Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Nemdohányzó embereknél hogy...

Nemdohányzó embereknél hogy működik az "önjutalmazás"?

Figyelt kérdés

Nem dohányzok és:

Sikerélményem van (bármi) - mit csinálok?

Fárasztó nap munka közben/után - mit csinálok?

Reggel iszom a kávét - mit csinálok?

Laktató ebéd/vacsora után - mit csinálok?

Mármint tisztában van mindenki a dohányzás veszélyeivel, de van a nikotinnak az a hatása, ami felszabadítja a dopamint. Vagyis egy dohányzó ember jól érzi magát, mert a szál cigi önjutalmazásként hat. Sokat dolgoztam/ sokat tanultam/ reggel van és iszom a kávét/ végeztem az ebéddel/ épp túl vagyok egy szakításon, ilyen helyzetek sorozata váltogatja, hogy most megérdemlek egy szál cigit.

Most gondoljatok hülyének, de akkor is, valaki aki nem dohányzik, nincs neki dopamin a szervezéteben, az hogy érez, mi által, milyen cselekvések sorozata által sikerérzetet, mi nekik a jutalom, vagy tulajdonképpen mi az, amitől nem tűnik sivárnak és üresnek az egész élet? Én is le akarok szokni, de ami visszatart, hogy milyen borzasztó üres lenne az élet jutalom nélkül. Mármint, egész napos meló után csak gubbasszak, aztán itthon főzzek, takarítsak, és üljek depisen mert nem érdemlem meg a szál cigit. Most hiába írnátok, hogy tűzzek ki jutalmul egy fagyit, vagy egy pohár citromos levet, mert én tojok a kajára és az italra. Akkor csináljam végig a napi teendőimet, mint egy robot, vágjak mindenhez mosolygó pofát, úgy hogy útálom hogy nem kapok semmit, amikor kellene. Ez elég furán hangzik, de azért tényleg. Mármint havonta leteszem az X forintot az okés, és veszek belőle mittomén milyen ruhát, vagy elmegyek valahová egyszer egy évben kirándulni netán, mert többre úgysem lenne időm. Az aztán nagy jutalom lenne. Főleg cigi nélkül. Sokszor rágondolok a nemdohányzó ismerőseim életére, főleg hogy van közöttük is pár csóró (nem dohányoznak, de mégsem gyűlt halomra a pénzük a küszöbön). Végeznek a melóval, aztán hazamennek, főznek, mosnak, takarítanak, ugyanúgy mint én és azzal annyi, monoton megy tovább az élet, és kb nem is értem, hogy lehet úgy élni. Mármint tudom, hogy aki nem dohányzik, annak meg sem fordul a fejében, hogy kéne egy cigi, de aki dohányzik, az boldog, mert megkapta a cigit. Tehát aki nem dohányzik, az tulajdonképpen mitől boldog? Most kerüljük azokat az embereket, akiknek amúgy is szuper élete van, sportautó, medence, rakás ismertségi kör, és elvan amúgy is egész nap, vegyük a középszert és alatta, akik keményen dolgoznak a megélhetésért, és etetniük kell a családot, stb. Nekik mi adja a boldogság érzetet, mit éreznek, mi nekik a jutalom? Munkahelyen dolgozok, otthon dolgozok, és azzal annyi? Mint egy robot, aztán megyek tovább? Ilyenkor arra gondolok, hogy nincs egy rakat pénzem, de legalább a cigivel van valamim ami boldoggá tesz, mert más semmi nem tenne azzá. A nemdohányzókat mi teszi egyáltalán boldoggá? Tök furának tűnnek. Érdekes felvetés tudom, de aki úgy érzi kifejtheti mit gondol a témáról.



2020. júl. 29. 18:46
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
43%

Nem, igazából nem annyira érdekes felvetés mint inkább ömlengés.


Összefoglalnád két mondatban?

2020. júl. 29. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
81%

Elég furán gondolkozol, mondhatnám fordítva, ha cigi adja a boldogság érzetet neked. Sajnállak, ha neked ez az öröm az életben, hogy elszívhatsz egy cigit, nemdohányzóként én a cigit tartom undorítónak. Nem kéne a normális embereket megbélyegelyezned, mert FÜGGŐ vagy és csak ez okoz boldogságot.


Kérdésre visszatérve, nekem sok dolog boldogságot okoz pl. szex, siker, barátok, jó kaják, kávé.

2020. júl. 29. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
95%
Nekem nincs szükségem cigire ahhoz, hogy jól érezzem magad, de amúgy a cigi sem szabadit fel dopamint
2020. júl. 29. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
100%

Fordítva ülsz a lovon. A nemdohányzónak nem szürke az élete cigi nélkül, és nem te jutalmazod magad a cigivel. Hanem fordítva, a mi életünk normális, neked meg van egy függőséged, amihez ha nem jutsz hozzá, szarul érzed magad.

