Kezdőoldal » Egészség » Általános közérzet » Miért alszok ilyenkor rosszul?

Miért alszok ilyenkor rosszul?

Figyelt kérdés

Teliholdkor egyszerűen szörnyűek az éjszakáim. Rosszat álmodok, sokszor felkelek, és nem tudom kipihenni magam, hiába vagyok az ágyban 10-12 órát.

Redőny mindig levan húzva, az se segít. Nem bemagyarázom magamnak mert van olyan is, hogy nem is tudtam, hogy telihold van csak reggel látom és rájövök, hogy megint azért nem tudtam aludni rendesen.

Régen soha nem volt ilyen problémám csak 2-3 éve van jelen. Azonban nagyon kiborító.

Mit lehet ez ellen tenni?


20/F



2015. jan. 5. 20:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Én is így vagyok, nem kellemes, tény, de azért néhány nehéz éjszakától nem kell kiborulni! Olvass tovább, vagy nézz TV-t. A hold hat a szervezetünkre is.



A holdfázison kívül a hormonok számlájára is írható, hogy teliholdkor rosszabb az ember álma – állítja a Zürichi Egyetem Pszichiátriai Klinikája kronobiológiai centrumában dolgozó tudósoknak a Current Biology című szaklapban megjelent tanulmánya.


A Christian Cajochen vezette kutatócsoport először talált - állításuk szerint - "tudományosan is meggyőző bizonyítékot" arra, hogy a Hold tényleg befolyásolja az éjjeli álmot.


A kutatás ötlete egy pohár sör mellett, szórakozóhelyen született - történetesen egy teliholdas éjszakán. Elhatározták, hogy újraértékelik egy korábbi alváskutatás adatait, és összevetik azokat a holdfázisok alakulásával. A már lezajlott kutatás során harminchárom önkéntes alvási és ébrenléti ritmusát vizsgálták meg különböző szempontok szerint.


Az adatok újraértékelésekor kiderült: teliholdkor a tesztszemélyeknek átlagosan öt perccel tovább tartott az elalvás. Ráadásul az ilyen éjjeleken átlagosan húsz perccel kevesebbet aludtak, álmuk minőségét pedig maguk minősítették rosszabbnak.


A "holdfaktornak" akadtak biológiailag mérhető támpontjai is. Az agytevékenység jelezte, hogy ilyenkor csökkent a mély alvás hossza. Holdtöltekor a melatonin hormon szintje is lejjebb ereszkedett. Ez a hormon az alvás-ébrenlét szakaszainak irányításában játszik szerepet.


A kutatók szerint először sikerült bizonyítani, hogy a holdciklus befolyásolja az emberi alvás minőségét.


Elképzelhetőnek tartják, hogy viselkedésünkre más szempontból is hat a Hold: kedvünk és szellemi teljesítményük is követheti az égitest fogyását és kerekedését.

Forrás: Hvg.hu

2015. jan. 5. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm, érdekes cikk volt. Igazából egyszerűen nem tudom megszokni. Nem elég, hogy az éjszaka felkelek 4x-5x és rosszat is álmodok, de az egész napom elvan tolva, mert álmos vagyok és ásítozok. Ami a legrosszabb, hogy nincs ellene semmi hatásos módszer.. és még azt se tudom mi váltotta ezt ki belőlem mert régen nem volt semmi ilyesmi.
2015. jan. 5. 20:49
 3/3 anonim ***** válasza:
Talán ha egyébként is rosszabb általános állapotban van az ember, kimerült, rossz kondi, stb. , akkor jobban hatnak az ilyen környezeti tényezők is, mint a hold, és a frontok. Régen nekem sem tűnt fel ennyire, most 30 fölött már a frontok is sokkal jobban megviselnek.
2015. jan. 5. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!