Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » A fenilketonuria örökletes...

A fenilketonuria örökletes betegség vagy lehet szerzett is?

Figyelt kérdés

2022. aug. 28. 06:08
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem lehet szerzett, mert genetikai betegség. Recesszíven öröklődik, tehát akkor lesz beteg a gyerek, ha mindkét szülőtől hibás gént örökölt. A hordozók egészségesek.
2022. aug. 28. 06:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Kedves 1.!


Nagyon köszönöm a hasznos infót; tanultam valamit arról, ki is vagyok, ugyanis nekem is fenilem van.


Ha recesszív, az azt jelenti, hogy akkor lappangott nagyszülőkben esetleg vagy déd, esetleg ükszülőkben, és egyáltalán nem biztos, hogy bármelyikük is beteg volt. Jól értem?

Ha a recesszív elv működik itt, akkor az azt jelenti, hogy elég lett volna 1 helyről "jó géneket" örökölnöm, nem lett volna ilyen gondom; más irányból pedig mind a 2 szülőmben volt egy ilyen gén, aminek a kereszteződése által 25% volt az esélyem arra, hogy én feniles leszek (nem tudok róla, hogy bármelyiküknek is lett volna gondja, mai azt jelenti, hogy az állományuk (Jó;Rossz)X(Jó;Rossz) ).

2022. aug. 28. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
2: Igen, pontosan így van. Itthon 1975 óta szűrik az újszülöttöket. Ha olyan társat találsz, aki nem beteg és nem is hordozó, akkor egészséges gyerekeitek lehetnek.
2022. aug. 28. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!