Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Lehet sűrűn váltakozva pajzsmi...

Lehet sűrűn váltakozva pajzsmirigy alul és túl működés? Mert mindkettő jelei megvannak.

Figyelt kérdés

2018. febr. 20. 18:59
 1/4 anonim ***** válasza:
Laborértékeid milyenek? Nyaki UH? Az a döntő
2018. febr. 20. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
0%
Nem valószínű, hogy váltakozna. Ki kell vizsgáltatni.
2018. febr. 20. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

De igen, tud váltakozni. Vagyis igazából nem maga a pm működése váltakozik, de olyan, mintha...

Diagnózis szerint pm-alulműködés, ami az esetek 90-97%-ában egy autoimmun betegség következménye/velejárója. Ez a Hashimoto-szindróma. A szervezet konkrétan a saját pajzsmirigyszövete ellen termel ellenanyagot, és elkezdi pusztítani azt. A hagyományos orvoslás szerint a folyamat megállíthatatlan, tehát a vége az, hogy a teljes pajzsmirigy elpusztul. Tehát ezért van kevesebb pajzsmirigyhormon a vérben, mert az egyre kisebbedő pajzsmirigy - evidensen - már nem tud ugyanannyi pm-hormont (T4-et és T3-at) termelni, mint az eredeti, ép.


(Szokták az egészet úgy egyben Hashimoto-thyreoditis-nek is nevezni.)


Ennek a betegségnek az a sajátossága, hogy az első pár évben (akár 5-10 év is lehet) vagy csak szórványos tünetek vannak, amelyek alapján nem is gyanakodnak az orvosok pajzsmirigyre, vagy ha igen, akkor a TSH-szint még a normál tartományon belül szokott lenni. Azt a markert pedig, amelyből fény derülhetne a betegség meglétére, az aTPO-t (ez egy ellenanyag) normál TSH után nem szokták vizsgálni, pedig kellene, ugyanis ennek a szintje már sokkal hamarabb megemelkedik.


A Hashimoto jellegzetessége még, hogy az alul- és a túlműködés tünetei is megjelenhetnek, akár váltakozva, akár egy időben. Ennek az az oka, hogy ugye alapon kevesebb hormont termel a megkisebbedett pajzsmirigy, tehát alulműködéses tünetek lehetnek. Viszont amikor az immunsejtek "szétrobbantják" a pm-szövet egy-egy részét, akkor a bennük lévő pm-hormonok egyszerre kerülnek a véráramba, így átmenetileg megemelkedik a hormonszint, és így túlműködéses tünetek alakulhatnak ki.


Meg olyan is van, hogy eleinte inkább túlműködéses tünetek vannak, később inkább alulműködésesek. Szóval ez az "ezerarcú betegség".

2018. febr. 20. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
8 éve lyme kóros voltam, korán észrevettem, ki is kezelték. Mértek antiTPO-t, és valami 500-as volt. Aztán fél évre rá, már lecsökkent 50 alá. Azt mondták, ez Hasimoto, és nem múlik el, csak ha már nem lesz pajzsmirigyem. Azóta egy mérés sem volt a határérték fölött. Akkor most van Hasimotom, vagy nincs? A lyme kór is felhúzza azt az értéket. A TSH, a T3,T4 vagy rendben volt, vagy egyik, vagy másik volt határétéken. Más extra nem volt.
2018. febr. 21. 22:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!