Szokj le szépen filozofálgatás nélkül, és majd találsz más örömforrást remélhetőleg. Ha nem, még mindig visszaszokhatsz, és megveregetheted a válladat.

2020. júl. 29. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
100%
Én sosem dohányoztam és nem is hiányzik egyáltalán, sok minden másban is tudom örömömet lelni. A természet, egy jó zene, finom ételek, koncertek, különleges édességek stb. Van, hogy meglátok valami érdekes új terméket a boltban (élelmiszer) és már attól jobb a napom, de sok minden van még... Hozzáálláa kérdése. Persze rosszabb napjai mindenkinek vannak, de nem csak a nikotin nyújt erre vigaszt. Nekem főleg az édesség segít a stresszes napokon, bár próbálom mostmár visszafogni magam abban is.
2020. júl. 29. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
26%

En ezt az omlengest nem olvastam el, mikor 5 sor utan megláttam

Lehet az uj dizajn hibaja

Semmivel. Orulok es kesz. Vagy nezek ki a fejemből. Nem csak jutalmakbol all az elet

2020. júl. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
53%
Sehogy. Aki nem dohányzik, annak nem kell jutalom. Néz egy filmet munka után, szépen megissza a kávét cigi nélkül azt annyi. Aki dohányzik, vagy dohányzott valaha, annak kell csak jutalom. Évek óta leraktam, csak mert szép kis adósságot termeltem vele + már a harmadikra felsétálva is fulladoztam. De azóta is hiányzik, és fog mindig is. Ez sajnos ilyen, aki ráveszi magát hogy lemondjon róla, az tudja, hogy ez lesz, örökre dohányosok maradunk, fegyelmezett dohányosok. Álmomban azóta is sokat cigizek, napközben is sokszor rámjön a furcsa érzés, a legrosszabb mikor a munkatársaim szünetelnek nélkülem. Párszor rám is jött az utóbbi miatt a sírógörcs, hónapokig voltam ideggyenge, mostanra hozzászoktam már. Ha fiatal vagy és előtted az élet, talán szokj le. Ha már középkorú, vagy idős, és különösebb indokod nincs rá, akkor ne szokj le, mert már nincs miért, hadd legyen meg az a cseppnyi örömöd. Nekem már az se jut N/52
2020. júl. 29. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
58%
Dopamin mindenki szervezetében van. Sporttal is lehet emelni. Attól lesz boldog valaki szerintem, ha azt az életet éli, amit elképzelt magának és ami a leginkább megfelel neki. Pl. ha egy nő nagy családot szeretett volna, és van 4 gyereke, akar és tud is törődni velük, ettől úgy alapban boldog és elégedett, neki jutalom az, ha látja, ahogy a gyerekei felnőnek. De ez csak egy leegyszerűsített példa volt. Amit te írtál, az tipikus függő rinyálás, "jajjj mi lesz velem cigi nélkül".
2020. júl. 29. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
6%
Ha jutalom, akkor egy étterem, egy jó program, nyaralás, színház vagy mozi, esetleg egy könyv, amire nagyon vágytam. Ritkán egy-egy kisebb értékű műtárgy. Gyűjtöm egy ideje a pénzt egy szép ékszerre, már két éve. Szerintem én kevesebbet költök ékszerre, mint mások cigire elfüstölnek egy évben. Sajnállak, hogy ennyire üres az életed, hogy csak a cigi jelenti a jutalmat.
2020. júl. 29. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 A kérdező kommentje:

6-os

Semmivel. Orulok es kesz. Vagy nezek ki a fejemből. Nem csak jutalmakbol all az elet


Nem konkrét jutalomra értettem, a cigi sem egy konkrét jutalom, mint egy óvodai pirospont, hogy nesze neked ügyes voltál. Hanem az emberek önjutalmazó mechanizmusának része. Egyébként erre valamilyen szinten mindenkinek szüksége van én szerintem. Csak úgy élni, hogy átdolgoztam a napot, és hazamegyek, otthon is éjfélig még dolgom van azt semmi örömforrásom nincs, úgy egyáltalán hogy lehet? Dohányosoknak a cigi az egy ilyen örömforrás. Kiváncsi voltam, hogy nemdohányosoknak mi az örömforrás.


7-es

Sajnálom. Megértelek, mert mi sem élünk valami nagylábon. Éppen ettől tartok én is, hogyha egyszer leszokok, akkor mi fog történni, mitől fogom jól érezni magam. Privátra válaszolsz?


Amúgy mindenkinek köszönöm, aki írt normális választ. Tudom, hogy ez függőség. De én pozitívan élem meg, vagyis nekem örömet okoz ez. Más örömforrásom nekem nincs, és nem tudom, hogyha lesz.

2020. júl. 29. 19:25
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!