Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Két karon mért vérnyomás...

Két karon mért vérnyomás különbség?

Figyelt kérdés
Múlthét csütörtökön a délelőtti óráktól kezdve elég rosszul voltam, rossz volt a közérzetem és szédülni is kezdtem minden ok nélkül. Ekkor mértem meg a vérnyomásom, ami az itthoni gép alapján 132/85 volt. 22 éves vagyok, ezért gondoltam hogy ez ebben a korban kissé magasnak számít. Másnapra jobban lettem, elmúlt a szédülés. Az elmúlt egy hétben napi egyszer kétszer mértem a vérnyomásom, és átlag 130/85, valamint a pulzusom 80 körül mozog. Viszont észrevettem azt hogy a testem bal oldala elkezdett fájni, gondolok itt a bal hónaljam és vállamra, az ütőerem körül, valamint a szívem alsó részét is néha úgy érzem mintha nyilalna. Emellett a tarkómon és a halántékomon is a bal oldalt enyhe fájdalmat, nyilaló érzést tapasztalok. Valamint a szemem is estére mintha jobban elfáradna. A mai nap kíváncsiságból kipróbáltam hogy nem csak a jobb karomon mérek vérnyomást, hanem a balon is. Elsőre a jobbon mértem 145/100at, aztán a balon egyből utána 108/100at. Mivel ezt elég érdekesnek találtam, gondoltam én rontok el valamit, illetve egy mérés nem mérés, így mértem többször is. A jobb oldalon átlag 135/90 jött ki, a bal oldalt pedig 115/85. A pulzusom mint ahogy írtam is átlagosan 70-80 körül van. Mitől lehet ez az eltérés a két karomon? Aggódnom kellene? Nem dohányzom, nem kávézom, nem iszom alkoholt, nem vagyok túlsúlyos, viszonylag stresszes munkát végzek. Esetleg túlhajszoltam magam mostanában és ettől lehet, vagy gondoljak valami komolyabbra?

2021. márc. 10. 14:47
 1/3 anonim ***** válasza:
Feltételezem, hogy volt(ak) valamikor valaki(k), aki(k) a két karon mért vérnyomás értékekkel foglalkoztak, csak ez valahogy nem került olyan nyilvánosságra, hogy azt akár csak a megfelelő tankönyvekben idéznék. Én magam is tapasztaltam, hogy szigorúan nézve analitikai szempontból meglehetősen bizonytalan a két karon mért érték azonossága vagy különbözősége. Azt észrevettem, hogy a mandzsetta felhelyezésének pontossága kritikus, mert a könyöknél több ín is tapad és ha az ín gátolja a mandzsettának az izomra tapadását, akkor bizony jóval magasabb lehet a mért érték. Ismételt felhelyezés után esetenként egészen mást lehet mérni.
2021. márc. 10. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
És mi a helyes felhelyezés menete? Nagyon meg kell szorítani és rátépőzárazni, vagy csak kicsit határozottabban?
2021. márc. 10. 17:42
 3/3 anonim ***** válasza:
Normálisan lehet a két kar között, max 10-20 Hgmm különbség. Fontos hogy ugyanolyan pozícióba tedd fel a mandzsettát, és azt jól tetted, hogy többször mérted, átlagoltad. Átlagosan kb 20 Hgmm különbség van a két karod között, ez még belefér a normálisba. Leggyakrabban érszűkület okozhat nagyobb eltérést a kettő között, de mivel feltételezhetően egészséges fiatal vagy, így ez lehet ártalmatlan. Ellenőrizgetni nem árt. És pihenj meg egy kicsit.
2021. márc. 10. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!