Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » A röntgenfelvételen (mellkas)...

A röntgenfelvételen (mellkas) a tüdő bronchitises jellege mit jelent?

Figyelt kérdés

3 éve részben pszichés, részben nem kideríthető okok miatt elhúzódott egy megfázásom, 8 hónapig köhögtem, részben szárazan, részben hurutosan, részben ugatószerűen.

A tüdőgyógyász is megmondta, hogy minden lehetséges okra van jellemző tünetem, de van olyan tünet hiánya is, ami így kizárja, hogy mégis arról lenne szó. Szóval szerintem figyeltem magam, úgy éreztem, hurutos vagyok, köhögtem, és ez generálta.


De magára a "bronchitises jellegű" kifejezésre semmit se mondott egyik orvos se.


Így kilogikáztam, hogy ez nem hörghurutot jelent, hanem mivel olyan JELLEGŰ, így azt látják, hogy köhögök. Ez annyit jelent, hogy köhögök. Kimutatták a tünetemet.


Ez igaz lenne?

Őszintén szólva félek, hogy újabb felvételen is kimutatják, és kezdődhet elölről a hercehurca.

Ha a feltevésem igaz, akkor viszont nem hinném, hogy kimutatják még egyszer.


2013. márc. 11. 20:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Vélhetőleg azt látták, hogy a tüdőd kevésbé "áttetsző" a felvételen, jobban elnyeli a röntgensugarakat. Ha a tüdő rajzolata (amit a levegővel átjárható hörgőfa ad) kevésbé átlátszóvá válik a felvételen, az a hörgők falára tapadó nyákot jelezheti. A felvétellel más, (esetleg súlyosabb) hasonló tüneteket mutató betegségeket zártak ki. A kiváltó ok ez alapján még valóban nincs felderítve. Amennyiben dohányzol, erősen javasolt a leszokás, vagy legalább a mennyiség csökkentése.
2013. márc. 11. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:

Most ezzel nem nyugtattál meg. :D


Akkor nem csak annyi volt a lényeg, hogy azt látták, hogy köhögtem?


De ha meg váladékot jelent, akkor

- miért csak szteroidos inhalátort kaptam? Köptetőt miért nem?

- a háziorvos miért nem közölte, hogy a kúra után vár újabb röntgenre? Sőt, félig-meddig egyéb okok miatt visszamentem hozzá, és akkor se volt téma.

- a tüdőgyógyász azt mondta, csináljam végig a kúrát, és valószínűleg nem fog kellene visszamennem, mert elmúlik a köhögés. Csak akkor kell visszamennem, ha nem múlik, vagy ha újra elhúzódó lesz. Nem mentem vissza, mert akkor elmúlt, és az azóta eltelt három évben maximum 1-2 hétig köhögtem.


De ettől még váladék lehet, gondolom.


Hallani hallják a váladékot?

Mert megfázásnál, kb 3/4 éve meg voltam hallgatva, és akkor tisztának hallotta a tüdőmet.


Viszont az nem nyugtat meg, hogy nevetés után kell párat köhögnöm, és van pár hurutosabb is közte.

A torkom hurutus, erről tudnak orvosok, különböző lehetséges okokat soroltak fel. Lehet, hogy azt szívom le, majd köhögöm fel?


Vagy mégiscsak elhúzódó hörghurutom van, amit az orvosok nem vesznek kellően figyelembe?

