Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Hogy kell jól aludni?

Hogy kell jól aludni?

Figyelt kérdés

- 2 éve ugyanakkor fekszem és kelek.

- 8 órát alszok.

- Alvás előtt 3 órával már nem eszek, hogy ne az emésztés legyen a központi tevékenysége a testemnek.

- 1-2 óràval előtte már le is fekszem, hangolódok az alvásra sötétben, csendben. Próbáltam könyvolvasást, hangoskönyv hallgatást és telefonnyomkodást is, mindnél ugyanúgy elálmosodok…

… mégis minden áldott reggel nehéz kimászni az ágyból, nem tudnék felkelni.

Hogy kell jól aludni? Hogyan lehetnèk rigótípus?



2023. ápr. 26. 09:03
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Alvás közben több ciklusban különböző alvási stádiumokon megy keresztül az agy. Egy-egy teljes ciklus egyénenként eltérő hosszúságú lehet, de mondjuk, hogy kb. 2-2,5 óra. Ha pont akkor ébredsz fel valamiért, amikor még az egyik ciklus a közepén tart, hiába aludtál összességében 8 órát, nehéz lesz magadhoz térni.

A 8 órás alvási igényt általánosságban kell érteni, van akinek elég 6 óra, van akinek 9 is kevés. Az lenne a legmegfelelőbb, ha magától ébredne fel az ember, amikor a fent említett ciklusok közül véget ér az, amelyik az utolsó egy kb. 6-8 órás alvás során.

2023. ápr. 26. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 Senior Séf ***** válasza:
100%
Erről könyvet kellene írni,annyira összetett téma. Nagyon röviden; a jó és pihetető alváshoz már reggel fel kell készülni. Korán kelj, legyen időd KINT kezdeni a napot. A reggeli fény megalapozza a cirkadián ritmusodat, kiegyensúlyozza a melatonin és a kortizol egészséges arányát,így tudsz estére ellazulni.
2023. ápr. 29. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Nem tudom mennyire koránra gondolsz, de minden áldott nap 6:15-kor szól az ébresztőm a hétvége kivételével, viszont akkor is legkésőbb 7:30-kor kelek magamtól, de a 6:30 az àltalános inkább.

Az ébresztőóra mindig álmom közben szólal meg, vagyis többnyire úgy ébredek, mintha eleve cselekvésből kelnék fel, rendszeresen el tudom mesélni is, hogy mi zajlott. Ez már elvileg nem a mélyalvás. (?)

A munkámnak köszönhető 80%-ban a szabad levegőn, nap és ég alatt töltöm az időt délután 5-ig. A melatonin miatt fekszem le 2 órával alvás előtt és hangolódok rá a homályban/sötétben. A kortizol érdekében sem edzek, próbálok belső-külső stresszmentes maradni este 7 után már. De a heti 3x mozgást csak 17:30-18:30-ig tudom beiktatni, nem tudom az késő e ilyen szempontból.

Iszom elég vizet, kávé helyett zöldteáztam egy évig és csak reggelente, aztán elhagytam azt is, most meg visszatértem a tízórai 1 kàvéhoz. Vérkép rendben, inzulinrezisztencia nincs, cukorral sincs baj, pajzsmiriggyel sem… Egyszerűen nem tudom, miért érzem magam mindig kialvatlannak.

2023. ápr. 30. 21:53
 4/6 Senior Séf ***** válasza:
100%

Azta! Ámulok a tájékozottságodon, kérdező..Ritka kincs ezen az oldalon. Magyarázatod folytán visszavonom, amit a korán kelésről írtam. Ezen te már messze túlhaladtál. Ami viszont első blikkre elkerülte a figyelmemet:

"Próbáltam könyvolvasást, hangoskönyv hallgatást és telefonnyomkodást is, "

Nos, ez utóbbi kifejezetten rossz ötlet. A monitorok hideg kék fénye rejtett stresszforrás, és mint ilyen, cetsúnyán meg tudja emelni a kortizolszint. A kortizol a melatonin antagonistája, így tehát amíg a máj le nem bontja, utóbbit nem engedi érvényesül.

Hadd említsem meg emellett a hideg láb problémáját, ami sokaknál szintén jelen van, és bármilyen triviális kis hülyeségnek tűnik, komoly hátráltató szerepet kaphat.

Széles körű ismereteid ismereteid alapján kérdés, nem tudom, kell-e írnom a szimpatikus- és paraszimpatikus idegrendszerekről, valamint ezek "váltókapcsolójának", a bolygóidegnek a jelentőségéről.

2023. máj. 1. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Itt most minden új volt. A telefonról tudom, mint a televìzió is szintén kékfény, ezt akartam olvasással, vagy hangoskönyvvel kiváltani. Igazából mikor melyikhez van kedvem, de hogy egyiket se csináljam, úgy már kicsit nehézkesebben lennék meg egyhelyben.

A hideglábról viszont nem hallottam. Segítségemre lehet egy meleg palack? A kezeim is kihűlnek, ha a takaró felett vannak…

Az utolsó mondatodban csak a szavakat ismerem, de nagyjából ötletem sincs, hogyan kapcsolhatnám össze őket. Ha ez valóban ennyire bonyolult és a sok odafigyelésem, kisebb szertartásom önmagàban nem elég, talán feketemàgiához kell nyúlnom… :)

2023. máj. 1. 18:13
 6/6 anonim ***** válasza:

Engem pl megnyugtat ha a kutyámmal alszok. De pl egy sátorban is mindig jobban szoktam aludni.

Igen vannak ilyen dolgok hogy cirkadián meg képernyő idő meg kortizol meg magnézium...

Szerintem ha nincs egy normális kapcsolat az életben akkor az az oka hogy rosszul alszol.

3 éve egyik párom mellett olyanokat aludtam hogy soha nem hagytam volna el csak mégis mert egy párkapcsolat meg nem erről szól....

2023. máj. 13. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!