Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Szerintetek mitől lehet a...

Szerintetek mitől lehet a fáradtságérzés, alacsony terhelhetőség, álmosság?

Figyelt kérdés

Van pszichiáterem már 11 éve, ő diagnosztizált nálam szkizoaffektív zavart, szorongást, társasági izolációt, de van, amire ő sem tudja a választ, ezért fordulok most olyan emberekhez, akik talán átéltek már hasonlót.

Nyáron napközben is előfordult, hogy rövid időre le kellett tennem a fejem, mert lehanyatlott az álmosságtól. Rövid ideig tartó munka után is meg kellett állnom, mert kifulladtam.

Ami viszont még érdekesebb, hogy különösen napközben reggel hét óra és délután egy között alig bírtam létezni a fáradtságtól. Ez odáig fajult, hogy ültem az íróasztalomnál és arra lettem figyelmes, hogy fejemet nem bírom tartani, esik le és nem tudom kontrollálni, a szemem is csukódik le. Az ujjaimmal próbáltam kifeszíteni a szememet, hogy nyitva maradjon, föl is álltam, járkáltam, de akkor is folytatódott. Úgy kell elképzelni, mintha mindig egy kicsit lejjebb esne a fejem. Ez általában a reggeli órákban történik, délután szinte soha. Ha alszom legalább délig, akkor nincs ilyen gond, de ha reggel hatkor kelek, akkor mindig fennáll ez a probléma. Délután szinte sosem fordul elő. Ez az egész probléma 2004 óta fennáll. Már az egyetemi óráimon is dőlt le a fejem és bármennyire erőlködök, nem tudom befolyásolni. Azaz nem egyszerű fáradtság. A szkizoaffektív zavarba nem igazán fér bele ez a tünet. Az orvos nem tudja értelmezni, így várom, hátha valaki már tapasztalt hasonlót.


2018. nov. 5. 13:13
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem tudom, csak pár ötlet:

- gyógyszer mellékhatása

- stressz

- nem megfelelő mennyiségű és/vagy minőségű alvás

- magnéziumhiány

- B-vitaminhiány

- pajzsmirigy-probléma

2018. nov. 6. 00:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszodat. Az egyedüli, ami kizárható, a gyógyszer mellékhatása. 2004-ben még hírből sem ismertem a gyógyszereket és arra lettem figyelmes, hogy alszom el az órákon, amit nem tudok befolyásolni. Bizony az alvással voltak problémáim sokszor (hiperszomnia váltotta az inszomniát), stressz állandóan jelen van az életemben, pajzsmirigyet nem tudom.
2018. nov. 6. 20:28
 3/4 anonim ***** válasza:

Hú... Csak "hangosan gondolkodom": a stressz sok problémát okozhat, többek között autoimmun betegségeket is. Minden 5. ember szenved valamilyen ai betegségben - bár egy részük nem is tudja, mert akár évek is eltelhetnek a tünetek megjelenésétől kezdve a diagnózisig.

Az egyik ilyen autoimmunnak pont lehet tünete többek között mindenféle alvászavar is, és konkrétan ez is, hogy éjjel nem tud aludni az ember rendesen, napközben meg alig bír ébren maradni. Ez az AI (a neve Hashimoto thyreoditis) a pajzsmirigyet támadja nem mellesleg, így hosszú távon alulműködés alakul ki. És ugyanennek a betegségnek a tünetei között vannak pszichések is...

Szóval én azt javaslom, hogy kezdj el magnéziumot szedni - az segíthet a jó alvásban. És mindenképp menj laborba - a házi orvos tud beutalót írni, teljes vérképet kérj, plusz vasat és TSH-t. Ez utóbbi túl magas vagy túl alacsony szintje esetén továbbküldenek endokrinológushoz, de akár a házi orvos is kérhet további pm-hormon vizsgálatokat, konkrétan fT3-at és fT4-et - ezek szintje jelzi a normál működést, ill. az alul- vagy túlműködést. Endós orvos küldhet pajzsmirigy-ultrahangra, az uh-képen szintén lehet látni, ha valami nem stimmel.

Viszont:

1. Normál TSH esetén nem vizsgálnak tovább - pedig az esetek 10%-ában akkor is fennáll a betegség...

2. Az autoimmun betegségek markereit (azaz az ellenanyagszinteket) nem nagyon szokták nézni, pedig fontos lenne. Két ilyen van: az antiTPO és az antiTG - ezek szintje már több évvel a TSH-szint emelkedése előtt megemelkedik, így sokkal hamarabb fel lehet ismerni a kórt.

--> Tehát megteheted, hogy megvárod a TSH-eredményt, és ha pozitív, akkor a következő laborra vársz, ill. az endokrinológusra (akitől kisírhatod az ellenanyagok vizsgálatát, ha magától nem mondja). Vagy méreted mindezeket privátban, és akkor akár a héten már meglesznek az eredmények... Ha van a közeledben CentrumLab vérvételi pont, ott 2 ezer forint darabonként, tehát összesen 8 ezer. (Ha a TB-s labort is a CL csinálja, akkor még jobb, egy szúrással megúszod - úgy értem, a házi orvos által írt beutalóval lehet menni, amin van a TSH is; és szólni kell, hogy kérsz privátot is. De amúgy a TSH pont nem annyira fontos, mint a másik négy, szóval akár ki is hagyhatod.)

Ha megírod az eredményeket, segítek.

2018. nov. 6. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
D-vitamin hiányod lehet, csinál egy vitamin kúrát. Továbbá pszichés gyógyszerek is okozhatják.
2018. nov. 19. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!