Kezdőoldal » Egészség » Alternatív gyógyítás » "Agytisztítás" ambroxollal?

"Agytisztítás" ambroxollal?

Figyelt kérdés

Bocs a blikkfangos címért. A lényeg:

[link]

Eszerint és orvosi kisérleti publikációk szerint az ambroxol képes növelni a glükocerebrozidáz szintjét az agyban, ami szerepet játszik az alfa-szinuklein szint és ezzel bizonyos lerakódások csökkentésében. A kisérletekben nagyságrendileg napi 1000 mg-os adagokat használtak.

Mivel az ambroxol egy régóta használt biztonságos gyógyszer úgy döntöttem, hogy esténként 1db 30 mg-os tablettát nyelv alatt feloldok.

Kevéssé érdekelnek az olyan hozzászólások, hogy ez mekkora hülyeség. Tudom. :-)

Inkább a fiziológiában jártas kommentelőket (pl. sadam87) kérdezném, hogy szerintük mi az, ami feltehetően kedvezőbb egy ilyen hormonokkal közvetített hatásnál:

- napi egy esti tabletta, ami a vérben magasabb ambroxol szintet biztosít éjszakára, amikor az agy regenerációja zajlik vagy

- reggel-este 1/2-1/2 tabletta egy állandóbb szint biztosítására?



2023. márc. 23. 17:54
 1/5 Zcom09 ***** válasza:

Sajnos, néhány fontos információt nem tudtam megtalálni sehol. A legtöbb gyógyszernél van egy minimum szükséges dózis hogy bármi hatást kifejtsen, mert az alatt vagy máshol előbb felhasználódik vagy egyből lebomlik.


A ambroxol felezési ideje kb 10 óra tehát viszonylag sokáig a szervezetben marad. Valamint a bioaktivitása is elég magas 79%.

( [link] )

Viszont: "On distribution from blood to tissue, the highest concentration of ambroxol is found in the lungs; in human lung tissue, ambroxol has been detected at concentrations 15- to 20-fold higher than those in the blood".

( [link] )

Tehát a hatóanyag túlnyomó része a tüdőszövetekben fog felhalmozódni és csak kis része marad a vérben. Aminek még kisebb része kötődik meg az agyban.


Így valószínűleg ezért az ilyen nagy dózisok. Normális használatnál kb 30-120mg az ajánlott. Ha 1000mg volt szükség arra hogy megbízhatóan tudjanak mérni valami változást. Akkor az amit te beveszel, (nem tudom pontosan milyen gyógyszer de feltételezem nem tartalmaz 120mg-ál sokkal többet) semmi hatást nem fog kifejezni az agyadra, mivel a nagy rész a tüdő szövetekbe kerül a maradék pedig a vérben marad, aminek megint csak kis része kötődik meg az agyban. Így egyszerűen ez az adag , akkor se okoz bármi hatást, ha minden igaz amit a mostani kutatások mutatnak.


De ahogy olvastam ez a gyógyszer meglepően biztonságos. Így hacsak nem szeded hosszú távon nem hiszem hogy bármi komolyabb kárt okozna.

2023. márc. 23. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

#Zcom09

Nagyon köszönöm a válaszod.

Elolvastam mindkét cikket, bár csak magyar fordításban. Némileg tudok angolul, de az orvosi kifejezésekkel kombinálva ez már sok lett volna. (Talán majd később, ha már kitisztult az agyam az ambroxoltól. :-) )

Volna egy további kérdésem, ha nem gond. A cikkekben ez van:

"Elimination is through a two-phase oxidative biotransformation to dibromoanthranilic acid and glucronides through cytochrome P450 3A4."

"It is metabolized in the liver by cytochrome P450 3A4 and has a terminal elimination half-life of approximately 10 h, with a total clearance of 660 ml/min."

Itt a "glucronides"-sé átalakulás a glükocerebrozidáz keletkezését jelentené? Mert végülis ez volna a cél. És ez csak a májban megy végbe. Akkor a nyelv alatti feloldás (ami részben elkerülné a májat) helyett jobb lenne a gyomor- és bélrendszerbeli felszívódás?

2023. márc. 23. 19:47
 3/5 Zcom09 ***** válasza:

A glükocerebrozidáz egy enzim nem egy metabolikus termék. Ez az enzim végzi a dibromoanthranilic-glucuronide tovább bontását. Ez az anyag lényegében felszabadítja az enzimet.


Az teljesen mindegy hogy hogy kerül be a szervezetbe. Legalábbis ebben az esetben, ahol gyomron keresztül is nagyon magas a felszívódás. Előbb utóbb úgyis a májban köt ki.

2023. márc. 23. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 krwkco ***** válasza:

"A glükocerebrozidáz egy enzim nem egy metabolikus termék. Ez az enzim végzi a dibromoanthranilic-glucuronide tovább bontását. Ez az anyag lényegében felszabadítja az enzimet."

Ok. Ebből rájöttem, hogy gőzöm sincs a témáról. Nem meglepő módon. Tehát a terv:

- maradok az esti bevételnél. Így a 10 órás éjszaka alatt a koncentráció csak kb. felére csökken.

- nyelv alól közvetlenül a véráramba. Hátha a 30 mg is ad egy kis löketet. Bár a tüdőben sokkal magasabb lesz a koncentráció tömegszázalékban, mint a vérben, ezt kissé kompenzálja, hogy a vér tömege sokszorosa a tüdőszövetének. És talán a kis mennyiség is ad egy kis hatást.

- 1 fős kezelt csoport. 0 fős kontrolcsoport.

- a kisérlet időtartama az első fázisban 40 nap. (Ennyi tabletta van a dobozban, amit vettem.)

- persze nem veszem nagyom komolyan a dolgot. :-)

Mindenképpen köszönöm a segítségedet. Néhány egyszerűbb információt -úgy érzem- megértettem.

2023. márc. 23. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Zcom09 ***** válasza:

De amúgy is ez az egész arra alapul hogy csökenti az alfa-szinuklein szintet az agyban. Ami normál körülmények között ártalmatlan. Viszont idővel az ezt eltávolító mechanizmusok gyengülnek, emiatt felhalmozódik és ez okoz károkat. (Legalábbis a legújabb kutatások szerint.)


Így egy egészséges emberben a nagy dózisú ambroxolal sem csinálna semmit. Mivel egy nem létező problémát kezelne.

2023. márc. 24. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!