Kezdőoldal » Egészség » Allergiák » Szerintetek ez lehet asztma?

Szerintetek ez lehet asztma?

Figyelt kérdés
Egy pár hónapja észrevettem, hogy edzéseken egy-egy koreó után (sportoló vagyok) nehezebben kapok levegőt, mint régebben, de fizikálisan viszont kevésbé vagyok kifáradva. Az utóbbi másfél-két hónapban pedig minimum 5 percig tartott, mire félig kaptam levegőt és fel tudtam állni a földről. Pár hete elkezdtem köhögni, egyre gyakrabban, de beteg nem vagyok. Múlt héten észrevettem, hogy trambulinozás közben fél percenkent meg kellett állnom percekre levegőt kapkodni, mert azt hittem megfulladok. Életem legjobb formájában vagyok fizikai szempontból, illetve nem fáradtam ki egyáltalán, ezért nem is tudtam hova tenni eleinte a fulladást. Tegnapi nap folyamán elkapott egy “köhögőroham” is, ha lehet annak nevezni. 30-35 percen keresztül köhögtem, egy kisebb megszakítással, a végén már levegőt is nehezen kaptam és beszélni is alig tudtam. Ez elég ijesztő volt.😅 Valamint azt tapasztalom, hogy többször veszek levegőt, mint az átlag ember, mivel nem tudok hosszan levegőt venni/kifújni, sem bent tartani azt. Olyan érzés mintha soha nem jutna le a tüdőmbe a levegő, és nem elég mennyiségben. Kiskorom óta allergiás vagyok a porra/pollenre és a többi ilyenkor tavasszal/kora nyáron kint fellelhető allergénre. Viszont az allergiám is csak javult az utóbbi években, nem hiszem, hogy ennek lenne a mellékterméke. Édesanyámnak a munkahelyi szűrésen minden évben elmondják, hogy kezdődő asztmája van és gyenge a tüdeje, de rajta soha nem tapasztaltam ezeket a tüneteket. Ezek lehetnek asztma tünetei, vagy valami másra gyanakodjak? Mindenképpen szeretnék elmenni orvoshoz, mert kezd nagyon zavaró lenni, főleg, hogy fontos versenyem lesz szeptember elején, amire maximális erőbedobással kéne készülnöm. A válaszaitokat előre is köszönöm! 17L

2023. júl. 3. 19:20
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Na, nálam pont így kezdődött a felnőttkori asztma. Az allergiám eltűnőben volt, cserébe jött ez. (Viszont nálam az asztma tökéletesen kezelhető, az allergiával sosem voltam tünetmentes, bármit szedtem, szóval jó csere volt.)


Ami jellemző az asztmára, hogy ha erőlteted a kifújást, akkor a kilégzés végén erőltetve még meglepően sokáig tudod nagyon gyengén kifújni a levegőt. Ezért érzed úgy, hogy nem fér elég levegő a tüdődbe: valójában a fele nem jön ki. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom.


A gyerekorvostól/háziorvostól kérsz tüdőgyógyászat beutalót, egy 10 perces vizsgálattal eldöntik, hogy ez-e a gond. Azt mérik le, hogy mikor a leggyorsabban fújod ki a levegőt, akkor egy másodperc alatt mennyit tudsz kifújni. Ha túl keveset, akkor asztmás vagy, vagy COPD-s. Adnak gyógyszert, ha elmúlik, asztma, ha nem, COPD (de te biztosan nem vagy COPD-s, fiatal vagy hozzá és gondolom nem is dohányzol). Nem vagyok orvos, amiket mondtak a tüdőgyógyászaton, abból szűrtem ezt le.


Viszont nálunk két hónap múlvára adnak csak időpontot a tüdőgyógyászatra. Ha sürgősen kell, akkor lehet, hogy magánorvoshoz kell menned.

2023. júl. 3. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors és hasznos választ! Mindenképpen kérek beutalót akkor, bár szerintem is magánba kell majd mennem.
2023. júl. 3. 19:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!