Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Mennyire veszélyes a kanyaró?...

Mészárospéter kérdése:

Mennyire veszélyes a kanyaró? Vagyis mennyire nagy az esély rá hogy lesz valami szövődménye?

Figyelt kérdés
Értelmes válaszokat adjatok

2017. márc. 21. 18:58
 1/1 anonim ***** válasza:

A wikipédiából:

Komplikációk


Míg a betegek többsége semmilyen komplikációt nem tapasztal, addig az esetek 20–30%-ában különböző komplikációk lépnek fel. A leggyakoribb komplikációk a hasmenés (8%), a középfülgyulladás (7%), és a tüdőgyulladás (6%).[3] Emellett még sok más komplikáció is jelentkezhet.


Különböző adatok vannak a kanyarós betegek halálozási arányára. A Robert-Koch-Institut szerint 1:10.000 és 1:20.000 közötti,[41] a Centers for Disease Control and Prevention 1:500 és 1:1000 közé teszi.[42] A fejlődő országokban ez sokkal nagyobb, akár 25% is lehet.[15] Többnyire az agy vagy a tüdő gyulladása vezet halálhoz.

Tüdőgyulladás

Kanyaróhoz társuló tüdőgyulladásban megjelenő óriássejtek finomszöveti metszeten


A kanyaró által okozott tüdőgyulladás a hörgőcskékben megy végbe, és légzészavart okoz. Vizsgálatához röntgenfelvétel szükséges.


A vírus közvetlenül károsítja a légzőrendszer hámját, pusztítja a hámsejtek csillóit. Ezzel a baktériumok is könnyebben megfertőzik a beteget. A légzőrendszer legyengülése miatt azonban enélkül is bekövetkezhet a bakteriális fertőzés és a tüdőgyulladás.


A kanyaró által okozott tüdőgyulladásban ritkábban többmagvú óriássejtek is létrejöhetnek a léghólyagocskák falában. Ez általában kanyaróra, vagy szamárköhögésre utal, de influenza vagy diftéria is okozhatja. Ez a forma az egyébkéntis legyengült betegeknél jelentkezik, és rossz a prognózisa.

Agyvelő- és agyhártyagyulladás


Az agy és az agyhártya gyulladása kanyarós betegeknél viszonylag ritka, az esetek 0,1%-ában jelentkezik, viszont 15–20%-ban halálos. További 20–40%-ban maradandó károsodásokat okoz.[41]


Az agyvelőgyulladás a kiütések megjelenésétől számított harmadik-tizenegyedik napon kezdődhet. Hat éven felülieknél gyakoribb, mint kisgyerekeknél. Lázzal, fejfájással, nyakmerevséggel, hányással kezdődik. Tudatzavar is kialakulhat, a beteg kómába is eshet. A súlyosabb formák epilepsziás rohamokban, és más agyi zavarokban nyilvánulnak meg. Az agy-gerincvelői folyadék sejtszaporulatot és megnövekedett fehérjekoncentrációt mutat.


Immunhiányos gyerekeknél a kanyaró által okozott agyvelőgyulladás különösen súlyos formája jelentkezhet. Ez a MIBE (measles inclusion-body encephalitis). A kanyaró után egy éven belül jelenik meg, nehezen kezelhető görcsrohamokban nyilvánul meg, és rendszerint néhány hónapon belül halált okoz.[43] A diagnózist az agyból vett mintával lehet megerősíteni. Még az oltásban levő vírus is okozhatja.[44] Ezért immunhiány esetén nem szabad kanyaró ellen oltani.

Dawson-kór


A kanyaró késői komplikációi közé tartozik a Dawson-kór, azaz a szubakut szklerotizáló pánenkefalitisz vagy SSPE (subacute sclerosing panencephalitis). Az agy általános gyulladása, a myelinhüvelyek pusztulása jellemzi. Súlyos károsodásokat okoz, és ha nem ismerik fel idejében, mindig halálhoz vezet. Okai nem ismertek, de úgy látszik, hogy a mutálódott felszíni fehérjék, különösen az M-protein válthatja ki.[40][45]


A kanyaró után hónapokkal, vagy évekkel később is felléphet. A leghosszabb lappangási idő tíz év, az átlagos hét év. A lefolyás során egyre súlyosabbá válik, a betegség progresszív. Általában egy-három évig tart; ettől csak az esetek 10%-a tér el.


Három fázisa különíthető el. Az elsőt pszichés károsodások és demencia, a másodikat izomgörcsök és epilepsziás rohamok jellemzik. A harmadik szakaszban a nagyagy súlyosan károsodott. Az EEG jellegzetes mintázatot mutat; ez döntő fontosságú a betegség diagnosztizálásában.


A betegség halálos kimenetele csak az 1. fázisban előzhető meg. Megszüntetésére nincs lehetőség, de interferonnal kombinált antivírus-készítmények (pl. Ribavirin) segítségével a tünetek csökkenthetők. A gyógyszert a betegnek élete végéig szednie kell. A 2. fázis közepétől kezdve a kór minden esetben halállal végződik.


Előfordulását régebben egy millióból 5-10 esetre tették. Az újabb adatok szerint gyakorisága 1:10.000.[41][46] Az abszolút gyakoriság a kanyaró elleni védőoltások hatására az 1980-as évek óta nagy mértékben csökkent.


Az SSPE többnyire azoknál lép fel, akik kétéves koruk előtt estek át kanyarón. Mivel a gyerekek egyéves koruk előtt nem olthatók, ezért csak az átoltott környezet védheti meg őket.

További komplikációk


A kezdeti szakaszban felléphet gégegyulladás, ami rekedtséget és a nyálkahártyák duzzanatával együtt légszomjat okoz.


A szaruhártya gyulladása látótérkiesést okozhat, ahol a kieső foltok kör alakúak. A fejlődő országokban a gyerekek megvakulásának a kanyaró az egyik fő oka, különösen, ha A-vitaminhiánnyal kombinálódik.


A kanyaró járhat ezen kívül még vakbélgyulladással, vagy a nyirokcsomók általános gyulladásával. Ritkán előfordulhat szívizomgyulladás, vesegyulladás, vagy a vérlemezkék számának erőteljes csökkenése.[40]

2017. márc. 21. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!