Kezdőoldal » Egészség » Allergiák » Mennyire veszélyes a szálló...

Mennyire veszélyes a szálló liszt glutén allergiásoknak?

Figyelt kérdés

Esküvőre készülünk , és az anyuka ragaszkodik a szálló liszthez .a story : Az unokaöcsém glutén allergiás , az anyukája azt mondta a szálló liszt is veszélyes rá. De mi már főztünk itthon neki ,előbb a kisgyerekét aztán a miénket főztük meg , semmi baja nem lett a gyereknek. Nincs elszeparált konyhánk. Az anyuka is ugyan abban a konyhában főz az egyész családnak , csak a gyerek kajáját készít el elősször.

Ezért nem értem ,hogy mi ez


2023. nov. 21. 15:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon veszélyes. A glutén nem olyan mint egy tejallergia hogy kifossa magát és megy tovább az élet. Ha glutén jut egy gluténérzékeny beleibe, akár egy tizedmilligram az lerakódik a bélfalon és ahogy adódik össze, egyre kevesebb használható része lesz.

Szóval hiába nem lesz rögtön rosszul, lényegében örök életre károsítja a beleit amit visszafordítani sem lehet

2023. nov. 21. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
82%

Nem teljesen értem, mit akarsz kérdezni.

Otthon lefőz anyu előre, nincs szálló liszt, majd megfőz a maradék családnak, addig a gyerekét elteszi messzire.

Az a kérdés, hogy ehet-e a gyerek a lagziban, ahol egymás mellett sütnek-főznek rétest meg nokedlit meg mentes kaját? Mert ezt én sem vállalnám be cöliákiás gyerekkel.

Az, hogy semmi baja, az nem jelent semmit, nem minden cölisnek vannak látható panaszai, de marha komoly károkat okoz belül a legminimálisabb gluténmennyiség is.

2023. nov. 21. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Tisztában vagyok hogy ez nem játék, tudom hogy veszélyes. Mivel az anyukája is egy konyhában főz az egész családodnak , beleértve az allergiás gyereket is . Ezért kérdeztem rá a szálló lisztre . Evidens ha a glutén mentes étel érintkezik liszttel az kuka .

Esetleg a gyereknek az is árt ,ha belélegzi? Én nem olvastam el 10 ezer könyvet v cikket ezzel kapcsolatban . Eddig ha bármilyen ezzel foglalkozó helyet felhívtam , vagy nem értették a szálló lisztet vagy nem válalták be , vagy elhajtottak a p***ba .

Mindegy , köszönöm a válaszokat

A legjobb ha konzultálok anyukával,hogy főzzön 2-3 adag ételt a gyereknek ez a legboztonságosabb neki .

2023. nov. 21. 16:21
 4/12 anonim ***** válasza:
Szia, sajnos veszélyes, velem előfordult h a konyhapulton hagytam hűlni a húst, öreganyám meg vehemensen kefélte le a lisztet a rozskenyeréről :D Mérhetően javult az életminőségem, mióta egyedül élek.
nov. 24. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Cökiákiásnak a keresztszennyeződés ("szálló liszt") is árt. Olyan konyhában, ahol gluténes lisztet használnak (pl. búza, rozs, árpa) nem szabadna cöliákiásnak főzni. Ha anyuka főz így, lelke rajta, valószínűleg mindig nagyon letakarítja a konyhát. Én pl. rántáshoz riszlisztet használok mindenkinek, a gluténes lisztet be se engedem a konyhába. Ugyanakkor a család többi tagjának kenyeret veszünk, tésztát főzünk, a kenyérmorzsa nem "száll". A belélegzett búzaliszt közvetlenül okozhat allergiás reakciót, de a hosszú távú hatásai veszélyesebbek.
nov. 26. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

6/6 anonim , köszönöm a válaszod

Aki nem jártas ezen a területen , annak nagyon hasznos a válaszod.

nov. 27. 10:10
 7/12 anonim ***** válasza:

Árt, igen, nem is kicsit, és komoly tüneteket okoz.


Épp ezért nem eszünk pl pizzériában, és dolgozunk pékségben - többek közt.

dec. 2. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
1-es, nagyon poénosnak hiszed magad. Nem vagy az.
dec. 2. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

A konyhák zömében azért nem szokott csak úgy szállni a liszt ezerfelé, de de ettől függetlenül a liszt szemcsemérete az őrlés után olyan, hogy 99%-a ülepedő, a gravitáció által a levegőből kihullik a földre/pultra...stb. A maradék egy része az enyhe elektroztatikai hatások miatt vagy felületekre tapad, vagy a levegő pár mikronos szemcséire tapad, majd emiatt ülepedő por lesz belőle. De még így is marad a levegőben belőle.

Szemmel igen nehezen látható, de ha pl fénysugárban oldalról nézed a levegőt, akkor látod a szálló port, ami tartalmaz szerves és szervetlen anyagokat egyaránt, köztük glutént is.

A gluténérzékenyek is ugyan úgy lélegeznek, mint mások.

Orron keresztül az orrszőrök, a nyálkahártya, garat fogja fel ezen szálló porok jó többségét, amit vagy kifújsz takonyként, vagy a garatra hátrafolyik ami a gyomorba kerül. Ezen mennyiség tényleg csekély és semminemű mérhető problémát nem okoz.

Jártam már malmokban, régiekben és újakban is, és ott is dolgoznak gluténérzékenyek. Pedig ott jóval több glutén van a szálló porban, mint otthon, vagy egy lagzin.

Viszont hogy pontosan mit értesz szálló liszt alatt?

Amikor minden földi jóval dobálják az ifjú párt? Mert annak az ételekhez nincs köze.

Tökéletesen pormentes levegő nincs. Még az úgynevezett steril szobákban is van szálló por, pedig ott eléggé komoly légszűrőkkel dolgoznak. Teljesen megvédeni nem lehet a glutén érzékenyt a gluténtől. Miért? Mert minden gabonafélében van glutén. A gabona pedig fűféle, egészen pontosan perjeféle, vagy paraszti nevén a pázsitfű. A levegőben a gabonaszemcsék törmelékéből származó porok is vannak, nem csak pollenek. Mivel a légzéstől nem zárhatsz el senkit, így aggódni sem kell, ha a gyerek bőrére, vagy hajába jut egy kis liszt. A beleibe nem fog olyan mennyiség jutni, ami miatt a túlzott zoulintermelés indulna be.

Szóval nem lesz gond, ha az étel külön készül a szálló liszt meg csupán hagyomány.

jan. 17. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
18:10-es: ha nem értesz hozzá, ne szólj hozzá! Többféle gluténérzékenység van, az autoimmun alapú gluténérzékenységben szenvedőnek bizony árt a szálló liszt (a keresztszennyeződés) is.
jan. 17. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!