Kezdőoldal » Egészség » Alternatív gyógyítás » Igen komoly alvászavar javítás...

Igen komoly alvászavar javítására milyen "gyógyító kristály" használata javasolt? És hogyan kell azt használni? Hol lehet beszerezni?

Figyelt kérdés
2011. júl. 26. 10:53
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

A gyógynövények az Ég áldása, hálásak lehetünk, hogy annyi gyógynövény van a világon, és mi jobb, mint természetes, adalék-, kémiai-, vegyianyagmentes úton-módon megszabadulni nyűgeinktől? Mi rosszabb nyűg az alvászavarnál? Gyógynövényekkel segíthetsz magadon!


Levendulás gyógyfürdő


Vászonzacskóba 5 dkg levendulát, 2 dkg citromfüvet tegyünk, majd erre engedjünk egy kád vizet. Akinek nem magas a vérnyomása, tehet hozzá 2-3 kanál tengeri sót. Pihenjünk a vízben 20-25 percig (a meleg vizet folyamatosan pótoljuk).


A megnyugvást hozó illóolajokon keresztül áthangolódnak a zaklatott idegek. A csodálatos gyógynövény képes pozitív gondolatokra ráhangolni bennünket, elősegíteni idegeink megerősödését. A fürdőt követő citromfüves gyógyteakeverék hozzájárul a nyugodt éjszakai álomhoz.


Fáradt emberek elalvást segítő gyógyteája


Citromfű (Melissa off.) 1 rész, levendulavirág (Levandula off.) 2 rész, bazsalikom (Ocimum basilicum) 2 rész keveréke.


Időjárási frontokra is érzékeny egyéneknél a fenti keveréket kiegészíthetjük galagonyavirággal (Crataegus oxyocantha) 2 rész és macskagyökérrel (Valeriana off.) 1 rész.

A kétféle tea elkészítése azonban más-más módon történik. (Macskagyökérrel együtt 3-5 percig való főzéssel, nélküle viszont forrázással készítjük el a teát.)


Egyszeri adag: 1 evőkanál teafüvet 2,5 dl forrásban lévő vízzel öntsünk le. Lefedve, 15 percig állni hagyjuk, majd leszűrve, lassú kortyolgatással elfogyasztjuk. Macskagyökérrel alkalmazva 3-5 percig lassú tűzön főzzük, majd leszűrjük és lehűtve, kortyolgatva fogyasztjuk el. Mézzel édesíthetjük.


Milyen teát alkalmazzon, aki hajlamos a depresszióra?


Depresszióra hajlamos, szomorú, lehangolt egyéneknél hosszabb időn át kell alkalmaznunk a gyógynövényes teak*rát, az eredmény azonban nem marad el. Ilyen esetekben hatékony segítséget nyújt az orbáncfű (Hypericum perforatum) teája. Naponta legalább két alkalommal szükséges fogyasztani a kívánt hatás elérése céljából.


E gyógynövénynek számos egyéb jótékony gyógyhatása is igazolt, az immunrendszert stimuláló hatása flavonoidjainak köszönhető. Gyulladáscsökkentő, gyomorfekélyt gyógyító szer (más gyógynövényekkel kombinálva). Az epetermelést serkenti, a vastagbél problémáinál hatékony, de a hasmenésnél is segít. Rutintartalmával a hajszálerek keringését javítja. Olajos kivonata (olívaolajban) az égési sebek gyógyírjaként régóta közismert, Szent János-olaj néven.


Egyszeri adag elkészítése: egy evőkanál teafüvet 2-2,5 dl vízzel leforrázunk, majd 15 perc áztatás után leszűrve, lassú kortyokban fogyaszthatjuk. Ízlés szerint édesíthetjük, főként mézzel.


Figyelem! Az orbáncfű alkalmazása elővigyázatosságot igényel, tartós fogyasztása esetén óvakodni kell az erős napfénytől (szoláriumtól) a növény fényérzékenyítő (fotoszenzibilizáló) hatása miatt. Lehetőség szerint kerüljük a kávé, sör, joghurt, füstölt és savanyított ételek fogyasztását, valamint a fogyók*rás tabletták, szénanátha (asztma) elleni szerek egyidejű használatát.


Hasznos teakeverék


A lelki eredetű betegségek nem gyógyulnak varázsütésre. Tudatosan kereshetünk magunknak olyan gyógynövényeket, amelyek „elvarázsolják” gyengeségeinket, erősítik az idegeket és pozitív irányba hangolnak.


