Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Ez egy általános eü-i kérdés...

Ez egy általános eü-i kérdés is lehetne, de inkább ide rakom, mert dohányzom. Van különbség a tüdőszűrés és a tüdőröntgen között? Ha igen, micsoda?

Figyelt kérdés

Tegnap ezen folytattam vérremenő vitát a háziorvosom asszisztensével, mert tüdőröntgenre kértem beutalót és nem tüdőszűrésre. (Tavaly voltam először tüdőröntgenen.) Szerinte a tüdőröntgen SOKKAL több sugárterheléssel jár, mint a tüdőszűrés. Ez igaz lenne?


A tüdőröntgen nekem azért "tetszett", mert az utcáról besétálva (persze beutalóval) perceken belül fogadtak, elölről és oldalról készítettek képet és utána 1-2 napon belül megvolt az eredmény.



2023. aug. 5. 14:17
 1/3 A kérdező kommentje:

Találtam egy idevágó korábbi kérdést: https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__egeszsegugyi-ellata.. , a 4-es válasza nagyon korrektnek tűnik, szóval nem is értem, hogy miért kell egy 50 feletti, régóta dohányzó emberrel vitakozni, hogy nem tüdőszűrésre, hanem tüdőröntgenre akar menni? Attól félnek, hogy majd mindenki arra akar menni? Vagy mi van? :)


Én is tök véletlenül tudom, hogy egyáltalán van ilyen, hogy tüdőröntgen, mert mindig tüdőszűrésre jártam. 2019-ben kórházban voltam (nem tüdőproblémával). Elküldtek tüdőszűrésre, vmi árnyékot láttak, két héttel később megismételték a felvételt, akkor már nem volt árnyék. És még akkor SEM tüdőröntgent csináltak.

2023. aug. 5. 14:22
 2/3 A kérdező kommentje:
...
2023. aug. 5. 15:30
 3/3 A kérdező kommentje:

Saját magamnak válaszolok, azzal a reménnyel, hogy hátha valaki egyszer olvassa és jól jön neki az infó.


Tehát háziorvosi beutalóval kellett mennem a tüdőrtg-re. Pár percet vártam (mint tavaly). Pillanatok alatt megcsinálták a kétoldalú felvételt. Másnap délelőtt az EESZT-ben fent volt az eredmény. Részletesen leírták, hogy mit láttak. Szerencsére teljesen negatív lett az eredményem. (Igaz, én elhatároztam, hogy ha köhögni fogok és/vagy berekedek a dohányzástól, akkor abbahagyom, ez még nem történt meg. Természetesen tudom, hogy mindenféle szempontból jó lenne abbahagyni.)


A sugárterhelést direkt megkérdeztem, elhanyagolható a különbség a szűrés és a rtg között. Ráadásul a rtg-t két radiológus értékeli ki (bár lehet, hogy a szűrést is).

2023. aug. 18. 00:32

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!