Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Milyen zavar, ha nem találok...

Milyen zavar, ha nem találok meg a szememmel tárgyakat, néha nem tudok megkülönböztetni embereket és nem találok meg szövegrészleteket? Disz-micsoda?

Figyelt kérdés

Az az idegrendszeri jelenség, ami végigkíséri az életemet, talán egy megnevezhető zavar, mint a diszlexia vagy a diszgráfia?


Hozzáértők segítségét kérem.


A tünet vizuális jellegű: nem tudom a szememmel megtalálni a dolgokat.


Pl. a közértben ha keresek egy bizonyos fajta vajat, hiába állok a hűtőpult elé, és keresgélek hoszsasan (ez eltarthat másfél-két órán át is), egyszerűen nem találom. Végül segítséget kell kérnem, elveszik az orrom elől, és a kezembe adják. Otthon is csak úgy találok meg dolgokat, hogy EMLÉKSZEM, hova tettem. Ha már valaki más is jár a lakásban és arrébbtesz dolgokat, akkor teljesen el vagyok veszve, mert ha csak 10 centit is arrébbtette, már nem ott van, ahol emlékszem, és teljesen reménytelen, hogy megtaláljam.


Más: az IWIW-en megváltoztatták a kilépés módját, és én nem találtam meg a kilépés gombot hónapokig. Mindennap 1,5(!) órát töltöttem el a kilépés-gomb keresésével, végül az idegtől és kétségbeeséstől sírva kilépés nélkül zártam be az ablakot. Csak úgy oldódott meg, hogy hónapok elteltével fórumon megválaszolták nekem, hogy hol van az új gomb.


És amikor megváltoztatnak egy webes felületet, mindig nulláról kell kezdenem a tanulást, hogy mi hol van.


Most is jó időbe telt, míg megtaláltam a fórumot az NLC-n, mert még a régi felület volt, amikor utoljára itt voltam.


Más: hasonló karakterű embereket nem tudok a külsejük alapján megkülönböztetni. Ha pl. egy filmben nem olyan különbözők a karakterek, mint a Gyilkos elmékben, akkor én el vagyok veszve. Nem tudom, ki kicsoda. Az életben sem kinézetük alapján ismerem fel az embereket, hanem gesztusuk alapján.

Tehát egypetéjű ikreket még sosem láttam hasonlónak, és nem értem, hogyan keverhetik össze őket az emberek, egy karakterű személyiségeket viszont simán összetévesztek. Pl. amikor először mutatnak nekem egy fiúzenekart, akkor tök egyformának látom a tagokat, és nem értem, hogy mi alapján mondják róluk, hogy az egyik helyesebb, mint a másik. Férfiak dettó: az nekem a szép, amelyiket szeretem, a többi egyforma...


Más: egy hosszú szövegben sem tudom megtalálni a számomra lényeges, keresett részt.


Társaságban is sokszor érzem úgy, hogy van valami, amit tudnom kéne, és rajtam kívül mindenki tud és lát, és én nem értem, honnan tudják.


Több emberi viszonyom romlott meg úgy - szüleim is sokszor vetik a szememre - hogy valamit NEKEM kéne észrevennem, mert nyilvánvaló, és ők nem hajlandók megmondani, mi az.



2012. aug. 24. 15:01
 1/7 Skydive válasza:

Szia!

Pszichológiát hallgatok és nekem a tüneteid egy idegrendszeri problémára emlékeztet. AZ úgynevezett agnóziára. Ez egy észlelési zavar, és amit átélsz az elég jól leírja a tüneteket. Mivel ez szinte kizárólag valamilyen fizikai sérülés következményeként lép fel, nemigen van rá gyógymód. A betegeket általában megtanítják együtt élni vele, és a kiesett képességeket mással kompenzálják. Persze lehet, hogy tévedek, ezt megállapítani ennyiből nehéz, de a tünetek gyanúsak. Mivel nem vagyok diplomás szakember csak egy hallgató azt javaslom, hogy fordulj pszichológushoz a problémáddal.

2012. aug. 24. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!:)

Kell most beutaló a pszichológushoz a szakrendelőbe? A háziorvosnak mondjam, hogy agnóziagyanú miatt adjon beutalót?

2012. aug. 24. 15:25
 3/7 A kérdező kommentje:
Esetleg addig is valami olvasnivalót a témából tudsz ajánlani nekem? Könyv is jó, most megyek a könyvtárba.
2012. aug. 24. 15:26
 4/7 A kérdező kommentje:
Most jut eszembe, hogy nagyapámnak is ez van, egészenm egyformák vagyunk ebben (IS), úgyhogy nem valószínű, hogy sérülés útján szereztük... BBBÁÁÁR..... az epigenetika pont az életesemények öröklődési lehetőségeivel foglalkozik, szóval ...miért ne lehetne?... Neki meg az az első emléke (ami meglepően későn, 5 éves korában volt!), hogy egy lovon ül, aki megy be egy ajtón, aminek túl alacsonyan, a nagyapámnak szemmagasságban van a teteje! És utána semmi emléke nincs, ez hogyan végződött.
2012. aug. 24. 15:30
 5/7 Skydive válasza:

Horváth M. Szabolcs - Agnózia

Én nem olvastam, mert nekem olyan könyvem van amit tanárom írt és csak az egyetem adja ki, de ez is jó lehet.

Pszichológushoz meg vagy úgy mész, hogy a háziorvosod a beutalót (azt hiszem kell), vagy az adott településen felkeresel egy magánrendelőt, és ott kérsz időpontot. Bár az utóbbi cirka 5000 ft óránként (egy óránál nem leszel ott többet) de sztem megéri, ha megteheted.

2012. aug. 24. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Zsuzsának, aki privátban írt nekem, itt válaszolnák, mert nem szeretném felfedni a személyazonosságomat.

Felnőtt vagyok, 36 éves, egyáltalán semmiféle tanulási nehézségem nem volt soha, sőt többdiplomás lettem.:)

2012. aug. 24. 17:34
 7/7 A kérdező kommentje:
Nem nák-olok, csak elgépeltem az é-t...:)
2012. aug. 24. 17:35

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!