Tartós, komoly, súlyos terhelés idején, amikor testi-lelki erőnk maximumát kell nyújtanunk, a feladatok és gondok súlya alatt már aludni sem tudunk, az alábbi teakeverék használata segíthet:


*

citromfű (Melissa off.)

*

kamilla (Matricaria chamomilla)

*

levendulavirág (Levandula off.)

*

macskagyökér (Valeriana off.)

*

komló (Humulus lupulus) termése,

*

bazsalikom (Ocimum basilicum)


A pihenést azonban nem pótolja semmi, nincs helyette varázsszer, csodaszer. A lazítás hiánya megbosszulja önmagát. Figyeljünk arra, hogy eleget mozogjunk, és ennek megfelelően olyan sportot, kikapcsolódást válasszunk, amely nemcsak fizikai, tetsi szinten hat, hanem a lelki feszültség oldását is segíti. Természetesen mindenkinek más-más jelenti a kikapcsolódást, a lazítást. Sokan az úszásban, labdajátékokban, a jógában, a téli sportok örömeiben, mások esetleg meditálásban találják meg a szükséges oldódást.


Őrizzük meg egyensúlyunkat


Keressük a lehetőségeket az élet örömeinek megtapasztalására, hiszen az energiákat életünk egészére kaptuk, s okosan, mértékletesen kell gazdálkodnunk velük. Az egyszerre, hirtelen felemésztett életenergia (csi) pótlása, valamint a kibillent lelki egyensúly visszaszerzése időigényes és hosszú folyamat, bizonytalan eredménnyel! Figyeljünk magunkra, hogy meg tudjuk őrizni azt a finom testi-lelki egyensúlyt, amely életenergiáink megtartásához, egészségünk megőrzéséhez szükséges. Ne feledjük:


„A legjobb orvosság az ember számára az ember maga. A legnagyszerűbb gyógymód a szeretet.” (Paracelsus)

2011. júl. 26. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:

Számoljuk fel az álmatlan éjszakákat! Hogyan kerüljük el a rossz álmot és mi a jó alvás titka? Íme öt javaslat arra az esetre, ha éjszakánként gyakran fel kell kelnie, vagy nehezen tud elaludni.


Egy kiadós alvás során nemcsak testünk pihen, de szellemileg is feltöltődünk. Állatokon végzett kísérletek alapján az alvás javítja a tanulási képességet és a memóriát. Egy 2009 tavaszán az Egyesült Államokban megjelent egyetemi tanulmány szerint az alvásnak fontos szerepe van abban is, hogy az agy ki tudja dobni a hasztalannak ítélt ún. „mentális hulladékot”.



Mit nevezünk álmatlanságnak?


Krónikus álmatlanságról beszélhetünk, ha egy háromhetes időszakban az éjszakák több mint felén nem tud rendesen aludni; ez jelentheti, hogy nehezen alszik el, az éjszaka folyamán többször felébred és/vagy reggel nem érzi magát elég kipihentnek. Mivel akár hónapokon vagy éveken át is szenvedhetünk alvászavartól, hasonló problémák felmerülésekor forduljon háziorvosához!


Ennél sokkal gyakoribbak az általában nőket érintő, pár napig, legfeljebb néhány hétig tartó álmatlan időszakok.


Habár különbözőek vagyunk, a felnőtteknek átlagosan naponta 7-9 óra alvásra van szüksége. Próbálja ki az alábbi öt javaslatot, hogy legyőzze az álmatlan éjszakákat!



Öt javaslat az álmatlan éjszakák leküzdésére


1. Válasszon egy alvást segítő lefekvés előtti innivalót! A koffein tartalmú italok jó kezdőlöketet adhat reggel, de ha este isszuk, akkor éberek leszünk és nehezebben kerülünk a mélyalvás állapotába. Ugyan az alkoholtól is elálmosodhatunk, viszont nagyban befolyásolhatja az alvás minőségét vagy folyamatosságát. Alkohol helyett inkább igyon valamilyen meleg tejből készült innivalót és máris álmos lesz!



2. Egy aktívan töltött nap előre felkészíti az alvásra. Nyilvánvaló, hogy egy kiadós sétát követően jobban fog aludni, emellett a rendszeres testmozgás is segít szervezetének a stressz leküzdésében, hogy éjszakái nyugodtabban teljenek.



3. Vigyen rendszert az életébe! A kisbabák esetében az esti fürdő és a tej az alapja az elalvás előtti rendszernek; viszont a felnőttek szervezete is hasonlóan reagál! A reggeli tusolás helyett vegyen egy nyugtató esti fürdőt, valamint próbáljon minden este nagyjából ugyanakkor lefeküdni, így szervezetét is rendszerhez szoktatja.



