Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Mivel károsabb meggyújtani...

Mivel károsabb meggyújtani egy cigit?

Figyelt kérdés

2023. okt. 6. 07:37
A kérdező szavazást indított:
Gyufa
Öngyújtó
Ugyanannyira káros
10 szavazat
 1/7 anonim ***** válasza:

Ugye arra gondolsz, hogy a környezetre?

Tehát a fa+gyufafej vagy a gyújtófolyadék égése?

2023. okt. 6. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Ezen agyalni olyan mintha gumikesztyűben húznád meg a pisztoly ravaszát, amivel főbelövöd magad.
2023. okt. 6. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
Gyújtás módja semmiképp nem lehet kàros!
2023. okt. 6. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Lángszóróval, disznóperzselővel elég veszélyes.
2023. okt. 6. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Senior Séf ***** válasza:
100%
Inox, vagy alumínium kanállal károsabb bevenni a ciánkálit?
2023. okt. 7. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A dohányzás káros része két részre bontható. Az egyik a szénmonoxid, a másik a kátrány.

A szénmonoxid a tökéletlen égés miatt keletkezik és tüdőből közvetlenül a vörösvértestekhez kapcsolódik. Minél több vörösvértesthez kapcsolódik szénmonoxid, annál rosszabb a test oxigénellátása. A szénmonoxid szint a vértestekben idővel csökken (ha nem gyújtasz rá újra, vagy máshonnan nem kerül beléd).

A másik, tehát a kátrány, az égés során keletkezik szintén. A különféle szénhidrogén molekulák az égés során elhasználják a hidrogén, hidroxil gyökeiket, és főleg szén (és minimális kén) marad vissza.

Ha az égés nagy felületű, tökéletlen, akkor pernye keletkezik (ami egyfajta magas széntartalmú nagyon habszivacs szerkezetű anyag) a hamu mellett, illetve a füstben nem elégett molekulák (a vízgőz mellett emiatt látjuk a füstöt füstnek-leszámítva a színes oxidokat, mint a nitrogénoxidok, kénoxidok...stb) amiket hívhatunk koromnak, amikből egy részük lehülve lecsapódik és kátrányt hoz össze.

A kátrány borzalmasan rosszul oldódik vízben, ezért a tüdőbe jutva egy része lerakódik, egy részét kifújod, hosszabb távon csökkenti az összes tüdőfelületet - léghólyagocskák légátadó felületét.

A modern gyufa fából van és eléggé rosszul ég. Bár gyufával való rágyújtás esetén nagyon kevés gyufafüstöt szívsz be, de hosszabb távon összeadva a sok kicsi is rossz. Napi egy dobozzal számolva, évi 365 doboz. Egy gyufával való rágyújtásnál a gyufa nagyjából egytized része ég el. Ebből nagyjából a felét szívod be (tehát vehetjük, hogy egyhuszad gyufát szívsz el rágyújtáskor), ami napi kb egy gyufát ad ki. 365 gyufa már eléggé sok plusz szívás.

Ezzel ellentétben az öngyújtók nagyjából tökéletesen égetik a gázt.A vihargyújtók jobban, a sima gyújtók kevésbé. Viszont mivel a gyújtókban propán és bután van, ami sokkal jobban égnek, így nem keletkezik belőle korom, így plusz kátrány sem.

Mivel a dohányzás káros hatása sokkal több negatívum, mint a gyufa, így mondhatni, hogy hozzá képest elhanyagolható, de ez is attól függ.

Ha valaki normál, bolti cigit szív, akkor annak milyen dohánytartalma van, milyen tömör, a füstszűrő milyen. Ha kézzel tölti, akkor szintén, ha kézzel tekeri, akkor használ-e szűrőt, vagy sem, ha igen, milyet. Vagy pipára gyújt rá? Ha igen, akkor milyen pipa, milyen a pipa nyakhossza, ahol lecsapódik a kátrány javarésze, mennyire tartja tisztán.

A dohány égetésénél is keletkezik kátrány, de javarészt a cigipapír az, amiből kátrány lesz.

Szóval az ilyenek miatt van, hogy mégsem elhanyagolható a gyufa károssága még akkor sem, ha a dohányzás maga jóval károsabb.

A gépjárművek kipufogógázai is károsak, tehát sétálgatni a körúton csúcsidőben károsabb, mint elszívni egy fél doboz cigit otthon. (Mielőtt jönnének a felháborodások, nem csak a kipufogók miatt, hanem iszonyat sok szerves és szervetlen por miatt, amit a közlekedés okoz.)

nov. 14. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Mivel? Mivel ha már meggyújtod, el is fogod szívni.
nov. 15. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!