Kezdőoldal » Egészség » Egészségügyi ellátások » Hízás esetében milyen vizsgála...

Hízás esetében milyen vizsgálatokat szoktak vagy érdemes elvégezni? Háziorvoshoz, vagy inkább endokrinológushoz menjek magánrendelésre?

Figyelt kérdés
Meghíztam és nem nagyon látom az okait sem, illetve hiába próbáltam fogyni (diétázok, sportolok) nem ment le egy deka sem. Emellett olyan tüneteim is megjelentek mint pl. a fokozott szőrnövekedés (az arcom sosem volt szőrös, most pedig kb. állandóan szedem az államon és a bajuszom, illetve a hasamon és a mellemen is megjelentek az erősebb szőrszálak), hasfájás (ha eszem /bármit/ akkor rögtön felpuffad a hasam, de alapból is fáj és "mocorog"), nem nagyon tudok wc-re sem menni (max. heti 2x), pattanásaim is vannak. Szóval szerintem ez nem normális és mindenképpen szeretném, ha ezzel kezdenének valamit. Viszont nem tudom hová menjek ezzel, hogy a leggyorsabban kiderüljön van-e valós probléma és azt kezelni is tudják. A labor rengeteg idő, így azt mindenképpen magánban szeretném megoldani. Viszont nem tudom, hogy a háziorvosomhoz menjek (aki nagyon rendes, de már 76 éves...) vagy magánrendelésre menjek egy endokrinológushoz (ami pedig nekem megint elég drága, mert 17ezer egy alkalom és igazából én csak találgatok, hogy mi lehet a probléma, lehet nem is ide küldene egy orvos).
2020. aug. 22. 22:57
1 2 3
 1/30 anonim ***** válasza:

1. kör: 2 hétig étel és italnapló, minden kortyot és falatot írj fel! Utána számolj kalóriát! Vessd össze a kalóriaszükségleteddel!

2. kör: minden sporttevékenységed felírod és testzsírszázalékot/testösszetételt méretaz

3. kör: háziorvos a fenti infókkal

2020. aug. 22. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/30 anonim ***** válasza:

Előbb háziorvoshoz, TB-re.

Beutal laborvizsgálatokra, pajzsmirigyvizsgálatot is kérj.

Ha szükséges, endokrinológushoz is beutal.

Minek fizess magánorvost?

2020. aug. 22. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/30 anonim ***** válasza:
Amúgy, ha megírod az adatokat (kg/cm, mit és mennyit eszel, mit és mennyit sportolsz), akkor meg tudjuk mondani mit csesztél el abban a diétában
2020. aug. 22. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/30 anonim ***** válasza:
100%

A háziorvostól tudsz kérni egy beutalót tsh-rá, az nem ártana. Eléggé gyanús egy pajzsmirigy alulműködés.

Egyébként endokrinológushoz kellene menni, mert a hazidoki semmi értelmes dologra nem adhat beutalót a tsh-n kívül. Jó lenne egy teljes női hormonsor (ha nő vagy egyáltalán, de gondolom igen). Nem ártana egy terheléses vércukorvizsgalat, de i zinnal együtt. Mert hogy a háziorvos cukorral adhat beutalót, de inzulinra nem, pedig az is fontos lenne.

Esetleg még nőgyógyász tudja kiírni ezeket a vizsgálatokat, de ahhoz normális nődokit kell kifogni, mert soknak fingja sincs az endokrinológiáról.


Ezek kellenének (3. Ciklusnapon)

- Tsh, T3, T4, plusz nem ártana egy anti-TPO mellé.

- FSH

- LH

- ösztradiol

- prolaktin

- tesztoszteron

- SHBG

- DHEAS

- esetleg 17-OH-progeszteron


Ciklus 21. Napján (vagy amennyivel hosszabb/rövidebb a ciklusod 28 napnál, annyival tolva)

- progeszteron


Emellett egy minimum 3 pontos vércukor és inzulin szintek (éhgyomri és ogtt után 60. És 120. Perc)


Plusz egy nőgyógyászati UH.


Nyilván az a leggyorsabb, ha magánúton elintezed a vérvétel élet, és már eredménnyel mész az endokrinológushoz. De az drága muri, 50 ezret ezekre simán otthagysz a laborban.


Menzeszed rendben van?

2020. aug. 22. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/30 anonim ***** válasza:
Én háziorvoshoz mennék első körbe. Cukorterhelésre adhat beutalót nekem is adott. Pajzsmirigyre is és szakorvoshoz is. Endokrinológián hosszú a várólista ha oda jut a dolog akkor jöhet a magán. De előtte elmennék a nőgyógyászhoz is mert ő is el tud küldeni pár hormonális vizsgálatra. Nőgyógyászhoz nem krll beutaló.
2020. aug. 22. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/30 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Azon már rég túl vagyok, hogy kalóriát számoljak és nézegessem, hogy most ez deficitben van vagy sem vagy mit rontottam el. Ezért is merült fel az orvos, mert én már nem tudok ezen túl mit csinálni.

Azért merült fel, hogy fizetnék érte, mert egy sima laborra is hónapokat kell várni és annyira a háziorvosomban sem bízom. Nagyon rendes ember és valamikor biztos jó orvos volt, de már 76 éves és valamikor konkrétan elalszik rendelési időben vagy olyan gyógyszereket akar felírni, amik már vagy 20 éve nincsenek... Viszont leváltani nem váltanám le, mert a többi is ilyen csak pepitában. Úgyhogy gondoltam lehet, hogy jobb lenne magánúton elintézni ezeket, ha sokkal gyorsabb és talán jobban is értenek hozzá. Gondoltam, ha endokrinológushoz megyek, akkor ő is megmondja, ha valami más jellegű probléma van és tovább tud irányítani szakorvoshoz.

2020. aug. 23. 08:48
 7/30 A kérdező kommentje:
Egyébként igen, a menzseszemmel semmi gond nincsen, rendben van.
2020. aug. 23. 08:49
 8/30 anonim ***** válasza:
Egy laborra mégis hol kel hónapokat várni? Ugyan már. Ha kell időpont, pár nap után mehetsz.
2020. aug. 23. 08:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/30 A kérdező kommentje:
Hát nem tudom... Utoljára a testvéremnek voltak mindenféle egészségügyi problémái, műtötték is stb., és az is egy sima laborral indult, amire csak kb. 2 hónap múlva kapott időpontot.
2020. aug. 23. 08:59
 10/30 anonim ***** válasza:

Hát ezt igen nehéz elhinnem. Nálunk a covid előtt még csak időpont sem volt, pedig megyeszékhely. Odamentél, kivártad a sort és ennyi.

Most talán egy hetes előjegyzés van a covid miatt. Nehéz elképzelnem, hogy bármilyen laborra 2 hónapot kelljen várni.

Arról nem is beszélve, hogy egy rakás helyen még házhoz is kimennek pár ezer forintért vért venni, meg vannak olyan helyek is, amik magánintézmények, de beutalóval csak a vérvétel költségét kell fizetni.

2020. aug. 23. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!