4. Vezessen be olyan módszereket, amelyek segítenek elaludni! Senki sem tud kikapcsolódni, ha a munkája vagy az elvégzendő házimunka miatt aggódik. Inkább olvasson, vagy hallgasson rádiót, így nem azon fog rágódni, hogy mit kell még holnap megcsinálnia! Mindenkinek önmagának kell kitapasztalnia, hogy számára mi működik: egy magazin lapozgatása vagy egy izgalmas regény olvasása, netán halk zene vagy egy rádióbeszélgetés hallgatása.



5. Feküdjön kényelmesen! Semmi sem rosszabb, mint folyton forgolódni és kényelmetlen pózban aludni. Használjon párnákat, hogy megtalálja a megfelelő pózt! Például, ha szeret az oldalán feküdni, tegyen egy párnát a felül lévő térde alá, így dereka nem fog elfordulni. Meglepő lehet, hogy egy V-alakú párna mennyire kényelmes tud lenni.



Hasznos tipp:


Tisztítsa meg gondolatait mielőtt aludni menne! Azokban az esti órákban, amelyek a kikapcsolódáshoz szükségesek, már ne dolgozzon, és ne küldjön e-maileket! Határozzon meg egy időpontot (például este 10 óra) ameddig be kell fejeznie a mindennapi teendőit. Mindent, ami ezután jut az eszébe, jegyezzen fel egy papírra, amit reggel újra elővehet! Ez segít létrehozni egy kis “üzemszünetet”, hogy minden zavaró gondolatot kizárjon.

2011. júl. 26. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:

Mi okozhat alvászavart?


Az alvászavarok leggyakoribb formájának, az álmatlanságnak számos oka lehet, ezek közül leggyakoribbak közvetlen környezetünkben keresendők. Az alvászavarok 75%-ának hátterében ugyanis környezeti és lelki tényezők állnak:


* lelki megterhelések: fokozott magánéleti, vagy munkahelyi stressz, megoldatlan problémák, az élethelyzet változásai, a jövőtől való szorongás

* életvitel: késő esti étkezés, túlzott alkoholfogyasztás, serkentő hatású italok (kávé, fekete tea, stb.), a lefekvés előtti tevékenység típusa

* megváltozott napi ritmus: például munkahelyváltás, munkanélkülivé válás, vagy időskorban nyugdíjazás, vagy akár a családi munkamegosztás terheinek változása miatt

* a megszokott kerékvágásból kizökkent alvásritmus: mely adódhat több műszakos munkabeosztásból, vagy akár távoli, kontinenseken átívelő utazásból

* alváskörnyezet: kedvezőtlen zaj-, és fényviszonyok, túl meleg, vagy túl hideg, vagy levegőtlen hálószoba, kényelmetlen fekhely


Álmatlanságot okozhatnak továbbá:


Bizonyos testi betegségek

A fájdalommal járó betegségek elrabolhatják az éjszaka nyugalmát. Ugyanígy számos más szervi megbetegedés, például cukorbaj, mozgásszervi, pajzsmirigy, vagy szívbetegségek is megzavarhatják az alvás normális ritmusát.

Az alvászavar egy speciális formája az ún. alvási apnoe: ilyenkor az éjszaka folyamán többször is előfordul légzéskimaradás anélkül, hogy az érintettek ebből bármit is észlelnének. Azonban az átaludt éjszaka ellenére másnap fáradtnak, kimerültnek érzik magukat.

Ha testi betegség okozza az alvászavart, mindenképpen orvoshoz kell fordulni a betegség kivizsgálása és a megfelelő kezelés megkezdése céljából.


Lelki betegségek

Számos lelki betegség, például a depresszió, a szorongás, vagy egyéb pszichés kórképek is alvászavarral járhatnak együtt. Ilyenkor is tanácsos orvoshoz fordulni a megfelelő terápia megválasztása miatt.


Egyéb krónikus betegségek

A krónikus betegségek közül leggyakrabban a fülzúgás (tinnitus) társul alvászavarral, de a légzőszervek megbetegedései, az agyi érelmeszesedés, a rosszindulatú daganatos betegségek is hasonló következményekkel járnak.


Egyes gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek ismert mellékhatása az alvászavar. Ezért – különösen rendszeres gyógyszerszedés esetén – tanácsos az alvászavart a kezelőorvossal megbeszélni.

2011. júl. 26. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:

Alvászavar kezelése



Az alvászavarok, azaz az inszomniák legtöbbször megelőzhetőek, ha sikerül azonosítani a problémát, ami kialakítja és tenni is ellene.


