Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Pajzsmirigy vizsgálat?

Pajzsmirigy vizsgálat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Voltam év elején egy teljes vérképen, mert megfogadtam elmegyek egyre + vizelet vizsgálatra hiszen rég voltam. Szinte minden tökéletes lett. Elküldött orvosom TSH-ra is mert vékonyka vagyok. Azonban az is teljesen jó lett. Viszont én a kis hipochonder fejemmel furcsáltam hogy nem néztek T3/T4-et. Viszont nekem azt mondta egy ismerősöm, aki volt már ilyenen, hogy azok csak "árnyalják" az eredményt, tehát ha TSH okés akkor nem működök túl/alul. Mivel szerinte a T3/T4 csupán azt mutatja meg, hogy alul/túlműködésről beszélünk-e, de mindkettő okozna eltérést a TSH értékben is. Ezért van, hogy a labor csak akkor küldene tovább. Valóban így van ez? Ja és még egy kérdésem volna. Pajzsmirigy probléma összefüggésben lehet-e látásromlással? Utóbbi 2 év alatt romlott el a szemem, családban meg nem volt ilyen gond..


Elnézést ha buta a kérdés laikus vagyok és aggódó típus:D köszönöm



2018. ápr. 4. 21:40
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem buta kérdés, sőt, neked van eszed, hogy próbálsz tájékozódni.


Az igaz, hogy az állami orvosi gyakorlatban normál TSH esetén nem vizsgálnak tovább. (Ezért nem mérnek mást ezzel egyidejűleg sem.)

Az általánosan elfogadott látásmód a hagyományos orvoslásban az, amit írtál, szóval a TSH a "szent marker", a többi csak "kiegészítő", tehát ha a TSH rendben van, akkor minden oké. Pedig ez baromira nem biztos.


A túlműködést nem tudom, abba nem ástam bele magam.

De az alulműködések 90%-a autoimmun betegség "következménye", az ún. Hashimoto-thyreoditis. Konkrétan az maga a betegség, hogy az immunrendszer megtámadja a pajzsmirigyszövetet, mert idegenként azonosítja. És ez végül a teljes pajzsmirigy pusztulásához vezet, ami mondjuk több év vagy évtized, de akkor is gáz.

Gyakran (sőt, mondhatni majdnem mindig) a Hashimoto-t nem ismerik fel az elején, mivel eleinte normál szinten marad a TSH, mást meg nem vizsgálnak, ugye... Pedig az aTPO-szint már a kezdetektől elkezd nőni. Így több hónap vagy akár több év is eltelik, mire az emelkedett TSH-szint "bekövetkezik", és akkor végre nézik a hormonszinteket is (T3 és T4), meg az ellenanyagszintet is (aTPO), utóbbi addigra már a megengedett érték sokszorosa szokott lenni.

A normál szint 0-9, ehhez képest a diagnosztizáláskor többszázas, vagy akár ezren felüli aTPO-k is szoktak lenni. (Pm-es csoportokból tudom.)

Szóval a megoldás az, hogy ha gyanús a dolog, akkor az ember szépen kifizeti privátban az aTPO-mérést, ez kb. kétezer forint. Én is nagyon bánom, hogy nem tettem meg ezt négy évvel ezelőtt, normál TSH-val, de alulműködéses tünetekkel... Tavalyra meg már az egekben volt az aTPO-m, ami ráadásul a doki szerint soha nem is fog lecsökkeni. - Csakhogy ez sem igaz, mert de, lecsökkenhet, de ebbe már nem megyek bele inkább.


A pm-alulműködés elég sok tünetet tud okozni, a Hashimoto meg főleg (minimum 30-at), és van közöttük látással kapcsolatos is, talán homályos látás, ha jól emlékszem. (Nekem ez szerencsére nincs.)

2018. ápr. 4. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a válaszod!


Azért picit megnyugodtam akkor, ha a TSH mégis csak a mérvadó érték. Az én esetemben alulműködést szinte teljesen kizárnám, mivel pont hogy vékony vagyok (bár ez nálunk ilyen családi dolog) és picit gyors ütemen élek, nem pedig alacsonyon (72-85 pulzus). Bár semmi más tünetem nincs különösebben, se menstruációs probléma, se hasmenés és társai. Valamit utána néztem és elvileg túlműködésnél való látásromlás látható tünetekkel is járna, mint pl. szemek megnagyobbodása, kipirosodása Basedow esetén. Szóval remélem tényleg nincs baj:D

2018. ápr. 4. 22:49
 3/4 anonim ***** válasza:

Szívesen.


De valamit nagyon félreértettél: pont arról írtam, hogy a TSH nem mindig jelzi, hogy gond van.


És nem akarlak megijeszteni, de:

- Én is vékony voltam mindig is. Tavaly derült ki, hogy hashi-s vagyok, ami már régebben is fennállt. De akkor is vékony voltam. Az elmúlt egy évben pedig 12 kilót híztam, pedig az emésztésem teljesen rendben van elvileg.

- A pulzusom nyugalmi állapotban 70 felett volt tinikoromtól kezdve, most már 80+, bár nekem ezt más is okozhatja, a "magas, vékony embereknél" gyakran előfordul.

- Nekem alig voltak tüneteim még a kivizsgálás előtt (2-3), és ebből is az egyik csak három hónapig állt fenn, még a gyógyszerezés előtt megszűnt magától; viszont azóta sajnos több is lett, de ezek is "hullámzóak".

- A tünetek nem "törvényszerűek" - bármikor előjöhetnek, bármikor elmúlhatnak, és bármikor visszatérhetnek. Olyan, mint a hullámvasút. Ráadásul a Hashi néha túl-, máskor meg alulműködéses tüneteket produkál.

- Lehet, hogy valakinek csak egy tünete van, legalábbis egy ideig, másoknak akár tíz-húszféle is jöhet rövid időn belül.


Szóval szerintem méress egy aTPO-t, ha legközelebb mész vérvételre; ha hamarabb nem, akkor jövő év elején, mivel évente egy labor ajánlott. :)

2018. ápr. 5. 01:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Rendben van!

Majd megnézem azért hogy mi is ez pontosan és ha észlelek tüneteket is, mindenképp elmegyek rá.

2018. ápr. 5. 06:52

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!