Kezdőoldal » Egészség » Dohányzás » Magyarországon mikortól...

Magyarországon mikortól kezdve és hogyan szabályozták a dohányzást?

Figyelt kérdés
Gondolok itt a legelső dolgoktól kezdve (pl. dohányzóhelyek kijelölése különböző intézményekben, tömegközlekedési eszközökön való szabályozás, bárhol bármilyen korlátozás) egészen a teljes tiltásig. Érdekelne a folyamat a "bárhol szabad"-tól a mostani állapotig. Remélem tud valaki segíteni, interneten nincs erről a témáról túl sok adat (legalábbis a magyar viszonylatokról).

2012. okt. 31. 22:39
 1/9 anonim ***** válasza:
ez engem is érdekelne.
2012. nov. 4. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
54%

2012 január 1-től betiltották közterületeken, jkocsmákban éttermekben, úgy jó magyar szokás szerint Európában TALÁN (nem biztos) utolsónak.


2010-ben szálltam még fel olyan buszra, ahol a söfőr vígan bagózott jegyárulás közben.

ezért nyugaton minimum felfüggesztés és utánajárás jár jelzem legalább 2006, de valószínűleg inkább régebbóta.


2000 nyarán amerikában (Florida) jártam bárokban, kocsmákban, s sehol nem cigiztek. de mivel én sem, igazából csk utólag visszagondolva tűnt fel!


mert ugye nálunk mindenre minimum 5 évet kell várni, hogy majmoljuk a nyugatot, de leginkább a jó dolgokban, a rosszakban sokminden utánzása gyorsabban megy.

2012. dec. 24. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Engem konkrétan CSAK MAGYARORSZÁG érdekel, nem a nyugat vagy a kelet... Az új szabályozással meg tisztában van szerintem mindenki, úgy hogy teljesen felesleges volt pötyögnöd...
2013. jan. 6. 00:00
 4/9 anonim ***** válasza:
0%
faterom 80 éves ő nem emlékszik olyanra hogy bárhol szabad lett volna, szóval szerintem nem fogsz ilyen adatokat találni
2013. febr. 2. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Nem csak az utóbbi 80 évre gondolok. És ha a "faterod" tényleg 80 éves lenne, akkor nem hinném, hogy "fater"-nak hívnád. Az ilyen minden alapot nélkülöző kommentektől légyszíves kímélj meg, komoly válaszokat várok.
2013. febr. 17. 18:14
 6/9 anonim ***** válasza:

Én másik vagyok tisztelet ide-oda az autószerelőm is a 81 éves apját faternak hívjak mert a bácsi fiatalosnak tartja magát :D

Amúgy most néztem wikipédián is és sehol nem találok régi törvényeket.

Bocsi ez offért amúgy tényleg megnéztem, nem találtam :)


Ha nagyon fontos próbáld meg könyvtárban vagy levéltárban ott tuti találsz törvényeket ;)

2013. márc. 3. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nekem nem törvények kellenek, hanem a gyakorlat.

Törvényileg nem sok helyre vonatkozott tiltás, mindenhol vezetői/tulajdonosi döntés alapján lett/nem lett kirakva a dohányzást tiltó tábla. Arra vagyok kíváncsi, hogy mikor és hogy indultak el hullámok erre vonatkozóan.

2013. márc. 3. 18:27
 8/9 anonim ***** válasza:

4es vagyok, faterom a faterom, kb 13 éves korom óta faternak hívom... amúgy egyeke vagyok és 26 éves... a vén kujon :)

semmi tiszteletlent nem érzek a fater megszólításban egyáltalán...

visszatérve a kérdésedre, elmondása szerint kiskorában még elméletileg szabad volt szinte bárhol, csak nem illett.

persze akkor is voltak helyek ahonnan tiltva volt, pl kórházakban bizonyos részek. Azt is mondta, hogy akkoriban még volt súlya ha megkértek valakit, hogy itt vagy ott ne gyújtson rá, és be tartották az emberek, ezért nem is volt szükség rá, hogy törvénnyel tiltsák ki mindenhonnan.

2013. márc. 3. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Annó már a XIX. században is tiltották egyes zárt helyeken, de akkor főleg a tűzveszély miatt. (Pl. színházak nézőterén)

Mozikban is tiltották a két világháború között, mert a régebbi filmek sokkal gyúlékonyabbak voltak, emiatt már a vetítő reflektorától is volt, hogy meggyúltak.


Bár már korábban is volt példa a tiltásra, pl. a középkorban. Nem tudom itt a tűzvédelmen kívül volt-e más ok.


Nemdohányzó kocsikat a villamosokon és a vasutakon már a XIX. század végén is alkalmazhattak.


Az egészségügyi kockázatokról már a III. birodalom orvosai is írtak, de igazából csak a 60-as évek táján kezték ezeket komolyabban venni.


Régen pl. a távolsági buszokon sem volt tiltva dohányzás, erre talán csak 60-as években került csak sor.

A villamosokon nem tudom mikor tiltották be a dohányzást, de volt idő, amikor lehetett. (a két világháború között eléggé valószínű)

Annó a munkahelyeken, az irodákban, csak a 90-es években kezdett visszaszorulni a dohányzás. A 80-as években matricákat ragasztottak ki azok a dolgozók a szobájuk ajtakára, akik nem dohányoztak, és nem szerették volna azt, ha a kollégáik bagóval a szájukban lépnek be oda.

Igazából a meglehetősen bár nem teljesen szabad bagózást megtiltó törvény csak a kilencvenes évek végén született.

2013. ápr. 15. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!