Az alvászavarok kialakulásának igen változatos okai lehetnek, pl. az olyan egészségügyi panaszok, mint a depresszió, vagy a nem megfelelő életvitel vagy a túlzott koffeinfogyasztás. Ugyanakkor, ha a fennálló, az inszomniával összefüggő egészségügyi panaszok kezelése, vagy az életmódbeli változások nem segítenek, a szakorvos más eljárásokat is javasolhat még a probléma megoldására.


Házilag is kezelhető az inszomnia, mert szerencsére a legtöbb alvászavar egyszerűen is megoldható:


-Ne majszoljunk késő éjszaka semmiféle nassolnivalót, és kerüljük ilyenkor a nehéz vacsorákat is – egyes szakemberek szerint 3 órával lefekvés előtt már nem ajánlatos enni. Ebédre a legcélszerűbb könnyű, proteinben gazdag, szénhidrátban szegény ételt választani. Ez meggátolja, hogy délután álmosnak érezzük magunkat és így a délutáni alvás vágya is jóval csekélyebb lesz. A jelenség magyarázata az, hogy a a proteinek növelik az éberséget, míg a szénhidrátoktól nyugodtabbnak és álmosabbnak érezzük magunkat. Ennek megfelelően a vacsora nyugodtan tartalmazhat már szénhidrátokat, hiszen így a lefekvés közeledtével mi magunk is álmosabbnak érezhetjük magunkat.



-A testmozgás szinte mindenféle egészségügyi panasz esetén jól alkalmazható. Még a legalacsonyabb mértékű testgyakorlás is nagy hatékonysággal oldja a stresszt és a mozgás során olyan természetes stimulánsokat is kiválasztunk, amelyek csökkentik az olyan külső ajzószerek használatát, mint amilyen, pl. a koffein. A rendszeres testmozgás segít beállítani a megfelelő alvás-ébrenlét ciklusunkat és késő este így inkább érezzük magunkat álmosnak. Az esti, alváshoz közeli időpontban azonban már nem javasolt a testedzés.


-A hálószoba, és főleg az ágy használata más tevékenységre, mint az alvás – és az intim együttlét - kifejezetten kerülendő. Akkor feküdjünk csak az ágyba, amikor valóban aludni akarunk, és akkor keljünk fel, amikor tényleg fel akarunk kelni. Más esetben a testünk helytelen jelzéseket kaphat arra vonatkozóan, hogy alvási, vagy ébrenléti ciklus következik-e. Ha éjszaka felriadva nem vagyunk képesek fél órán belül visszaaludni, akkor érdemes felkelni és olvasni, míg újra nem érezzük magunkat álmosnak.



-Alakítsunk ki rutinszerű szokásokat, amelyek azt üzenik a testünknek, hogy lassan közeleg a lefekvés ideje. Lehet ez az esti fürdés, vagy egy pohár meleg tej elfogyasztása, de az emberek többsége szex után is ellazulva érzi magát, így az is megfelelő lehet, sőt a relaxációs gyakorlatokat is érdemes számításba venni.


-Kerüljük késő este az alkoholfogyasztást.


-Amennyiben az inszomnia semmilyen módon nem akar eltűnni az életünkből, vezessünk naplót az álmatlanságunkról, az nagyon nagy segítséget jelent a megfelelő diagnózis felállításában.

2011. júl. 26. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 anonim ***** válasza:

Felgyorsult világunkban az elégtelen alvás, az alvás-ébrenlét súlyos zavarainak megelőzése, következményeinek kiküszöbölése kemény kérdéseket tesz fel az orvostudománynak. Ezek a gondok vezettek a speciális alvásklinikák, ambulanciák és laboratóriumok kialakításához, egy új orvosi szakma megteremtéséhez.


A foglalkozások, a mind magasabb teljesítményigény alapkövetelménnyé teszik a megfelelő pihentető alvás biztosítását. Ezek a gondok vezettek az e kérdésekkel speciálisan foglalkozó alvásklinikák, laboratóriumok tömeges szervezéséhez és egy új tudományág, az alvás-ébrenlét zavarok gyakorlati megoldását célzó alvásmedicina kialakulásához.


