesen kéne próbálkozni, de nem ment-hát most már világos, hogy miért nem, mert egy nyikkot nem beszél. Meg volt beszélve, hogy csak akkor jöjjön ki, ha beszél angolul...hát ezt nem nevezném angol tudásnak. Megbeszéltük, hogy nem vesz baromságot, hát már vett magának pár pólót, egy melegítőt, sapkát, kabátot, napszemüveget. Nem nagy dolgok és nem az én pénzem, hanem az apjáé, de szerintem alap, hogy amíg nincs munkája, addig nem szabadott volna vásárolnia akármit is. És ez alatt a kicsit több, mint 2 hónap alatt már kellett neki pénzt utalniuk, mert elfogyott, amennyivel kijött. úgy, hogy én egy fillért nem kértem tőle. A buszbérletét ugyan ő fizette, de azt nehogy már én fizessem.

Azok után, hogy nem beszél egy nyikkot se és hogy otthon se fog befektetni túl sok energiát a munkakeresésbe-szóval ide se fektetett be, de ez nem is kell mondania, hiszen látom. Ezek után nincs nagyon kedvem júli 11-ig várni, mert minek is. Ti mit tennétek? Fogjam be a szám abban reménykedve, hogy júli 11.-én egy héten belülre tudok jegyet szerezni, maradjon egy hetem a szoba rendberakására-egy csík tapétát még fel kell ragasztanom, a plafont rendbe akartam rakni, ablakot lefesteni, mert tavaly szeptemberbe költöztünk be-vettük a házat-és ebbe a kis szobába tettünk be minden kacatunkat, a padlásra még nem akartunk felpakolni, mert még a padlást is rendbe karartuk először hozni. Így az a szoba még javításra vár. Nem olyan borzasztó, de először látom vendégül családomat a saját házamban, szeretnék kicsit azért büszke lenni rá.

Nem az idegesítene, hogy itt volt 3 hónapot-mert annyi lesz a végére, és nem is az, hogy a végén mondjuk mégiscsak haza kell küldeni, mert nem sikerült, hanem az, hogy átvertek. Arról volt szó, hogy tud angolul és hogy csinálja.

Nem akarok összeveszni a nővéremmel, a tesójával nem veszik össze az ember, de ti mit tennétek?


2014. jún. 23. 09:04
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
most már bird ki szerintem, 2 hét van hátra. addig is lehet csinálni a lakástmax segit ha mmár mást nem csinál.(én mondjuk nem kérném mert akkor úgyis az lenne hogy kihasználtad hogy rendberakja neked a lakást mert jönnek a rokonok.)
2014. jún. 23. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Nem tennék semmit. Tanulópénz volt.
2014. jún. 23. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
Valószinüleg az anyja beszélte rá hogy kimenjen Angliába, gondolták hátha. De a srác nem élt a lehetőséggel, nem akart. Én a helyedben már ha így alakult lenyelném a békát, így jártatok, volt pár kellemetlen hét, egye fene. A srácot meg küldeném hazafelé, minek üljön ott nálatok még hetekig a semmiért? Rajtad nem múlt semmi, ne legyen lelkiismeret furdalásod amiért hazaküldöd. A srác szalasztott el mindent, ennyi.
2014. jún. 23. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

Most beszélttem faterral, ő is azt mondta, hogy nyeljek, de ő se érti, minek várunk, azt mondta, azt javasolhatom, hogy hamarabb menjen, mert értelmetlen addig várni. Nem, azt tényleg nem akarom, hogy bármit is segítsen, nem kell semmi tőle, hogy azzal úgymond törlesszen. A pár kellemetlen hétnél azért viszont több ez, mert ha júli 5-tel megy haza, akkor 3 hónap. De mindegy. Az biztos, hogy tanultunk belőle, de mondjuk nem érzem úgy, hogy tudhattam volna vagy valami, a nővéremben megbíztam. Mondtam apunak, innen nem veszünk össze, jövőre hazamegyek, elmondom neki, hogy azért ez kicsit fájt, de ne vesszünk össze. Amikor elkezdtem beszélni apuval, mondta apu, hogy már tegnap akart erről beszélni vele nővérem, de ő mondta, hogy nem telefon téma, holnap úgy is megy hozzájuk, majd megbeszélik. Abból, hogy a nővérem erről akar beszélni vele, nekem egy dolog jön le, még ő van felháborodva, mert ha neki oké lenne, nem akarna apuval beszélni róla. Valószínű megvan sértődve ránk, hogy hazaküldjük a gyereket. Apu is azt tanácsolta, hogy a srácnak már ne szóljunk be, mert ő is azt gondolja, hogy előre nem látható dolgokat is kiválthat belőle. Ezek a gyerekek nem voltak koordinálva soha, úgy viselkedtek, ahogy nekik tetszett, néha nagyon rondán beszéltek a nővéremmel is.