2013. márc. 11. 21:15
 3/11 anonim ***** válasza:
Szóval írtak fel gyógyszert. A szteroidos inhalátor elég erőteljes gyulladáscsökkentő hatással bír, a hörgőkben kialakult (nyák)produktív gyulladást jó hatásfokkal hosszabb-rövidebb idő alatt gyógyítja. Amennyiben néhány hét alatt mégsem használ, további köhögéssel járó kórképek jöhetnek szóba. Pl.: Ha nagyobb étkezések (elsősorban fűszeres vacsorák) után rosszabbodik a helyzet, éjszaka akár fulladásérzés jelentkezik a nyák miatt, elképzelhető hogy a gyomorból jövő savas regurgitáció ("felböfögés") éjszaka aspiráció útján jut a tüdőbe és ott a hörgőket irritálja; gyulladás mellett nyákszekréciót váltva ki. Ez ugyan nem ritka kórkép, de mégis csak légből kapott (ugyanígy lehet krónikus bronchitised is), hiszen nem ismerem a leleteidet, az anyagodat, és interneten keresztül csak találgatni tudok. Legjobb lenne, ha tüdőgyógyásszal le tudnátok ülni és egy pontos kezelési tervet kidolgozni. Amit a röntgenorvos leírt, az aggodalomra ne adjon okot, és tudnod kell azt is, hogy még a hónapokon át tartó köhögés-köhécselés is igen gyakori (és bizony számos okra vezethető vissza). Melegebb időben valószínűleg javulni fog a helyzet. Javaslat: amennyiben a szteroid nem válik be, terápiás terv kidolgozása orvossal (lehetőleg tüdőgyógyásszal) + dohányzás elhagyása
2013. márc. 11. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

3 éve volt mindez.


Krákogni szoktam, meg tiszta váladék az orrom, de erről fül-orr-gégész tud, állítólag még nem ügy, Salvus-szal öblögetem az orromat.


A tüdőm nem tudom, tiszta-e.

A szteroid akkor használt. Ugyan nem azonnal, talán két hónap is kellett ahhoz, hogy elmúljon a köhögés. De elmúlt.


Ellenben tartok tőle, hogy még mindig/megint ez van.


Csúnya köhögés nélkül ne gondoljak ilyenre?

Háromnegyed éve meghallgatott az orvos - épp megfázás miatt - tiszta volt a tüdőm, akkor tiszta is?

Három éve, mikor a szteroidot igénylő dolog volt, akkor nem is hallottak tisztának?

2013. márc. 11. 22:33
 5/11 A kérdező kommentje:
És a nevetéses dolog az mi?
2013. márc. 11. 22:33
 6/11 anonim ***** válasza:

Nem minden kérdésedre tudok választ adni. Pl. azt nem tudhatom, mit hallott az orvos nálad 3 éve. Azt sem tudom, hogy a 3 évvel ezelőtti és a mostani eseményeknek ugyanaz-e az okuk. Lehet, hogy most egész más. Az biztos, hogy a váladéknak van hallgatózási lelete is, tehát (hacsak nem nagyon kevéske) általában, átlag testalkatú betegnél hallható (szörtyögés, szörcsögés). Az, hogy az orrod gyakran váladékos nagyon is korrelálhat a köhögéssel. Mint korábban felvetetted, lehetséges, hogy az orrüreg hátsó részéből a garatba lecsorgó váladék bekerül a légútjaidba, ott irritál, és ez köhögési ingert vált ki. Ennek angol megnevezése PND (post-nasal drip), így tudsz esetleg utána olvasni. Ajánlott az alapos fül-orr-gégészeti vizsgálat, hátha elhárítható ok (pl. orrpolipus) áll a hátterében. Az orröblögetés szintén jó ötlet. Amennyiben nincs ismert allergia, ajánlatos kivizsgálást kérni (elsősorban házi porra, poratkára, hiszen most a polleneknek nincs igazán szezonjuk). Az allergia tesztet bőrgyógyászaton tudják elvégezni. Tudom, hogy nem egyszerű az orvoshoz rohangálás, de egyedül az ok felderítése szolgálhat tartós megoldással. Jobbulást kívánok!


A nevetésről: a légútjaidban valószínűleg felgyülemlett nyálka van. Mikor nevetünk, a hangrés zárul és nyílik, miközben a rekeszizom összehúzódásokat végez. A zárt hangrés mellett nő a nyomás a tüdőben. A felnyíló hangrés mellett a (nagyobb nyomású) levegő nagyobb sebességgel távozik. Ez a hörgőfalakra letapadt nyálkát "felszaggatja", amely így receptorokat ingerel. Ez köhögési reflexet indít be.

2013. márc. 12. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Összefolyik ezek szerint, amiket írtam.