Alvásunk az A fokozódó stressz, a felgyorsult közlekedés, a több műszakkal kombinált speciális teljesítményt igénylő ébrenléttel azonos értékű, azzal szoros funkcionális kapcsolatban lévő összzetett pszichobiológiai folyamat, szellemi működésünk, biológiai szabályozásunk minden szintje folyamatosan zajlik az ébrenlét és alvás ritmikus váltakozása során. A Föld forgásával változó helyi fény-sötétség és környezeti viszonyok hosszú tanulási folyamat eredményeképpen alakítják ki életünkben az ébrenlétünk és alvásperiódusunk váltakozását szabályozó biológiai óránkat. E biológiai óra helye az agyalapon, látóidegünk kereszteződése előtt található. Közvetlen szabályozásában a környező fényviszonyok mellett a tobozmirigyben termelődő melatonin játszik vezető szerepet. Ez a biológiai óra szorítja közel 24 órás korlátok közé az úgynevezett homeosztatikus szabályozást, ami az agy számára a teljes regenerációt jelentő alvásmennyiség biztosítását, az ébrenléti működésével párhuzamosan felszaporodó anyagok (pl. adenosis) eltávolítását jelenti. Alvásunk ciklusos szerkezete is tükrözi az alvás alapfunkcióját: első harmada a mély, lassú hullámú alvás és a regenerációt segítő szomatotrop hormon, utolsó harmada már a másnapra való felkészülés (adrenalin, szimpatikus idegrendszeri aktivitás fokozódása, gondolkodási programokat elrendező álomfázis) jegyében telik.


Alvásigényünk életünk során jelentősen csökken. A kisiskolások 8-10 óra igénye 60 év felett már 5-6 órára csökken. Az alvásigényt emellett az aktuális szellemi teljesítmény is befolyásolja. Az alvásban számos olyan folyamat zajlik, melynek hiánya súlyos és tartós kóros következményekkel jár memóriánkban, figyelmünkben, különösen a homloklebeny működését érintő összetett kivitelező funkciókban, alkalmazkodóképességünkben. Extrém hiány vagy zavar az ébrenlétünket váratlanul áttörő, ezért igen balesetveszélyes alvásrohamok, elalvások képében nyilvánulhat meg. Különösen azon – főleg középkorú férfiaknál jelentkező – kóros állapotokban, amikor az alvásfolyamatot a garat ismételt és átmeneti elzáródása szakítja meg, a nehezen kezelhető magas vérnyomás, az agy és a szív vérellátási zavarainak rizikója növekszik közel harmincszorosára.


Gyakorlati szempontból alapvetően fontos, hogy az adott alvászavar mióta áll fenn. Ha alvásunk vagy ébrenlétünk több mint egy hónapja rendellenes, keressünk fel panaszainkat megfelelően értelmezni képes, alvásambulancián dolgozó szakembert.

Rövid, átmeneti alvászavar és ismert ok (időzónaváltás, stressz, családi, munkahelyi konfliktus, testi betegség, fájdalom) esetén az alváshigiénés szabályok szigorú betartása rövid hatású altatószer átmeneti alkalmazása, az ok elhárítása vagy annak megfelelő protokoll mentén történő megoldása – autogén tréning szorongás esetén, koronterápia és melatonin megfelelő kombinációban történő alkalmazása időzónaváltás esetén, az alapbetegség meggyógyítása, fájdalomcsillapítás – sikeres lehet.


Krónikus alvás-ébrenlét zavar azonban első lépésként az ok (vagy okok) kiderítését igényli. Ezért szükséges, hogy szakember megfelelő kórelőzmény és nemegyszer házastárstól, családtagtól nyert adatok birtokában (az alvó nincs tudatában sok olyan jelnek, ami az alapbetegségre nagyon jellemző lehet: horkolás, beszéd, mozgás), megfelelő, általában rövid időt és igen ritkán kórházi kezelést igénylő vizsgálatok elvégzése után megtalálja az okot, és javaslatot tegyen az eredményes megoldásra. E vizsgálatok speciális része egy éjszakát vagy egy nappalt igénylő alváslaboratóriumi megfigyelés lehet. Nemegyszer az alvásmonitorozó műszert a páciens haza is viheti. Fontos, hogy egy ilyen út bejárása nélkül esély sincs a gyógyulásra, a nem megfelelő terápia (leggyakrabban gyógyszeres kezelés) káros következményeivel terhelődik (gyógyszermegszokás, utóhatás stb.), és előbb-utóbb a beteg életének egyik központi megoldatlan problémájává súlyosbodik. Hazánkban is kialakul az alváslaboratóriumok hálózatának rendszere. E hálózat részletei megismerhetők a www.alvascentrum.hu weboldalon.

2011. júl. 26. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/27 anonim ***** válasza:

Természetes Altatószerek

Ha semmiképp sem tudunk elaludni akkor ne forgolódjunk az ágyban álmatlanul hanem olvassunk egy kicsit vagy nézzünk tévét, igy nagyobb az esélye annak, hogy elálmosodunk.