A srác pont most jött le, ahogy épp tettem le a telefont, mondta, hogy éjjel beszélt apjával-erre fel is ébredtem éjjel, hogy valami morajlást hallok, tudtam, hogy beszélgetnek. Mondja nekem, hogy még ő lett lebaszva apja által és hogy neki kell intézni a buszjegyet, nővérem nem fogja. Fel volt háborodva. Én meg mondtam neki, hogy hát, nagy fiú vagy már. Azt mondja, jó, csak hát nem tudom én, meg hogy mért nem lehetett ezt a nővéremnek intéznie.

Nagyon helyeslem egy részről az apja utasítását. Végre sarkára áll. Nagyon meg volt lepődve a srác. Másrészről viszont tényleg egyszerűbb lett volna elintézni magyarból. De talán ez a jele annak, hogy dádá lesz végre otthon, ha hazaér. Remélem komoly elbeszélgetés lesz és helyre rakják a fiút, a fiú érdekében is. Meg kell tanulnia végre, hogy a tetteinek következménye van.

Köszönöm a válaszokat, segítettetek, főleg apám, hogy elmondhattam neki, kiadtam magamból a mérget. Most már higgadtan tudok hozzáállni.

2014. jún. 23. 10:04
 5/14 anonim ***** válasza:
0%
Tul sok itt a le. Egy mindenbe hibat kereso valaki vagy. Na es a srac nem beszel angolul? Ennyi ido alatt elkuldhetett volna felnott anogl iskolaba. irod, hogy rendes, segit is, kenyelmesebbe tette napjaidat, hogy meg az ovodaba is elment a gyerekert. Harpia vagy, nem a novereddel es a gyerekkel van itt a baj. Ez a par het alatt te is tanithattad volna egy kis angolra. Egy het bovel eleg egy kis szoba rendbe rakasara. Ha nem, ferjed segithet, de biztos, hogy a srac is segitene. Ha het nap nem eleg, a srac biztos aludna a nappaliban is egy par napot. Isten mentss hozzad vendegnek menni.
2014. jún. 23. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:

Emlékszem az előző kérdésedre, nem olyan rég már beszélgettünk a problémáról:)

Szerintem most már várd ki a júliust, ha már így egyeztetek meg, viszont én semmiképp sem bíznám rájuk a jegy megvételét, mert tuti, hogy húzni fogják még az időt! "jaj nem volt hely akkorra, még egy hét, jaj, most nem tudtam megvenni, még hadd maradjon két hetet", aztán szeptember lesz a végén belőle! (A nővéred biztos már ismeri a fia hozzáállását a munkához, és lehet, hogy sose vallaná be neked, de szerintem neki így kényelmes, addig se az ő nyakán ül.) Biztos macerásabb nektek megvenni a jegyet, de én valahogy megpróbálnám megoldani, esetleg apukádék segítségével, ha lehet, és mindenképp előre, már most, nem az utolsó pillanatban. (Amúgy miért pont júli 11., van valami konkrét oka? Mert ha nincs, akkor akár 8. 9. -re is megvenném). És azért vedd meg időben, mert fel tudnak készülni lélekben, hogy mennie kell, nincs mese. (Mig meg nem veszed, addig nekik az csak egy nem konkrét fenyegetés, úgy érzik, hogy még rábeszélhetnek, hogy megváltoztasd, stb).

Veszekedni nem érdemes ezen a testvéreddel, de én annyit biztos nem állnék meg, hogy ha szóba kerül mégegyszer a dolog (minthogy nyilván szóba fog), hogy egy mondatban azért utaljak rá, hogy bizony nem erről volt szó, sem a feltételeknek nem felelt meg, amit szabtatok, sem a munkához való hozzáállása nem olyan, ami miatt szívesen tartanátok tovább.(Ne támadólag mondd, inkább a te érzelmeidet hangsúlyozd ki "Rosszul esett nekem,... csalodott vagyok, hogy...") Lehet, hogy felkapja rajta a vizet (pont azért, mert tudja, hogy igazad van), akkor nem kell belemenni szerintem semmi vitába. "Én így gondolom, de nem akarok vitatkozni Veled."