Szóval 3 éve volt kivizsgálásom, allergia negatív, szemrevételezésre és röntgenre orrsövény-ferdülés, polip stb negatív (kétszer volt röntgen és eltérő fül-orr-gégészek), tüdőgyógyász a bronchitises jellegen kívül negatív, vérkép negatív, helicobacter (merthogy savam van) negatív (kétszer).

Ahol azt írtam, kétszer, ott a második vizsgálatok bő egy éve voltak, az elsők 3 éve.


A köhögés akkor volt és elmúlt.

Most megfázás miatt van, de elmúlóban, és 99%-ban száraz, tiszta.


A többi tünet, mint orrdugulás, krákogás, csorgó váladék megvan, orvosok szerint pszichés + a sav + a levegő szennyezettsége stb.

A savra, ha kell, van gyógyszerem, az orromat orröblítéssel segítem.


Tehát lezárt ügy.


Kérdésem az, hogy a bronchitises jelleg dolog visszatérhet-e úgy, hogy rá utaló tünetem nincs? Meglephet-e X idő múlva egy más célból végzett mellkasröntgenen?

2013. márc. 12. 17:24
 8/11 anonim ***** válasza:

Tehát a kérdés hogy ott lappang-e benned valami ismeretlen izé. Nos,


Két lehetőség van:

1. Idült bronchitised van, aminek az oka nem ismert, VAGY a fenti tényezők egyike/másika/kombinációja/kombinációjuk egy heveny megfázással okozta jelen tüneteidet. Az idült bronchitis definíciójában is benne van, hogy hosszan tartó köhögés, mely két egymást követő évben vissza tér.

Ez esetben könnyen lehet, hogy vissza tér. Télvíz idején általában.


2. Nincs idült bronchitised. A panaszaid kiváltó oka egy átmeneti fertőzés. Ez szépen lassan elmúlik. Nincs okod azon aggódni, hogy később bármi ehhez vagy a három évvel ezelőtti dologhoz kapcsolódva rád tör.


U.i. az internetes diagnosztizálgatás a legjobb szándék mellett is könnyen félreinformálhat. Legjobb személyesen beszélni egy orvossal, aki meg tud vizsgálni, látja a leleteidet is és el tud végezni vizsgálatokat.

2013. márc. 12. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Egy éve volt vérkép, orr-fül-gégészet, orrmelléküreg-röntgen. (ekkor NEM köhögtem)

Akkor csak azért, mert megint zavart (idegileg) a krákogás.

O-F-G konklúziója: ez-az-amaz lehet az ok, de teendő nincs, ez van, viszont folytassam az orröblítést, látja, hogy segít, nem olyan rossz az orrnyálkahártyám (hogy mihez képest, azt nem tudom).



Azóta ha visszajött, antibiotikum-kúra után mondjuk másfél héten belül abbamaradt a köhögés.

Most is köhögök, de kezelhető és enyhül. (Ha nem múlik el, megyek orvoshoz).



Szóval akkor nincs bajom, ne gondoljak erre? Nincs ott semmi lappangó, amennyiben tünet sincs?

Amíg nem tér vissza egy hosszantartó köhögés, nem kell orvoshoz menni?


Ha már kérdezősködöm.

Jelenleg sós vízzel öblögetek orrot a Salvus helyett egy megfázás miatt - aminek már vége.

A sós víznél is él, ami az orrspré-knél, hogy X ideig szabad csak használni, mert különben irritálhat, megbetegíthet? Térjek vissza a Salvus-ra?

Vagy használhatom, amíg ki nem fogy?

2013. márc. 12. 17:59
 10/11 anonim ***** válasza:

Én nem aggódnék. És pontosan, ha marad a köhécselés 1-2 hétig még, akkor érdemes orvoson gondolkodni. Megfázás után teljesen normális a köhécselés hosszabb-rövidebb ideig.


A sós víz pedig fogyjon csak el, a sónál kevés természetesebb dolog van, megfelelő koncentrációban biztosan nem fog ártani a nyálkahártyának, még hosszabb távon sem.

2013. márc. 12. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!