1. Recept:


* galagonyavirág 25 gramm,

* macskagyökér 25 gramm,

* komló 25 gramm,

* citromfû 10 gramm,

* édeskömény 15 gramm,


A tea elkészítése: A keverékbõl forrázzunk le 2 dl vízzel 1 evõkanálnyit. 20 perc áztatás után szûrjük le.

Naponta 2-3-szor igyunk étkezés után, édesítve. Ezek a gyógynövények a legerõsebb nyugtató és altató hatással rendelkeznek. Ezért akik aluszékonynak érzik magukat a fenti adagolás esetén, csak 1 teáskanálnyi keveréket használjanak. Azoknak viszont, akik korábban rendszeresen szedtek szintetikus nyugtatókat és szervezetûk már hozzászokott azokhoz, a gyógynövénykúra elején lehet, hogy kissé magasabb adagra lesz szükségük.

Alvászavarok esetén hatásos ez a tea keverék, lefekvés elõtt fél órával igyunk meg egy evõkanálnyi mennyiséggel készült teát, ezt az adagot szükség esetén lehet emelni 2-3 evõkanálig.

Jó tudnunk azt is, hogy a citromfüvet önmagában is alkalmazhatjuk altatóként. Csökkenti a félelmet, a feszültséget, meg könnyíti a napi stressz feldolgozását. A tea édeskömény összetevõje elsõsorban azoknak hasznos, akik rossz emésztésük okozta puffadás miatt nyomást éreznek szívük táján, és emellett szapora szívdobogás és szorongás is fel lép.

2.Recept:


* szurokfû 60 gramm,

* citromfû 10 gramm,

* levendulavirág 30 gramm,


A teák elkészítése: 1 teáskanálnyi mennyiséget leforrázzunk 2 dl vízzel. Naponta kétszer, délelõtt és délután fogyasszuk. Ezek a teakeverékek legalább 2-3 hetes kúraszerû használat esetén fejtik ki hatásukat......


3. Recept:


* bazsalikom 40 gramm,

* rozmaring 30 gramm,

* majoránna 30 gramm,


.....A felsorolt gyógynövények hatásmechanizmusa a kõvetkezõ: megemelik az ingerküszöböt, mely a külsõ és belsõ ingerek továbbításához az idegrostokban, idegsejtekben szükséges. Így a kellemetlen ingerek nehezebben érik az agykérget. Nehezebben tudatosulnak ezáltal csökken a szorongás, a feszültség érzése........


4. Recept:


* kálmosgyökér 50 gramm,

* fehér árvacsalánvirág 30 gramm,

* szurokfû 20 gramm,


.......Ha valaki szeretne leszokni a szintetikus nyugtatókról, a gyógynövények ebben nagy segítséget nyújtanak. A tablettákat csak fokozatosan szabad elhagyni úgy, hogy mellé kúraszerûen elkezdi a beteg a gyógyteáikat fogyasztani. Ez a folyamat legalább 5 hétig tartson, nagyon lassan, apró lépésekben szabad haladni, különösen évek óta tartó gyógyszerhasználat esetén. Súlyosabb lel ki zavar esetén feltétlenül kérdezzük meg a gyógyszert felíró orvos véleményét is.


A hagyományos orvostudomány szerint az alvászavar jelensége nem vezethető vissza semmilyen testi betegségre. Az alvászavar mögött legtöbbször az áll, hogy az érintett nem képes úrrá lenni mindennapi problémáin, és esténként nem zárja le magában a napközben történteket. Az átvirrasztott éjszakák réme kétszer annyi nőt fenyeget, mint férfit.

Alvászavar – nemcsak álmatlanság

A normális alvás során öt-hat, átlagosan 90 percig tartó ciklus ismétlődik. Egy-egy ciklus négy stádiumból – szendergés, felszínes, közepes és mély alvás – és az úgynevezett REM-sza­kaszból áll. Utóbbit a gyors szemmozgáson kívül (rapid eye movement) az álom és bizonyos vegetatív tünetek, pulzus- és légzésváltozások jellemzik. Átla­gosan 7,5 órát alszunk, bár nagyok az egyéni és életkorbeli ingadozások. A népesség 10–15 %-át kínzó alvászavarok közé nemcsak az álmatlanság (in­somnia) tartozik, hanem számos más elalvási, átalvási és ébredési probléma. Van szubjektív formája is, például a rémálom. Az obstruktív alvási apnoéban óránként több mint öt alkalommal lép fel légzéskimaradás, amely súlyos, krónikus oxigénhiányos állapothoz vezethet. A narkolepsziások egyik pilla­natról a másikra néhány percig tartó mély álomba zuhannak. Külső tényezők is megzavarhatják az alvást, mint például a normális alvás–ébrenlétet (diur­nalis ritmust) megszakító éjszakai munka vagy a jetlag, a több időzónát átívelő utazás esetében. Számos betegség kísérő tünete az alvászavar; a depresszi­ósok 90 %-ánál fordul elő. A túlzott alkoholfogyasztás, valamint bizonyos gyógyszerek, például a magas vérnyomás elleniek, illetve a hormonkészít­mények is alvászavart okozhatnak. A nők hormonszint-ingadozásuk, valamint a férfiakét meghaladó terhe­lésük miatt veszélyeztetettebbek.