És tényleg ne érezd rosszul magad, te jó nagynéni voltál, megtetted ami tőled telt, a fiú nem élt a lehetőséggel, ez nem a te hibád:)

Bocsi, hogy hosszú lett.

2014. jún. 23. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Most látom, hogy közben írtál, előző vagyok. A gyereket tertsátok szemmel, mert ha neki kell megvenni a jegyet, és úgy intézi, ahogy amubnkakeresést, akkor még karácsonykor is nálatok lesz:D
2014. jún. 23. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

5-ös, neked az utolsó felest nem kellett volna meginni.

Ne szabd meg, hogy munkahely mellett mennyi idő a szoba rendbe rakása, tapétázással, mázolással, festéssel.

A fiatalember, aki a kérdezőnek senkije, nem vendégként érkezett, hanem szívességi lakóként. Bazi nagy hazugságokkal: nyelvet nem beszélte, megállapodással ellentétben, munkahelyet nem keresett, szintén felrúgva az ígéretet.

Kérdező, tesóddal nem kell veszekedned, elmondod, vagy leírod neki, hogy mi erről a véleményed, és azt is, hogy nincs erről több mondanivalód.

2014. jún. 23. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:

Kedves 5-ös, kérlek olvasd el még egyszer az egészet, nem vendégként jött ki hozzánk, és áprilisban szerinted indítanak nyelvtanfolyamot? Nem. Én is járok nyelvtanfolyamra, úgy, hogy elboldogulok angolul, de szeretném lerakni az angol érettségit, hogy jobb munkám lehessen. Így tudom, hogy működik ez a tanfolyamosdi. Mondtam is neki, hogy ha kinn tud maradni, szeptembertől menjen el tanfolyamra. Kis város ez, nincs olyan nagy választék tanulás ügyben. Én is a szomszéd városba járok tanulni. A néha elmosogat az azt jelenti, hogy heti egyszer-marha sokat nyertem rajta. Oviba meg azért tudja elvinni a gyereket reggelente, mert amúgy is reggelente indul a körútjára, a buszállomás pont ott van az ovitól egy köpésre. Haza tudna járni a párom, hogy elvigye-én nem tudom, mert nekem hamarabb el kell mennem dolgozni és nálunk em lehet elszaladgálni emiatt. Ha már az embert eltartják ingyen, ennyit igazán besegíthet. De neked is kívánok egy ilyen "vendéget" arra a pár-12- hétre, hogy próbáld ki, lehet utána kicsit zavarná a csőröd.

Mint mondtam, nem az zavar, hogy itt volt 3 hónapot és nem fizetett semmit és nem segített túl sokat...az zavar, hogy hazudott, és az még hagyján, hogy kezdetben nem tudott angolul, az alatt a több, mint 2 hónap alatt, meg se próbált megtanulni angolul. Mondtam neki, itt az újság, kapcsold be a tévét, rádiót, olvass könyvet, kérj segítséget, segítek. De ő a füle botyját se mozdította.

Lehet ki tudnám pofozni a szobát egy hét alatt, ha párom az alatt szabin lenne, de pl én most nem merek festeni, a festést páromnak kéne bevállalnia, mert terhes vagyok, nem kockáztatnám be, hogy esetleg árthat a babának. (2 vetélésen vagyok túl az elmúlt egy évben, az ember ezek után már óvatosabb, mert hogy úgy mondjam, nincs kedvem még egyszer elvetélni) Azt az egy tapétacsíkot persze fel tudom rakni, de létrára nem állnék, hogy a plafon repedéseit javítsam, mert amúgy se jó az egyensúlyom. Ami nem kockázatos, abban segítek.

Eddig segítettem már pár embernek kijutni, azt hiszem előző kérdésemben is írtam, de eddig nem volt a többiekkel bajom. Ténlyeg csinálták.

De ez a fiú, nekem nem vérrokonom, még csak nem is ismertem, mert míg otthon laktunk, akkor se találkoztam vele túl sűrűn, de ha kicsit jobban ismertem volna és tudtam volna, hogy ilyen, nem vállalom be.

2014. jún. 23. 11:14
 10/14 anonim ***** válasza:
0%

8-as,

Egyaltalan nem iszom. Meg ilyen hosszu nyekergest a semmiert, mint ez a kerdezo! Na, ennyi, feles nelkul.

2014. jún. 23. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!