Kezdőoldal » Egészség » Betegségek » Tüszős mandulagyulladásom...

Tüszős mandulagyulladásom lehet? Bakteriális?

Figyelt kérdés

Kép kicsit undi, aki nem bírja ne nézze meg.

[link]


Tegnap (péntek) reggel kezdődött, a jobb oldali mandulámmal, de ahogy látom kezd átterjedni a balra is.


Ha hétfőig nem múlik el elmegyek orvoshoz, de addig is mit tudok tenni? Van itthon Tantum verde spray, azzal fújom, plusz sok-sok forró teát iszom.


Ezenkívül amúgy semmi bajom, még az orrom se folyik, ez viszont eléggé fáj és a fülemre is átterjed a fájdalom.


Bakteriális betegség lehet? Mert azt hiszem van itthon antibiotikum is, amit még csak ki sem bontottunk. Tudom, hogy nem a legjobb úgy beszedni, hogy nem orvos mondta, de ha bakteriális tényleg akkor jó rá, nem?


Ügyeletre nem megyek, az biztos.


2018. dec. 15. 18:41
 1/10 anonim ***** válasza:
62%

Nem jó bármilyen antibiotikum! Egyrészről bizonyos antibiotikumokat bizonyos testrészek fertőzéseire adják, mert nem egyformán hatásosak pl. a szájban vagy a gyomorban stb, stb. Másrészt pedig ha meggondolatlanul beszedsz valamilyen antibiotikumot, arra rezisztencia alakulhat ki, ami azt jelenti, hogy a baci kábé "megszokja" és már nem lesz érzékeny rá. Akkor pedig hatalmas szívás van, mert ilyenkor sokkal nehezebb legyőzni a fertőzést.


Nem hinném, hogy sok fül-orr-gégész jár erre, laikusok pedig nem fogják megmondani neked a kép alapján, hogy mitől van a gyulladás. Nekem pl. vírusos eredettel is volt, hogy bedurrant a mandulám.


Ha nem akarsz ügyeletre menni, akkor ki kell bírnod hétfőig, és addig konzervatív módon kezelni. Esetleg valami általános fájdalomcsillapító-gyulladásgátlót megpróbálhatsz bevenni, pl. algopirint, ha van otthon, azzal kevesebbet ártasz, mint ha blindre antibiotikumot kezdesz szedni.

2018. dec. 15. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
32%

A forró teát sürgősen hagyd abba! Gyulladásra forrót??? Kellemes langyosat igyál.

Milyen antibiotikumod van otthon? Olvasd el a leírását, való-e felsőlégútira, torokra. Én biztos bevenném az antibiotikumot, de akkor az egész dobozt végigszedve, ha 5-7 darabos, akkor napi 1-et, ha 10 darabos, akkor reggel-este. Elég ronda a torkod, és az orvos se tudná kitenyésztés nélkül eldönteni, hogy vírus vagy baktérium, csak az ő egyéni preferenciájától függ, hogy antibiotikumot adna-e. De szerintem nem árt annyira az antibiotikum, mint amennyire gyors szükség van rá bakteriális fertőzés esetén, kár szenvedni és hagyni rosszabbodni és továbbterjedni.

2018. dec. 15. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Mindegy, akkor inkább nem szedem be az antibiotikumot.

Még annyit kérdeznék, hogy fül-orr-gégészetre házi orvostól kell beutaló, vagy nem kell még ahhoz is elmennem?

2018. dec. 16. 19:34
 4/10 anonim ***** válasza:
Orr-fül-gégészetre tudomásom szerint nem kell beutaló, csak a TAJ kártya, személyi+lakcím a szokásos. :)
2018. dec. 16. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Nálunk sem kell beutaló hozzá, bár itt egyszer belefutottam nemrég egy válaszolóba, akinek kellett. Biztosan van honlapja nálatok is a helyileg illetékes orvosi intézménynek, ahol a fül-orr-gége van, oda valószínűleg ki lesz írva, kell-e beutaló, vagy telefonon meg tudod kérdezni.
2018. dec. 16. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Na, milyen gyógyszert írt az orvos?
2018. dec. 20. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Hát fül-orr-gégészetre nem mentem el, mert időpontkérés szükséges hozzá (az oldalukon nagy nehezen megtaláltam) és bár nem érdeklődtem, gondolom nem tudtak volna aznapi időpontot adni, meg múltkor voltam a fülem miatt beutalóval, és még úgyis sokat kellett várni.

Szóval csak házi orvoshoz mentem, az meg igazából 2 féle antibiotikum (amiknek tudtommal ugyanaz a hatóanyaga, augmentin duo és aktil duo) közül szokta valamelyiket felírni másra is (pl húgyúti fertőzésre is). Nekem felírta az aktilt, de a másik meg volt itthon, szóval igazából beszedhettem volna ennyi erővel.

Csak azért írtam le, ha esetleg más is jár az én cipőben.

Persze ha gyakrabban rendetlenkedik a mandulám, akkor elmegyek fül-orr-gégészetre is, de eddig nem nagyom volt ilyen.

2018. dec. 21. 00:46
 8/10 A kérdező kommentje:
Amúgy persze, akinek van türelme és ideje rá, az inkább menjen el házi orvoshoz is beutalót kérni meg fül-orr-gégészetre is, de én nem akartam mindkét helyen minimum egy órát várni.
2018. dec. 21. 00:49
 9/10 anonim ***** válasza:
Ezt én pontosan tudtam. Két nappal hamarabb meggyógyulhattál volna. Gondolom, most már jobban vagy.
2018. dec. 21. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Hát igazad volt. De nem én pontoztalak le, nem értékeltem még egyik választ se.
2018. dec. 21. 19:08

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!