Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Létezik olyan, hogy alig...

Létezik olyan, hogy alig kerülök mélyalvás-fázisba?

Figyelt kérdés

Az a problémám, hogy hétköznaponként állandóan fáradt vagyok. Hiába próbálok korán lefeküdni aludni, egyrészt nem is nagyon tudok hajnali 3-4-nél hamarabb elaludni, és amikor még viszonylag sokáig is aludhatok, akkor is úgy kelek fel, hogy még fáradtabbnak érzem magam, mint amikor lefeküdtem. Az éjszaka folyamán nagyon nagyon sokszor felébredek, ráadásul egy este során több álmom is szokott lenni, szóval egyszer felkelek az egyikből, aztán visszaalszok és mikor megint felkelek, megint egy másik álomból kelek fel. Igazából amikor így meg-megébredek, nem is érzem úgy, hogy teljesen visszaalszok, hanem olyan, mintha ilyen félálomban lennék utána. Illetve amikor felkelek, mindig megnézem, mennyi az idő és ha pl. 5-kor kell kelnem, olyan 4 körül már nehezebben is alszok vissza, mert mindig attól félek, hogy ha elalszok, nem kelek fel az ébresztőmre (gimiben párszor előfordult ilyen, hogy átaludtam az ébresztőmet, szóval nem alaptalan a félelmem). Emiatt akár 20-30 percekig is csak forgolódok, mire vissza tudok aludni.

A legrosszabb, hogy egyébként egyetemre járok és most kezdtem még csak a 2. félévemet, de az elmúlt 3 hétben alig voltam bent pár napot, épp emiatt, hogy egyszerűen annyira fáradt vagyok, amikor fel kéne kelnem, hogy képtelen vagyok rá. :(

Egyedül akkor tudom rendesen kialudni magam, amikor nem kell másnap suliba mennem, mondjuk akkor nagyon sokat alszok egy huzamban, akár 12-14 órát is, ami nem tudom, amiatt van, hogy próbálja a szervezetem "bepótolni" a hét folyamán kimaradt alvásokat (mondjuk azt olvastam, ez nem így működik), vagy mert esetleg tényleg van valami rendellenesség, aminek köszönhetően sokkal több ideig van az agyam a REM-fázisban, mint másoknak és ezáltal több időt kell aludnom, hogy meglegyen a megfelelő mennyiségű mélyalvás?


2020. febr. 26. 18:00
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Próbálj meg utánanézni, hogy mi okozhat alvásproblémákat, majd az okokat szépen sorjában kiiktatni. A képernyők kék fénye, de akár a világítás kék fénye is a melatonin hormon csökkent terméléséhez vezet, pedig ez a hormon kéne az alváshoz (ezek ellen lehet narancssárga lencsés szemüveget venni). A hálószoba lehető legteljesebb elsötétítése is fontos, vagy használj szemtakarót. A gyakori felébredésnek a túl sok stressz, túlterhelés is lehet az oka, vagy hogy nem elég nyugodt környezetben alszol. A több testmozgás is segíthetne, esetleg a szénhidrátbevitel csökkentése legalább estefelé. A kávé, kóla, de akár kakaó, csokoládé fogyasztásának mérséklését talán nem kell említenem. Az, hogy sokat álmodsz, nem baj, sőt, kifejezetten jó, mert az álmok során dolgozza fel az agy az őt napközben ért hatásokat.


Ha neked segítenek a számadatok az előrehaladás nyomon követésében és van rá keret, akkor vehetsz egy fitnesz-karkötőt (az olcsóbbak is megfelelők, mint az MI Band, de a drágábbak lehetnek "okosabbak"). Ezek meg tudják figyelni az alvásod és megbecsülik, hogy mennyit aludtál mélyen. Nem pontosak, de a tendenciák nyomon követésében segítenek.

2020. febr. 26. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!