Alvászavar menstruáció előtti napokon

… és első napjaiban a nők többsége a hormonváltozások hatására sokkal nyugtalanabbul alszik, ami az álomtevékenység fokozódásához vezet. Ezenkívül gyakrabban riadnak fel éjszaka, alvásigényük pedig lényegesen megnő. Mindez arra utal, hogy a szervezet különösen rosszul éli meg ezeket a napokat, és több regenerálódásra van szüksége, mint egyébként. Annak ellenére, hogy a modern életstílusnak köszönhetően a nők egyáltalán nincsenek tekintettel szervezetük természetes ritmusára, és még a menstruáció előtt sem vesznek vissza a tempóból, testük az elmúlt évezredek életritmusa szerint működik. A havi vérzés utolsó napjaiban az alvást és az alvásigényt érintő változások általában alábbhagynak.

Alvászavar terhesség kezdetekor

… nagymértékben megnő az igény a pihenésre és az alvásra, mintha a szervezet bölcs előrelátásában fel akarna készülni a szülést követő kimerítő éjszakákra. Ha a terhes nő nem tudja kielégíteni egyre fokozódó alvásigényét, problémája előbb vagy utóbb súlyossá válik.

Ha a helyzetet még félelem és szorongás is súlyosbítja, az újabb alvási nehézségekhez vezet. Mivel az így keletkező alvásproblémák nemcsak a kismamára, hanem a magzatra is rossz hatással vannak, rendkívül fontos lenne, hogy felderítsék és megszüntessék a háttérben meghúzódó okokat.

Tudományos kutatások bizonyítják, hogy a növekedési hormon csak éjszaka termelődik, ezért az ember is csak alvás közben növekszik és regenerálódik. Az elegendő és jó alvás ezért kétszeresen is fontos a terhesség alatt, amikor minden a növekedésről, a fejlődésről szól.

Alvászavar szülés előtt és után

Minél inkább közeledünk a szülés időpontjához, az alvásproblémák annál súlyosabbá válnak. Míg a test számára oly fontos mélyalvás-szakaszok csökkennek, az éjszakai felébredés egyre gyakoribbá válik, a has növekedésével pedig nehezebb kényelmes testhelyzetet találni. Akárcsak a terhesség alatt jelentkező többi probléma, az alvással kapcsolatos panaszok is enyhülnek, ha a leendő anyuka, valamint a magzat nagyobb odafigyelést és több gondoskodást kap. A változás a baba mozgásán is nyomon követhető, akit kellő odafigyeléssel már az anyaméhben is meg lehet nyugtatni.

A szülést követően ezek a problémák valamelyest javulnak, de csak azért, hogy újabb, a baba ellátásával kapcsolatos nehézségeknek adjanak teret. A szoptatás például rendkívül fontos a gyermek egészsége szempontjából, az anya számára azonban kifejezetten fárasztó. Állítólag olyan nagy fizikai megterhelést jelent, mintha építőmunkás lenne. A szoptató anyukának több nyugalomra, alvásra és regenerálódásra van szüksége, s ha ezt nem kapja meg, a keletkező fáradtság és kimerültség nemhogy elősegíti, hanem inkább megakadályozza az alvásban.

Az anya alvásának ritmusát leginkább a manapság oly divatos, a baba éhségéhez igazodó szoptatási módszer zavarhatja meg. Rosszabb esetben a baba olyan gyakran követelheti az etetést, hogy az anya még egy, a REM-szakaszhoz szükséges másfél órás ciklust sem tud végigaludni. Ha a REM-alvás több éjszaka is kimarad, az anya ugyanabba a helyzetbe kerül, mint azok a kísérleti személyek, akiket megakadályoztak az álmodásban. Legkésőbb hat REM-alvás nélküli éjszakát követően az elnyomott álomképek olyan nagy erővel tódulnak fel, hogy már éber tudatállapotban is megjelennek. A pszichiáterek ilyenkor már hallucinációról és az úgynevezett gyermekágyi pszichózisról beszélnek.

