Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Emetofóbiát, majd ebből...

Emetofóbiát, majd ebből kialakuló pánikbetegséget küzdötte már le valaki? Ha igen, hogyan?

Figyelt kérdés
Gyerekkorom óta bennem van az emetofóbia , de csak 2 éve erősödött meg. Ha valaki hány mellettem ( NEM betegség miatt) akkor nem undorodok, ha arról van szó , hogy egy jóbarátom berúgott és összehányta mondjuk a wc-met, még azt is összetakarítom. Egyszerűen csak én bem akarok hányni. A hasmenéstől is félek, mert járhat hányással. Emiatt a fóbiára rá 3 hónapra kijött a pánik. Mára már egyedül sem merek lenni SÖTÉTBEN, azaz ha az utcán sötét van. Tehát , ha jön az este, és lefekvésre készülök akkor jön ki leginkább a pánik és átlag egy óráig tart. Majd az ezt követ órában gombóc a torokban és nem tudok büfizni, majd gyomorsav, majd vége , szóval röpke 2 és fél órát vesz átlag igénybe ez az egész hülyeség. Néha a végtagjaim és a szám is lezsibbad., mikor pánikolok. Többször gondoltam ,hogy ledugom az ujjam a torkomon,hogy megkönnyebbüljek. Egyszerre érzem magam gyenge sz*rnak és valahol erősnek is , hogy kezeletlenül 2 éve élek vele. Egyébként erről nehéz beszélni, 2 jóbarátom és a párom is tudják, Anyu meg a napokban jött rá , hogy mi válthatta ki a pánikot. Mind megértenek. Uhh ez hosszúra sikerült bocsi. Köszönöm a válaszokat előre is.

2016. febr. 26. 21:41
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Kedves Kérdező!


Ugyan emetofóbiám nem volt, de én is irtóztam mindig a hányástól. :)

Amiben viszont talán segíteni tudok, az a pánik rohamok leküzdése, ugyanis elég sokáig érintett voltam e betegségben.

A pánik rohamok háttere, hogy agyunk tévesen értékeli ki az adott helyzetet, túlzóan veszélyesnek tart valamit, amitől nem is kellene annyira tartanunk. Ez tulajdonképpen egy érzés, aminek normál esetben az lenne a szerepe, hogy megvédjen bennünket valami rossz következménytől. Ha viszont indokolatlanul félünk valamitől, vagy eltúlozzuk valaminek a jelentőségét, akkor a képzeletünk, képzelgéseink járatják velünk a bolondját. A saját képzeletünk tesz tönkre bennünket, mert ilyenkor alapvetően nincs semmi, ami veszélyes lenne számunkra, csak saját magunk, azaz az ijedtségre adott válaszunk!

Hadd idézzem ezzel kapcsolatban Garfieldot, a népszerű képregény figurát: "A kísértetek nem bántanak, csak elérik azt, hogy magadtól sérülj meg!"

Vagyis a pánikból való kijutás ellenszere az, ha egyszerűen nem ijedünk meg! Az én pánikbetegségemben is az volt a fordulópont, amikor rájöttem, hogy nem következett be az, amitől féltem. Ez után már felbátorodtam, és azt mondtam: "Gyere pánik, nem félek tőled, mert úgysem tudsz velem semmi rosszat csinálni!" És csodák-csodája, egy darabig még erősödött a roham, majd szépen lecsengett, míg végül teljesen el nem múlt.


Többnyire az a baj, hogy jobban félünk a dolgoktól, mint amit azok a valóságban okoznak!


Bátorításként egy Spurgeon idézet: "A halál semmi a halálfélelemhez képest."


Ezen kívül pedig ajánlom neked Zsiga Attila remek előadást a témáról, aminek az a címe, hogy "Tényleg jobb félni, mint megijedni?":


[link]


Kívánom, hogy Te is rúgd le magadról ezt az élősködőt, ahogy én is megtettem, és kezdj el élni! ;-)

2016. febr. 28. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim válasza:
Szia! Nem tudom mennyire aktuális még a probléma de én is ugyan ebben a helyzetben voltam és nekem semmi nem segített abban az időszakban! De mára már szinte teljesen elmúllott! Nekem az idő mindent rendbe hozott
2019. aug. 24. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Szia! Meg van még, de nagyon minimalizálódott. Épp babát várok, annyira nem érdekel már a hányinger. Akkoriban napi 4 roham volt, mára már havi 1 van :) Orvos ,gyógyszer, kábszer nélkül :)
2019. szept. 12. 20:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!