Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Olyan hibásnak érzem magam! A...

Olyan hibásnak érzem magam! A nagyapám agyvérzést kapott tegnap, miközben mondta már 2 napja hogy nem igazán érzi a jobb kezét. Ez egy figyelmesztető jel volt?

Figyelt kérdés
Én meg nem figyeltem rá. Volt alkalmam kétszer elmondani az orvosnak de nem ért rá. De elmondhattam volna hogy zsibbad a keze. De még se mondtam valamiért. Apukám is orvoshoz akarta vinni, de makacs volt. Lebénult a fél oldala, az orvosi segítségig 30 perc telt el. A beszédközpontját nyomja a rög, és azt probálják kilökni onnan. Fog még beszélni??:(
2011. nov. 10. 18:19
 1/9 anonim ***** válasza:

Úgy gondolom egy laikusnak nehéz felismernie a betegségek kezdeti tüneteit. Néha még annak is aki tanult róla.

Így felesleges hibáztatnod magad.

Az, hogy a bénulás után milyen mértékben marad károsodás vagy éppen az is lehet, hogy fel gyógyul belőle az illető nem lehet előre megjósolni.

Nekem volt egy családtagom aki 80 éves korában kapott másodszorra agyvérzést, egyik oldalára lebénult aztán pár hónap múlva felépült.

Ezért nagyon fontos a rehabilitáció!

2011. nov. 10. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Az én mamámmal is ez volt a helyzet. Mondjuk az Övé sokkal súlyosabb volt, utána még kapott 2 ilyet. De Ő egész életében, minden nap nagyon sokat dohányzott, teljesen tönkre tette az érrendszerét. Van esélye, hogy felépüljön és beszéljen még, nem egy ilyen esetet ismerek.


Viszont Magadat ne hibáztasd, én is sokáig ezt tettem, mert az én mamámnak is voltak ilyen tünetei. De ő előtte nap volt a cukorja miatt dokinál, és nem szólt!

Mert nem akart.. és mert Ő maga nem érezte komolynak a tünetit. Ez az Ő döntése volt, ahogy a papád is saját maga meghozta a döntését, hogy nem akar elmenni orvoshoz.


Nem a Te hibád, és amúgy sem tudhattad..

2011. nov. 10. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszi a választ. Az a legdurvább hogy 8 hónapja vagyok ápoló és ez a fejemben meg sem fordult hogy agyvérzésre utalhat a jobb kéz zsibbadása. :((
2011. nov. 10. 18:33
 4/9 A kérdező kommentje:
Köszi neked is második. Az én nagyapám is rengeteget dohányzik, és még volt hogy fulladt is pár napig nagyon durva volt, de még akkor is dohányzott:((
2011. nov. 10. 18:35
 5/9 anonim ***** válasza:
Ápolóként gondolom érdekel is a szakma, így utána tudnál járni, hogy miképpen lehetne őt persze csak ha a szabadidőd engedni, egy kicsit rehabilitálni otthon. :)
2011. nov. 10. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Akkor kellett volna 3-4,5 órán belül meglizálni (=rögöt oldani), amikor először (vagyis 2 napja) mondta, hogy zsibbad a jobb karja, mert jó eséllyel az volt a legelső tünet. De mivel a kórházba is be kell érni és ott a lízis előtt CT-t és labort is kell csinálni, ezért ilyenkor azonnal mentőt kellett volna hívni! Ilyenkor már semmit sem lehet tenni, mert az adott agyterület teljesen elhalt (az orvosi segítségig nem 30 perc, hanem 2 nap és 30 perc telt el), maximum a rehabilitációban lehet reménykedni, hogy talán más részek átveszik az elhalt részek szerepét. Ilyenkor már tökmindegy, hogy sikerül-e az eret újra megnyitni (a rög az eret zárja el, nem az agyat nyomja), mivel az agy nem tud regenerálódni.


Szerencsétlen neurológusok már az Aktívban és szennylapokban nyilatkoznak, hogy mik a stroke jelei, mert rengeteg ilyen eset van, hogy napokig várnak otthon a strokeos beteggel, hogy "majd elmúlik" az a kis bénultság, zavartság... Nem fog.


Minden estre itt egy cikk, amit MINDENKINEK ajánlok, mert le van benne írva, hogy bárki hogyan ismerheti fel könnyen a stroke-os beteget (7. bekezdésben a Cincinnati Stroke Skála), hogy hasonló esetek ne történjenek:

[link]

2011. nov. 10. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

A 6. válaszoló vagyok.

Azt lehagytam, hogy ennek ellenére felesleges magad hibáztatnod, mert mint a cikkben is írják, a betegek (sajnos) túlnyomó többsége nem kerül be időben. Mivel a stroke nem fáj, ezért sokan nem ismerik fel a helyzet súlyosságát és erre csak rátesz egy lapáttal, hogy sokszor maga a beteg sem akar orvoshoz menni.


Csak akkor lennél hibás, ha valaha kifejezetten tanultad volna, hogy mik a stroke jelei. (Amúgy nem is értem, hogy miért nem tanítják már középiskolákban a sok szexuális felvilágosítás mellett, mert 10-20 perc alatt laikus szinten bárkit ki lehetne okosítani a tüneteket illetően.)

2011. nov. 10. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Pont ez az hogy tanultam:(

Én meg nem figyeltem rá. Volt alkalmam kétszer elmondani az orvosnak de nem ért rá. De elmondhattam volna hogy zsibbad a keze.

2011. nov. 10. 19:33
 9/9 anonim ***** válasza:

Felesleges emésztened magad. Mivel a 3 órás időablakól kell 1-1,5 a kórházi vizsgálatokra és szállításra, ezért csak akkor lett volna esély, ha a tünetek jelentkezése után szinte rögtön szóltok a mentőknek/orvosnak.


Az hogy pár óra múlva beszélhettél volna egy orvossal már nem oszt és nem szoroz semmit, mert annyi idő alatt elhalnak az érintett agyrészek. Az pedig tök mindegy, hogy valami 2 órája vagy 2 napja halott.

Sőt, jó eséllyel az öreg se rögtön szólt nektek, hanem még várt pár órát mielőtt közölte a zsibbadást ("hátha elmúlik"), így jó eséllyel ha rögtön hívtál volna mentőt, akkor is ugyanez lenne az eredmény...

2011. nov. 10. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!