A szoptatás közben jelentkező pszichózis semmi esetre sem kezelhető az álomképeket elnyomó gyógyszerekkel, ilyenkor csak egy kiadós éjszakai alvás segíthet. A gyógyszeres kezelés azonnal megakadályozná a további szoptatást!

Alvászavarok és a menopauza

… beköszöntével a test hanyatlásának az alvás profiljában is tanúi lehetünk, míg a férfiaknál ez a folyamat az élet derekán kezdődik. Éjszaka csökken a hosszú alvásszakaszok száma, helyükbe éber szakaszok lépnek.

Alvázavar oka lehet a túlterheltség, stressz

Az emberek többségének olyan stresszesek a napjai, hogy már nem képesek ellazultan nyugovóra térni. A napközben érzett nyomás este is rájuk nehezül, mert nem tudták elintézni feladataikat, vagy mert gondok kínozzák őket. Ehhez jön még a félelem a holnaptól, amelyet általában szintén sötétnek, reménytelennek látnak.

Szorongás, félelem és alvászavar

A félelem érzése és testi tünetei megakadályozzák az ellazulást, ami az elalvás egyik elengedhetetlen feltétele. A probléma úgynevezett elengedő gyakorlatokkal oldható meg, a legfontosabb azonban az, hogy minél előbb úrrá legyünk félelmeinken.

Az alvászavarok hátterében az élettől való menekülés is állhat. Az érintettek napközben csigaházukba bújnak, takaréklángon égnek, kímélik magukat, és nem képesek semmit sem kezdeni az életükkel - a kialvatlanságra hivatkozva.

Ágy-fóbia mint az alvászavar oka

Idővel már a hálószobába való belépés is nyugtalanságot, idegességet, szorongást és teljesítménykényszert vált ki az érintettből.

Az alvászavarok gyermekkori gyökerei

Rendkívül sok páciens számolt be arról, hogy szülei túlságosan is nagy szerepet tulajdonítottak az alvásnak, ami gyakran odáig fajult, hogy gyermekük valamennyi kudarcát és sikertelenségét a rossz alvással magyarázták. Ezek a szülők viselkedésükkel nagyban hozzájárultak a helyzet súlyosbodásához.

Az állandó, szorongással teli önmegfigyelés, hogy sikerül-e eleget aludnunk, meggátolja a zökkenőmentes elalvást. Ha attól félünk, hogy nem alszunk eleget, valóban nem fogunk tudni elaludni és egyre gyakrabban kudarcot vallunk feladataink megoldásában is.

Sigmund Freud megoldása az alvászavar jelenségére

Freud, az álomfejtés atyja szerint különböző ösztöneink azok, amelyek újra és újra feszültséget hoznak életünkbe, és megakadályozzák, hogy végre a nyugalom állapotába kerüljünk. Az alvás és a pihenés tehát csak akkor lehetséges, ha kielégítettük ösztöneinket. A beteljesületlen ösztönök nem hagynak nyugodni, és elűzik az alváshoz elengedhetetlen nyugalmat. Ösztöneink kielégítése tehát az alvás egyik legfontosabb előfeltétele.

Kutatások kimutatták, hogy a zöld saláták ópiumhoz hasonló anyagokat tartalmaznak ami nyugtatóan hat a vegetatív idegrendszerre és segíti a jó alvást. Meg kell még említeni, hogy a spagettinek, az avokádónak és a banánnak is altató hatása van.

A táplálkozástudomány megállapította, hogy a szénhidrátban gazdag élelmiszerek nyugtató hatással bírnak, mig egy fehérjében gazdag reggeli felélénkíti a testet és a szellemet.

Alvászavar ellen:

- egy pohár langyos, mézes tej elfogyasztása lefelkvés elött

- padlizsán, borsó, paradicsom és datolya fogyasztása

- paradicsomos spagetti vacsorára való elfogyasztása

- avokádó fogyasztása az idegesség és az álmatlanság ellen, amit a gyümölcs magas B - vitamintalmának és a többszörösen telített zsírsavainak tulajdonítható

- teljes kiőrlésü kenyér és a müzli a bennük lévő B - vitamin miatt ami pozitivan hat az agyra és az idegrendszerre

- saláta hidegen sajtolt olajjal

2011. júl. 26. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
Az alvászavarok gyógyításában segíthet a kinezilogia,természetgyogyászat,homeopátia,refleoxlógia,meditáció,jóga,egyéb alternatív gyógymódok.
2011. júl. 26. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!